Maminka.czPodcasty

PODCAST: Hrajte si s dětmi. Proč je společná hra důležitá a jak na to, radí psycholožka

Že je společná hra s rodiči klíčová pro rozvoj dítěte, o tom není pochyb. Že všechny zúčastněné baví a vytváří krásné vzpomínky, je také jisté. Tak proč si rodiče se svými dětmi hrají málo? A co dělat pro to, aby se to změnilo? O tom v podcastu maminka.cz promluvila psycholožka Mgr. Radka Kůřilová.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Výsledky studie LEGO® Play Well ukazují, že téměř 90 % rodičů by si přálo trávit s dětmi více času, avšak každý pátý rodič tvrdí, že si jako rodina společně nehrají.

„Ne všechny rodiny mají prostor si hrát. Pro některé rodiny to nemusí být úplně ten primární účel nebo to, proč upřednostňují něco jiného. Část třeba úplně neví, co všechno může nazvat hraním. Ale zároveň část rodičů neví, jak si má hrát s dětmi, protože s nimi si rodiče nikdy nehráli, neměli vzor,“ podotýká psycholožka Radka Kůřilová.

Zaměstnání a povinnosti jako překážka

Ze studie dále vyplynulo, že dvě třetiny dotázaných rodičů otevřeně přiznávají, že jim v cestě za společnou hrou s dětmi stojí zaměstnání a povinnosti související s chodem domácnosti. Radka Kůřilová k tomu doplňuje. „Myslím si, že na rodiče je kladeno hodně požadavků, jak mají zajistit děti finančně a materiálně, co všechno jim mají poskytnout, jak to má vypadat doma. A k tomu, aby se děti učily, byly oblíbené v kolektivu… A to jsou velké nároky." Do toho je tu hodně dalších povinností spojených s chodem domácnosti. Rodiče si však mnohdy neuvědomí, co všechno hra s potomky může přinést, a že je často mnohem důležitější než třeba uklizená kuchyňská linka. „Když je maminka doma s dítětem, tak nemusí být neustále uklizeno, protože s dítětem je to sakra těžké mít uklizeno,“ uklidňuje psycholožka.

Proč si rodiče s dětmi málo hrají? 

Z výzkumu LEGO Play Well Study dále vyplývá, že 21 % českých rodin netráví čas společným hraním, přestože téměř 90 % českých dětí si přeje, aby si celá rodina více hrála. U rodičů také převládá přesvědčení, že volnočasové kroužky a čas strávený ve škole je pro děti důležitější než čas s rodinou a společné hraní. To ve výzkumu potvrdilo 50 % českých respondentů.

Také se Radka Kůřilová v praxi potkává s rodiči, kteří chtějí, aby bylo dítě úspěšné a připravovalo se různými zájmy a kroužky na budoucí povolání. A umělo od každého něco. „Trošku se tady dostáváme do amerického systému, že dítě potřebuje mít strašně moc zájmů. Teď, když máte přijímačky, tak se vám tam započítávají i třeba olympiády, jsou za ně plusové body," říká psycholožka. A rodiče chtějí pro dítě dobrou budoucnost, a proto často lpí na tom, aby dítě tyhle věci dělalo, sportovalo, mělo nějaký umělecký kroužek. Jsou přesvědčeni, že co nejširší paleta zájmů a dovedností je důležitá pro výběr budoucího povolání.

Je však nutné podotknout, že rodiče to dělají v dobré víře. "Nedělají něco naschvál tomu dítěti, ale dělají to s nejlepším záměrem a jak to nejlíp umí v tu chvíli," říká psycholožka. 

Každodenní hraní

Každá rodina si samozřejmě potřebuje uzpůsobit prostor pro hraní podle svých potřeb. Důležité je najít si každý den alespoň chvíli nebo zapojit hravost do každodenních činností. 

