Maminka.czPodcasty

PODCAST: Doma „vaří” chleba s tatarkou, bojí se s dětmi na hřiště. Kde všude pomáhají dobrovolnice maminkám?

Když mámy pomáhají mámám ve svízelné situaci. Tak by se dala krátce shrnout činnost neziskové organizace HOST. V náročné etapě se může ocitnout každý rodič, ať už se to týká bydlení, zaměstnání, školy nebo zdraví a výchovy dítěte. A právě o takové potřebné pomoci hovoří ředitelka organizace HOST Kateřina Vápenková.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Organizace HOST nabízí unikátní kombinaci služeb pro rodiny s malými dětmi, které se ocitly v náročné životní situaci. „Máme dobrovolnický program, který je založený na pomoci od jiných maminek,“ říká Kateřina Vápenková, ředitelka organizace HOST. Dobrovolnice pomáhají v rodinách s různými problémy. Jedna klientka se například bála jít se svými potomky na dětské hřiště, bála se sociálního kontaktu, neuměla ani najít cestu, a tak byla raději s dětmi celé dny doma. Jiná nevěděla, jak koupit lístky do divadla, další neznala žádné aktivity pro děti. Velmi častým příkladem je i to, že tyto maminky neumějí vůbec nic uvařit a celá rodina jí jenom studená jídla.

Chybí rodičovský vzor

„Máme opravdu pestrou škálu klientek, kterým pomáháme. Ať už jsou to maminky, které mají nějaké duševní onemocnění, zažily si domácí násilí, vyrostly v ústavní výchově. Od toho se vlastně odvíjí ta problematika a to, proč jim my pomáháme a s čím můžeme pomoct. Ony ve svém dětství většinou nezažily dobré rodičovské vzory, buď vůbec s rodiči nejsou v kontaktu, nebo jejich rodiče zažívali něco podobného a přenáší se to z generace na generaci. My to chceme změnit tím, že do ohrožené rodiny pošleme naši dobrovolnici, která má jiné zkušenosti a dokáže to klientce předat,“ vysvětluje Kateřina Vápenková.

Místo teplé večeře chleba s tatarkou

Organizaci HOST vyhledávají nejen maminky s nedokončeným základním vzděláním, ale třeba i vysokoškolačky.  „Často je to tak, že nemají finance a potraviny, které nakupují, jsou co nejlevnější, takže to řeší třeba chlebem namazaným tatarkou. A naše dobrovolnice se je snaží poučit, nakoupit vhodné potraviny nebo třeba navštívit potravinovou banku a ze surovin, které získáme, vymyslet dobrý recept pro děti,“ vysvětluje Kateřina Vápenková a dodává: „Naše specifikum je, že se věnujeme rodinám s dětmi do osmi let věku, které ještě nechodí do školy. Takže jsou to velmi malé děti, které potřebují opravdu zdravou životosprávu. Klientkám se pomocí dobrovolnic snažíme poradit, jak na to.“

Další skupinou maminek, kterým organizace HOST pomáhá, jsou maminky dětí s poruchou autistického spektra nebo s nějakým jiným problémem. „Tyto maminky potřebují nějakou větší podporu, často jsou hodně izolované, protože ty děti jsou náročné. Často s nimi ani nechodí ven, bojí se, že to dítě je jiné, reaguje třeba agresivně na hřišti," vypráví Kateřina Vápenková. Dobrovolnice z organizace pak do těchto rodin jednou týdně docházejí nebo organizace HOST nabízí program Školička hrou, kam tyto maminky mohou s dětmi docházet. „Můžou pak postupně vycházet z toho svého bytu do světa běžných lidí,“ dodává Kateřina Vápenková.

Kristýna (35) vyrůstala v toxickém prostředí. Hádky, alkohol, anorexie, pokusy o sebevraždu

Kdo jsou maminky dobrovolnice? 

Dobrovolnice jsou často ženy, které jsou třeba na rodičovské dovolené, nebo to jsou maminky s odrostlejšími dětmi, které už mají víc času a mohou ho věnovat potřebným rodinám. „Naše dobrovolnictví je založené na poměrně velké potřebě času. Jednou týdně musíte strávit 2–3 hodiny s klientkou a zároveň jste v telefonickém kontaktu se svojí koordinátorkou. Protože nemůžeme nechat takové rodiny jenom na dobrovolnici, je potřeba, aby to pořád bylo nějakým způsobem zaštítěné organizací," podotýká Kateřina Vápenková.

Dobrovolnice jsou ženy, které jsou ochotné věnovat jedno odpoledne nebo dopoledne v týdnu potřebné rodině. Organizace HOST má v současné chvíli zhruba 55 dobrovolnic a stále hledá nové. Podmínkou je středoškolské vzdělání a věk aspoň 26 let. Všechno ostatní už je na dohodě. „Nefungujeme jenom v Praze, máme pobočku ještě v Hradci Králové, Ostravě a v Brně,“ říká ředitelka. 

Od maminek klientek mají krásnou zpětnou vazbu. „Zakládáme si na tom, že i když pracujeme s ohroženými rodinami, tak že jsou to naši partneři, že se k nim chováme opravdu partnersky. To je zcela zásadní. Není to tak, že bychom jim chtěli řídit život, ale nabízíme jim nějaké možnosti. Nebereme to striktně a nedáváme jenom úkoly, co kdo má splnit,“ říká Kateřina Vápenková. 

Máte chuť stát se dobrovolnicí a pomoct maminkám v nouzi? Neváhejte se ozvat organizaci HOST na www.hostcz.org

Ve videu v úvodu článku se mimo jiné dozvíte, jaký proces čeká zájemkyně o dobrovolnictví, jak funguje párování s klientkou i řadu příkladů z praxe. Celý rozhovor si můžete pustit i jako podcast na Spotify.

Sama s dětmi: Kde žádat o pomoc a na jaké příspěvky máte nárok? Poradíme vám
Témata: Podcasty, Rodina, praha, pomoc, Nejlepší video, projekt, charita, Organizace, Maminka, Ostrava, Chléb, Dobrovolnice, Brno, Hradec Králové, Klientka, Spotify, Host, Děti