Maminka.czPodcasty

PODCAST: Od kdy vybírat s dítětem střední školu? Poradí zkušená koučka

Máte dítě na druhém stupni základní školy? Pak vás bude čekat výběr té střední. Od kdy a jak to řešit, o tom jsme si povídali s certifikovanou koučkou a zakladatelkou ZŠ Děti budoucnosti Vendulou Peckovou.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Když dítě přechází na druhý stupeň, je třeba mu dát prostor, počkat a nechat ho v klidu si zvyknout. Na řešení střední školy je tedy v tomto období ještě brzy. Ideální je od sedmé třídy začít s dítětem řešit, co mu dává smysl, co ho baví, jaké jsou jeho zájmy a hlavně jakou má představu o životě. Rodiče mají často tendenci se upínat jen na to, co dítě aktuálně zajímá, a podle toho mu hledají i střední školu. Vhodné je ale probrat s dětmi, jestli mají představu, co by chtěly dělat třeba za 20 let. Nemusí to být konkrétní povolání, stačí jen životní směr. 

Neusněte na vavřínech

"Sedmá třída je k prvnímu řešení budoucnosti opravdu ideální, protože tam ještě není žádný tlak. Samozřejmě ani v osmé třídě ještě není pozdě. Vlastně mezi mými klienty často bývají sedmáci, osmáci, občas i nějaký deváťák, který zjistí, že mu ujel vlak a že vlastně neví, kam se má podít. Ale ta osmá třída je takový standard a je úplně v pořádku tam začít, protože dítě má pořád ten rok před sebou a některé děti prostě potřebují čas na to, aby si uvědomily, co vlastně chtějí. Představte si, že žijete, je vám 13, 14 a v životě se vás nikdo nezeptal, co v životě chcete. Nebo se vás nezeptal, jak doopravdy chcete žít. Takže pro některé děti je ta otázka složitá, vlastně musí najednou začít vnímat, co jim vlastně dělá dobře, a co ne," vysvětluje koučka Vendula Pecková. 

Koučka řeší s dětmi, v jakém prostředí se cítí dobře, jestli jsou introverti, extroverti, jak čerpají energii, jestli jim dělá dobře spolupráce s ostatními lidmi, jestli dokážou být celý den v kanceláři nebo jestli spíš potřebují být venku. Vlastně zkoumá všechny aspekty osobnosti dítěte. Třeba i to, o čem snilo, když bylo malé. Hledá, jaká je ta jeho vyšší vize, jaké je to poslání, které v tom životě chce žít, a na základě toho potom může vyhodnotit, která střední škola je pro něj ideální.

PODCAST: Wellbeing ve škole není válení se na gauči: Jak dětem pomoct cítit se co nejlépe?

Jak začít?

Jen málokteré dítě má ve třinácti letech jasnou představu, co by chtělo v budoucnu dělat. Většinou, když rodiče zčistajasna položí otázku, kam chce potomek jít na střední, dostane se jim odpovědi: Nevím. Je potřeba na to jít trochu jinak. Například stylem: Hele, pojďme spolu sledovat, co tě baví, co ti dává smysl. "V úplně první lekci mého kurzu řešíme, co dítě baví, co ho zajímá, o jakém tématu si rádo zjišťuje informace, a zase sledujeme, co je za tím. Takže to není jenom o tom, že ho zajímá kreslení, ale hledáme, co ho zajímá na tom kreslení, co ho tam táhne, jestli je to práce s tou tužkou, jestli je to to, že něco dělá rukou, nebo jestli je to o té tvořivosti. A my, když takhle rozebereme všechny ty jejich zájmy, tak zjistíme, že za tím jsou vlastně nějaké skryté principy," říká koučka. 

Školáci podle horoskopu: Panny jsou pečlivé a klidné, Ryby milují autority, Střelci si s ničím nelámou hlavu

Ale co vysvědčení?

Může se také stát, že dítě si vysní nějaké povolání, ale bohužel jeho dosavadní známky zatím neodpovídají tomu, co by od něj bylo v budoucnu očekáváno. Dá se říct, že některé děti si zkrátka mohou zvolit trochu nereálné cíle. Podle koučky se dá každého cíle dosáhnout, ale je třeba tu cestu vybrat s ohledem na konkrétní dítě. "Když to dítě chce být podnikatel nebo chce být třeba finanční ředitel... Matika mu jde úplně skvěle, ale má problém v češtině a v jiných předmětech, které jsou třeba víc společenskovědní – tak prostě musíme hledat takovou školu, o které víme, že má reálnou šanci se na ni dostat. Aniž bychom tu jeho vizi smetli ze stolu a řekli mu, že na to nemá," radí Vendula Pecková.  

Jak pomoct dítěti, které vůbec neví, co by ho v budoucnu bavilo? A co dělat několik měsíců předtím, než přijde nástup na střední školu? Podívejte se na video nebo si poslechněte podcast třeba na Spotify.

Témata: Děti, Podcasty, Základní škola, Školák, Nejlepší video, Střední škola, Komunikace, koučka, Spotify, Podcast, Zakladatelka, Třída, Představa