Maminka.czPodcasty

PODCAST: Poporodní deprese přichází nečekaně! Veronika ji zažila hned dvakrát

Veronika Kubrichtová stála u zrodu organizace Úsměv mámy, která pomáhá ženám s poporodní depresí. Sama ji totiž před deseti lety zažila. O to víc ji překvapilo, že po druhém bezproblémovém těhotenství i šestinedělí se situace opakovala znovu až u třetího dítěte. Jak to Veronika zvládla a co radí všem nastávajícím maminkám?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Poporodní deprese může přijít nečekaně. Rozhodně nemusíte mít žádné předchozí psychické problémy. Zkrátka se objeví. „Poporodní depresi jsem zažila po první porodu, druhý porod proběhl naprosto v pohodě, a o to víc mě překvapilo, že deprese se znovu dostavila až po třetím porodu. Nečekala jsem to, nebyla jsem připravená, protože nic tomu nenapovídalo. Při prvním těhotenství jsem se už během jeho průběhu cítila zvláštně, ale u třetího bylo všechno v pohodě, a to i včetně porodu. Jediným problémem byla laktace,“ vzpomíná na těžké chvíle Veronika Kubrichtová. Intenzivní potíže s laktací pokračovaly i po příjezdu z porodnice a za pár dní už Veronika nemohla jíst ani spát. A protože celých deset let pracovala pro organizaci Úsměv mámy, která pomáhá ženám s poporodní depresí, věděla, že si okamžitě musí říct o pomoc.

Je to opravdu poporodní deprese?

Probdělé noci a zjištění, že jste se už několik dní pořádně nenajedla, k mateřství bohužel občas patří. Ale jak poznat, že to není jen přechodný nekomfortní stav? „Vždycky v okamžiku, kdy jsem zabírala, jsem se zase hned probudila. Tělem mi procházely takové nepříjemné vlny a ten stav byl opravdu divný. Věděla jsem, že spánek je aktuálně to nejdůležitější, a tak jsem to začala hned řešit,“ svěřuje se Veronika. Následně dostala léky, se kterými mohla i kojit, a spánek se trochu zlepšil. K normálu se ale vrátila až po dlouhých měsících.

Mezi nejčastější příznaky poporodní deprese patří pocit, který by se dal popsat jako „tohle nejsem já“. Je to zároveň i jedna z nejčastějších vět, které v Úsměvu mámy ženy říkají. „Často se ženy necítí být samy sebou a prožívané pocity jim nejsou vlastní. Mohou být nebývale negativní, ačkoliv dříve smýšlely převážně pozitivně. Vše, co ženu dříve táhlo kupředu, najednou není a cítí se ztracená,“ popisuje jeden z výrazných příznaků poporodní deprese Veronika. Často se také stává, že ženy najednou dokážou prožívat lásku ke svým dětem, přestože je bezmezně milují.

Modelka Lucie Holíková o poporodních depresích: Napsalo mi tolik maminek se stejným problémem, až mě to vyděsilo

Dalšími příznaky bývá i silný neklid, kdy se zkrátka nedokážete vůbec uvolnit a jste stále v silné tenzi, ale také neustálé černé myšlenky a takzvaný „pocit za mlhou“. Ten se vyznačuje uvědoměním, že se na svět díváte za sklem, a některé podněty k vám doléhají jakoby z dálky. Tento pocit je zřejmě složen hned z několika změn. Je narušeno binokulární vidění, které vytváří trojrozměrný obraz světa. Zároveň je zpomalené i myšlení. Pocit mlhy je pro poporodní depresi typický, ženy o ní hovoří často. Vnímáte okolí, jako byste od něj byli odpojeni, jako by život probíhal daleko od vás.

Na koho se obrátit?

Když má někdo problémy s duševním zdravím, je samozřejmě nutné to ihned řešit, ale s kým? Kam zavolat? Pochopitelně se nabízí zavolat lékaři, ale na termín k odborníkovi můžete čekat klidně i měsíce. Vy potřebujete jednat hned. Jednou z variant je kontaktovat organizaci Úsměv mámy. „Když nám žena popíše, co jí konkrétně trápí, můžeme ji nasměrovat na konkrétní psycholožku, nebo jiné odbornice, které se kterými úzce spolupracujeme,“ radí Veronika.

Hrozí vám poporodní deprese? Otestujte se!

Další variantou je oslovení praktického lékaře, který by měl umět pomoci, alespoň do doby, než se dotyčná dostane k odborníkovi na psychické zdraví. Když je situace opravdu špatná, je ideální navštívit krizové centrum, nebo vyrazit do nemocnice, která má psychiatrickou ambulanci, kam můžete přijet kdykoliv bez objednání. A v neposlední řadě můžete kontaktovat také linku první psychické pomoci, kde jsou na lince k dispozici nonstop.

Jak se od sebe lišily poporodní deprese, které Veronika zažila? A jak tento stav může ovlivnit váš vztah s dítětem? Podívejte se na video nebo si poslechněte podcast třeba na Spotify.

Témata: Podcasty, Těhotenství, Porod, Rozhovor, Poporodní deprese, Nejlepší video, Deprese, Veronika, žena, duševní porucha, Spotify, Typ žen, Podcast, Úsměv mámy, Veronika Kubrichtová, Pocit