Hraní může prospět nejen tím, že rodiče tráví čas s dítětem, ale navíc i vidí, jak se chová a jestli se mu přes den něco nestalo. "Když si takhle hrajeme každý den, tak i vychytáváme, kdy je dítě smutnější, kdy je veselejší. Z dítěte to postupně při hře vyleze. Může říct, dneska ve škole se stalo tady tohle a paní učitelka nám ukázala tuhle skvělou věc. A nemusíte se doptávat, jak bylo ve škole," radí psycholožka. 

Při společné hře věnuje rodič potomkovi  plnou pozornost a tím se dále posiluje jejich vztah. Dítě získá zkušenost, že nejdůležitější osoba v jejich životě se zajímá o jeho svět
a udělá si čas se do něj zapojit. Tím se i připravuje na budoucí vztahy. Když se rodiče nechají vést při společné hře, nahlédnou do světa svých ratolestí – jak komunikují, jak se chovají, co je pro ně důležité, posilují jejich sebedůvěru.

jak si hrát s dětmi ? tipy od psycholožky radky kůřilové

Předejte herní žezlo dětem

Z výzkumů se ukazuje, že když děti mají prostor a vedou průběh hry, má to pro ně mnoho výhod. Volí si vlastní styl hry i tempo, rozvíjejí tak rozhodovací schopnosti a objevují vlastní zájmy. Když dítě řídí hru, rozvíjí se také sebekontrola, práce s vlastními emocemi a přístup sama k sobě. Rodiče rozhodují už v mnoha oblastech, je vhodné nechat dětem vedení alespoň ve hře (samozřejmě pokud neubližuje). Rozvíjí se tak potřebný pocit autonomie a kompetence.

Nechte se ve hře poučit dětmi

Může to být někdy těžké, ale zkuste na chvíli vystoupit z role rodiče, který musí všechno znát. I přesto se uvolněte a nechte si dětmi vysvětlit průběh hry. Buďte zvědaví na jejich vysvětlení. Nebojte se, že budete vypadat "blbě". Ukazujete tak přes vlastní příklad, že je v pořádku chybovat a pouštět se do věcí, které vám úplně nejdou. Vaši potomci se nebudou bát přiznat vlastní chyby a přijdou za vámi i se situacemi, ve kterých se jim nedaří a se kterými potřebují pomoct. V digitálních hrách to půjde velmi snadno, protože rodiče do tohoto světa často nevidí. Ovšem může to být i při stavění kostek, kdy má dítě vlastní plán, který následujete.

Pozor na obrazovky televize i mobilu

Abyste mohli věnovat dítěti plnou pozornost a společně se soustředit na hru, vypněte televizi v pozadí, ztište si zvuky na telefonu a odložte ho z dosahu. Děti moc dobře vnímají, když jim nevěnujete plnou pozornost právě například kvůli pokukování po obrazovce na mobilu. Plná pozornost je jasný znak, že vám na ratolesti záleží, že je pro vás prioritou.

Buďte člověkem, se kterým se skvěle hraje

Zásadní je, aby dítě hra s vámi bavila. Jak to můžete zařídit? Aktivně pozorujte, naslouchejte příběhům a popisům, podpořte jejich způsob hraní. Nesnažte se neustále přebírat kontrolu nebo zasahovat. Je fajn se střídat, ale pořád by to mělo mít dítě více pod palcem. Zapojujte se a spolupracujte – naučíte tak svého potomka, jak taková společná hra a spolupráce může vypadat. 

Jaké jsou typy her? Co je to strukturovaná, polostrukturovaná a nestrukturovaná hra? Jak si na hraní najít čas? To a mnohem více se dozvíte ve videu v úvodu článku. Celý rozhovor si můžete pustit také jako podcast na Spotify.

Témata: Podcasty, Rodina, Hry pro děti, Rodiče, psycholožka, Nejlepší video, olympiáda, Spotify, Hra, Hraní, Děti, Lego, Podcast, Radka Kůřilová, Společná hra