Maminka.czPodcasty

PODCAST: Jak je na tom české porodnictví? Na co se zaměřit při výběru porodnice? A proč nemáme porodní domy?

České porodnictví je velké téma. Mění se přístup k ženám - rodičkám? Kde jsou ještě rezervy? Lenka Laubrová Žirovnická, výkonná ředitelka Asociace pro porodní domy a centra, hovoří o současném stavu českého porodnictví a o tom, co všechno je ještě potřeba změnit.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Lenka Laubrová Žirovnická z APODAC zdůrazňuje, že v České republice chybí mezistupeň mezi porodem v nemocnici a domácím porodem, což by měl být porodní dům nebo porodní centrum. Je proto třeba pracovat na podpoře autonomní péče porodních asistentek.

„Kdybych za každou otázku, jestli v Čechách máme porodní dům a kde je, dostala desetikorunu, už bych byla hodně bohatá žena," říká s nadsázkou Lenka Laubrová Žirovnická. Pravda je taková, v současné době nemáme v Česku žádné porodní domy ani porodní centra, která by splňovala evropské standardy pro tento typ péče.

Vznikají centra porodní asistence 

V České republice ale vznikají centra porodní asistence, jedná se o tzv. hybridní model péče, kdy se kombinují služby porodní asistentky a lékaře. Je to skvělý krok kupředu, ale stále ještě to není porodní centrum v pravém slova smyslu. Aktuálně je však autonomní péče porodních asistentek v české legislativě stále nedostatečně zakotvena a potřebuje změny.

„My na tom pracujeme, aby se to změnilo. A ženy mohou aktuálně v několika porodnicích v České republice zažít péči v centrech porodní asistentce, kde je péče prakticky vedená porodní asistentkou za supervize lékaře,“ vysvětluje Lenka Laubrová Žirovnická.

Tento model funguje v několika českých porodnicích, například v Litoměřicích, Ostravě, Brně nebo na pražské Bulovce. „Péče v těchto centrech je zaměřená na zdravé ženy a podporu přirozeného porodu. V ideálním případě by porodní asistentka vedla porod autonomně, a lékař by byl k dispozici pouze v případě komplikací,“ vysvětluje Lenka Laubrová Žirovnická a doporučuje: „Leckde tato centra mají velmi přísná kritéria při vstupu, takže je potřeba si to pohlídat.“ Nastávající maminky by se proto měly aktivně zajímat o to, jaká jsou kritéria pro přijetí.

Epiziotomie je opodstatněná jen u jedné ženy z deseti. Porod je o uvolnění, nikoliv o tlačení, říká porodní asistentka

Výsledky z Anglie inspirují: méně císařských řezů a zásahů

Lenka Laubrová Žirovnická zmiňuje studijní cestu do Británie, kterou Asociace uspořádala pro české porodníky a porodní asistentky díky podpoře Nadačního fondu Propolis33. „Měli jsme možnost vidět výsledky samostatně stojících porodních center, kde je autonomie porodních asistentek plně respektována. V některých z těchto center mají u vícerodiček pod 1 % císařských řezů,“ říká. To podle ní kontrastuje s českým přístupem, kde je porod často vnímán jako riziková situace. V porodních domech v Anglii se na porod nahlíží jako na přirozený proces, který má jen potenciál stát se komplikovaným a vyžadovat lékařský zásah.

Časté zásahy do porodního procesu

České porodnictví si sice vede dobře z hlediska nízké mateřské a novorozenecké úmrtnosti, ale za tuto statistiku se platí cena v podobě častých zásahů. „Máme sice nízkou úmrtnost, ale zároveň nám plíživě narůstá počet císařských řezů,“ varuje Lenka Laubrová Žirovnická. Podle ní by si ženy měly dopředu zjišťovat, jak konkrétní porodnice přistupuje k různým zásahům, jako je indukce porodu nebo epiziotomie neboli nástřih hráze, a své preference komunikovat dopředu, aby předešly zbytečným konfliktům a stresu během porodu.

Porodnice Brno: Co je to dobrá porodní zkušenost a jak ji zajistit?

Nejde o snídaňové bufety, jde o přístup

Podle výkonné ředitelky APODAC jsou různé vymoženosti, které některé české porodnice nabízejí, jako například bufetové snídaně nebo porodní apartmány, kde může být přítomná celá rodina, jistě příjemné, ale neměly by být rozhodujícím faktorem při výběru porodnice.

„Porod není o štěstí, ale o lidech, kteří u něj jsou,“ říká Lenka Laubrová Žirovnická a upozorňuje, že je důležitější zajímat se o kvalitu personálu a filozofii péče. „Proto se dívat nejenom na snídaňové bufety, ale na to, jaký personál tam pracuje a v jakém konceptu péče pracuje, jestli věří v to, že porod je přirozená záležitost, anebo jestli věří v to, že porod je riziková záležitost a hodnotí porod jako fyziologický pouze pohledem do zpětného zrcátka.“

Porodní gauče a volba polohy

Zároveň vnímá jako důležité, aby porodnice nabízely ženám volnost pohybu během porodu a umožňovaly různé polohy při tlačení, a to zejména proto, že poloha na zádech není pro ženu fyziologicky přirozená a může být překážkou v průběhu porodu.

„Porodní gauče jako trend odstraňování porodnické kozy z prostoru, kde se rodí, vidím jako velmi důležitý. Jestli pro sebe můžete něco udělat, tak zajímejte se o to, v jakém prostředí probíhá druhá doba porodní, jaké jsou vaše možnosti pohybu v druhé době porodní, jak se personál k tomu staví," doporučuje. 

Centra porodní asistence v ČR ve srovnání se světem. Kde se inspirovat?

Důležitost podpory porodních asistentek

Podle odbornice je nejlepší cestou k pozitivní porodní zkušenosti důkladně si zjistit možnosti porodnice a zajistit si kvalitní doprovod, ideálně dulu porodní asistentku, která zná prostředí a filozofii daného zařízení.

„Nemusíme stavět nové prostory. Je potřeba změnit systém péče a přístup k porodu,“ dodává odbornice.

Jak je potřeba měnit systém péče? A kdy se dočkáme prvního porodního domu v České republice? To a mnohem více se dozvíte ve videu v úvodu článku. Celý rozhovor si můžete pustit jako podcast na Spotify.

Témata: Podcasty, Porod, Porodnice, Tipy a rady porod, Nejlepší video, Porodní asistentka, Bulovka, porodnictví, Anglie, Porodní dům, porodní poloha, APODAC, Jak, Výkonná ředitelka, Čechy, Péče, Litoměřice, Brno, Spotify, Velká Británie, Podcast, Česká republika, Ostrava