Maminka.czPorod

PODCAST: Lilia Khousnoutdinova: Orgasmický porod? Nezažila jsem ho. Hezký zážitek to ale být může

Dá se díky dobré přípravě zažít euforie nebo orgasmus u porodu? Lektorka předporodní přípravy Lilia Khousnoutdinova radí zaměřit se spíš na pokorný přístup a pečlivou přípravu všech možností porodních scénářů. Poznala ve svém životě nějakou ženu, která orgasmus u porodu prožila?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Je vůbec možné prožít orgasmický porod? Jde jen o výmysl takzvaných alternativních žen? Nebo je v kvalitní přípravě na velký den schovaná opravdová možnost, že místo bolesti si žena zpětně vybaví euforické pocity právě během chvil, kdy její dítě přichází na svět? "Já sama jsem orgasmický porod nezažila, ale měla jsem krásné porody. Troufla bych si říct, že jsem měla euforické porody, které byly velmi posilující, ale orgasmus tak, jak mu rozumíme dnes, jsem u porodu nezažila," říká trojnásobná maminka, dula a lektorka partnerské a reprodukční tematiky Lilia Khousnoutdinova. 

Podle ní je nejdůležitější, aby měl člověk při porodu hlavně pokoru. Každá rodička má pochopitelně nějaké přání, tužby a sny. Je důležité vědět, co chce a co nechce, ale nikdy nevíme, jak se porod bude vyvíjet. Mohou nastat nečekané komplikace nebo si tělo vlastně vyžádá něco úplně jiného, než bylo původně v plánu. "Můžeme udělat maximum pro to, abychom měly optimální podmínky a podporu k tomu, aby byl porod co nejlepší. Může tam být ten přesah v podobě euforie, extáze, potažmo třeba i orgasmu, ale myslím, že není dobré na tom lpět. Dávat si něco takového jako cíl rozhodně nedoporučuji. To není dobrý přístup," radí Lilia. 

Orgasmický porod můžete prožít i vy. Porod má k sexu vážně blízko

Orgasmický porod je často přeceňovaný

Nejdůležitější je zaměřit se během porodu na to, aby byl bezpečný a abychom ho mohly prožít ideálně jednoduše, bez zbytečných zásahů a považovat ho za hezkou zkušenost. Porod je ve své podstatě velmi podobný aktu milování, co se týče podmínek. Pro obojí vyžadujeme pocit bezpečí, důvěry a tolik důležité intimno. Podle Lilie Khousnoutdinovy je při porodu nejdůležitější cítit se dobře, být uvolněná, podporovaná, milovaná svým partnerem, a to vše dopomůže k tomu, že ten prožitek bude krásný a může se třeba rozšířit do nějakých extatických stavů. Už jen příjemný pocit během porodu může být klidně považován za porod orgasmický.

Základem k tomu, abychom zažily při porodu příjemný prožitek, je rozhodně kvalitní předporodní péče. Naprosto ideální je kontinuální péče někoho, kdo pak bude i u samotného porodu. U nás to může být porodní asistentka nebo dula, se kterou se během příprav sblížíme a k níž máme důvěru. Takový člověk nám pak poskytne psychologickou i emoční podporu, která může významně ovlivnit celý průběh porodu. V rámci předporodní přípravy je ideální absolvovat i prohlídku porodnice, kterou jsme si vybraly. 

Lilia Khousnoutdinova: Řídím se africkým příslovím, že na výchovu dítěte je potřeba celá vesnice

"Osobně znám tři ženy, které zažily vyloženě orgasmický porod. Jednu starší paní, která rodila ve slovenské socialistické porodnici. Máme její zpověď v rámci našeho projektu, protože vzhledem k těm podmínkám a tehdejšímu přístupu je to velmi nečekané. Potom celosvětově známou dceru naší lektorky, která zveřejnila svůj orgasmický porod ve vířivce. A tou třetí ženou je Soňa Kolmanová, autorka knihy Znovuzrozená, která měla překotný porod a nestihla odjet do porodnice. Orgasmický porod tak zažila doma v bytě, takže opět byly podmínky velmi nečekané," říká Lilia Khousnoutdinova.

Hodnocení sebe sama

Prožitek z porodu, ať už mluvíme o euforických pocitech, orgasmu nebo jen celkové pohodě, může snadno zkazit i to, že o sobě rodička pochybuje. " To, co žena prožívá v sobě, má samozřejmě ohromný dopad na celý porod. Já věřím, že dobrá předporodní příprava se zaměřuje nejen na informace, ale i na to, aby se žena víc dostala k sobě do svého těla, aby víc začala důvěřovat sobě i svému tělu," vysvětluje Lilia. Někomu v tom pomůže cvičení, které ho dostane do fyzické kondice, jiným zase budou nápomocné afirmace, které jsou součástí aktuálně populární metodiky hypnoporodů.

