Maminka.czPodcasty

PODCAST: Nejčastější potíže s kojením a rady laktační poradkyně Simony Lazzari

Právě se připomíná Světový týden kojení, a proto neuškodí trocha osvěty. I když je kojení přirozená věc, ne každé ženě jde samo a jakoby mimochodem. Jaké nejčastější potíže s kojením maminky řeší? Proč se vyplatí trénovat kojení předem a jaký vliv má to, co žena sní a vypije? Vyzpovídali jsme laktační poradkyni Simonu Lazzari.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Podle laktační poradkyně, duly, dětské sestry a lektorky kurzů předporodní přípravy Simony Lazzari (simonalazzari.cz) je příprava na kojení důležitá. „Pokud se mi maminka ozve před porodem s tím, že chce jenom vyškolit partnera, tak říkám: myslete i na kojení. Porodíte, všichni se o vás postarají, ale kojení je potom na vás.“

Hlavní je naučit se, jak dítě správně přiložit a v jaké poloze kojit. Maminka by měla vědět, že úplný začátek není snadný a miminko je spíš spavé a musí se naučit vnímat jeho signály. „Obvykle první den není mnoho mléka, respektive je mlezivo, které je v menším množství. To děťátko nemusí být úplně spokojené, přesto je dobré, aby maminka věděla, že čím častější chování, čím větší skin to skin, čím častější přikládání k prsu, čím větší stimulace miminka k tomu, aby u toho prsa alespoň odpočívalo, tím lépe,“ vysvětluje laktační poradkyně.

Nácvik poloh

Vyplatí se třeba předem nácvik poloh s panenkou? „Já osobně si myslím, že ano. Proto to i dělám a vedu kurzy kojení,“ odpovídá Simona Lazzari. Maminka na kurzu dostane svůj polštář a laktační poradkyně jí vysvětluje, že je potřeba, aby miminko mělo stabilní pozici, ve které se cítí komfortně a je „uhnízděné“. Miminko nebude spokojené, pokud nemá stabilní pozici, někde mu něco propadá, klouže nebo má tělíčko v rotaci. „Maminka ho třeba drží za předloktí, což dělá spousta maminek, a spoustě z nich to vychází, ale mnoho dětí to nemá rádo. Jakmile trup dítěte není stabilní, tak čelistní oblast se hůř uvolní, i šíje. To působí a dítě se potom hůř zaměří na sání, vydrží to jenom krátkou chvíli nebo zatíná sanici,“ vysvětluje a pokračuje: „Takže určitě je důležité, aby maminka věděla, jak miminko podržet, jak mu přidržet hlavičku, jak do ní netlačit, jak spíš tlačit mezi lopatkami, jak si přidržovat prso.“ A když to všechno zvládne a uplatní v praxi, tak postupně si miminko drží, jak chce.

Návštěva laktační poradkyně

Pokud se žena cítí v kojení nejistá nebo má nějaké problémy, vyplatí se vyhledat pomoc. Je vhodné kontaktovat laktační poradkyni, která je ochotná přijet za maminkou domů, nebo může žena s dítětem přijet za ní do poradny. A kdy je nejlepší doba na návštěvu? „Pokud je maminka plně rozkojená z porodnice a pokračuje to doma, tak má vyhráno. Když se něco zadrhne už v porodnici, tak klidně se čtyřdenním dítětem si může zavolat laktační poradkyni. Čím dříve se ten problém řeší, tím lépe, protože se tam nezafixují špatné stereotypy.“

Nejčastější potíže spojené s kojením

  • Bolestivé kojení.
  • Miminko, které se neumí správně přisát.
  • Miminko, které neprospívá.
  • Nedostatek mléka a dokrmování.
PODCAST: Kojenecká kolika dokáže potrápit! Simona Lazzari doporučuje před kojením jeden účinný trik

Bolestivé kojení

Za bolestivým kojením stojí skoro vždy špatně přisáté miminko. „To miminko tam má obvykle rty uvnitř, bradavka se neposune do hloubky pusinky, to dítě ji vlastně tře jazykem a dásněmi stiskává úpatí bradavky. Maminka potřebuje otevřít dítěti lehce čelist.“ To znamená, že maminka pomáhá stáhnout dítěti lehce bradičku a vyklopit rty, aniž by dítěti nechala nadechnout vzduch. „Je to velmi jednoduché. Když jí to ukážu, tak maminka řekne: kdyby mi tohle někdo ukázal v porodnici…“  Žena pak většinou cítí okamžitou úlevu. „Prso se pak během následujících kojení léčí a druhý den už je maminka v pohodě, dítě se i poměrně rychle naučí, že tohle je ten správný způsob,“ říká Simona Lazzari.

Pitný režim, jídelníček a spokojená maminka

Podle laktační poradkyně by maminka měla vypít minimálně 2 až 2,5 litru tekutin. Vhodné jsou také vývary, polévky, čaje, smoothie, různé jogurtové nápoje a další lehce stravitelná jídla. A samozřejmě se nesmí zapomínat ani na psychickou pohodu. Maminka, její rytmus a spokojenost jsou totiž významnými činiteli úspěšného kojení. „Jsou to spojené nádoby, a pokud se daří mamince po všech stránkách, cítí podporu rodiny, manžela, který ji opečovává, nemusí se starat o nic dalšího, tak to většinou funguje,“ vysvětluje laktační poradkyně. 

Potřebuje maminka váhu na převažování dítěte? Jaký má názor na kloboučky na kojení? Jakými polohami při kojení začínat? Jak se pozná neprospívající miminko? Mohou potíže s kojením nastat i později? Podívejte se na video nebo si poslechněte podcast třeba na Spotify.

Když je mlíčka málo aneb jak na laktační krizi? Tohle vám pomůže!
Témata: Podcasty, Novorozenec, Miminko, Kojení, Laktační poradenství, Nejlepší video, Potíž, Podcast, Děti, Spotify, Maminka, Rada, Simon Lazzari, Simona Lazzari, Poradkyně