Stydět se, chtít vypadat hezky a důstojně je velmi nekonstruktivní. Protože především v druhé fázi porodní, která je velice intenzivní, může dojít i k nechtěnému vyprázdnění. Takže je důležité si v hlavě nastavit, že kolem vás budou jen ti, před kterými se rozhodně stydět nemusíte. A že během nejnáročnějších chvil vašeho života není důležité vypadat dobře. "Jak říká jedna americká porodní asistentka, neberte si k porodu nikoho, koho byste si s sebou nevzali na záchod," cituje Lilia. 

porodní  RALLYE – KAŽDÁ ŽENA SI ZASLOUŽÍ DOBROU PORODNÍ PÉČI!

Další citát, tentokrát od světoznámé porodní asistentky Jeannine Baker, praví, že "mnoho z nás ví víc o fungování svého auta než svého reprodukčního cyklu". Tato smutná pravda vedla Lilii Khousnoutdinovu a zpěvačku Olgu Lounovou k tomu, aby se letos odhodlaly k odvážnému počinu a přihlásily se jako jediná dámská posádka do East African Safari Classic Rally pod vlajkou "Porodní rallye". Celkový vizuál kolem jejich účasti je nadesignován tak, aby šířil osvětu v tématech souvisejících s  těhotenstvím, porodem, kvalitní péčí o ženy v šestinedělí a v neposlední řadě podpory kojení.

"Jedeme za respektující (po)porodní péči založenou na důkazech pro každou ženu," vysvětlují dámy, které povezou na kapotě statistiky, citáty a slogany například WHO, UNICEF nebo renomovaného časopisu Lancet. 

Najdeme zde fakta o významu kojení pro zdraví žen i dětí, důležitosti kontinuální péče porodní asistentky, o evidence based postupů v druhé době porodní a o jejich vlivu na výsledek porodu, informace o důležitosti bondingu a o jeho vlivu na život dítěte. Mimo jiné dámy upozorňují na existenci Mezinárodního kodexu marketingu náhrad mateřského mléka a nebezpečí jeho porušování. Sofistikovaný, agresivní a nepravdivý marketing totiž prokazatelně snižuje počet žen, které úspěšně kojí, se všemi dopady, včetně těch zdravotních.

"Pokud žena nekojí, mělo by to být, protože nemůže nebo nechce. Nikoli proto, že ji k tomu manipulativně dotlačily polopravdy z placených reklam nebo nedostatek kvalitních informací a odborné podpory," říká Lilia.

K tématu se vyjádřila i Olga Lounová: "Vzhledem k tomu, že jsem čerstvá maminka, tak se mnou velice hýbe téma co nejpřirozenějších, ale zároveň bezpečných porodů." Svoji dceru ještě kojí a i během závodu bude Arianne v doprovodu svého tatínka přítomna na rallye.

"Každá žena si zaslouží kvalitní, bezpečnou a respektující péči kolem porodu. V Keni, kde pojedeme rallye, často chybí základní zdravotní vybavení a naším cílem je nejen poukázat na základy vědecky podložené péče v perinatálním období, ale i poskytnout faktickou pomoc v terénu," doplňuje Lilia Khousnoutdinova.

Dámy se totiž chystají vybavit porodní křídlo místní kliniky RedTribe. Ve spolupráci s Lejlou Abbasovou podpoří organizaci RedTribe,  která slouží komunitě 15 000 Masajů, a zajistí odborná školení pro místní personál. Za tímto účelem mají vypsanou i sbírku, kde každou věnovanou korunu Lilia násobí zlatým řezem

Klepněte pro větší obrázek

Co Lilii pomohlo vnímat porod jako krásný a pozitivní zážitek? Kde mohou ženy něco nastudovat v rámci předporodní přípravy? A co by Lilia popřála českému porodnictví do dalších let? Podívejte se na video nebo si poslechněte podcast třeba na Spotify. 

Témata: Podcasty, Porod, Lilia Khousnoutdinova, Porodní asistentka, Unicef, WHO, orgasmický porod, dula, Lejla Abbasová, Olga Lounová, Hezký zážitek, Péče, Keňa, Podcast, Lilie, Khousnoutdinová, Lilium, Orgasmus, Lilium Khousnoutdinova, Lektorka, Aria