Maminka.czHubnutí po porodu

PODCAST: Poporodní kila: Kdy začít bezpečně hubnout a jak cvičit?

Hubnutí po porodu je velké téma a jen málokterá žena má to štěstí a po pár týdnech oblékne své oblíbené džíny bez větší snahy. Jak shodit poporodní kila a kdy s tím vlastně začít? V podcastu Maminka.cz na všechno odpověděl výživový poradce Lukáš Vrána.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Hubnutí po porodu by mělo být v první řadě bezpečné. To znamená, že i v období kojení by měla být strava racionálně sestavená. Pro dietní opatření je správná doba až po ukončení kojení. "Samotné kojení je vlastně výdejem v řádu několika set kilokalorií. Takový výdej energie kombinovat ještě s deficitem makro- a mikronutrientů je naprosto nevhodné," vysvětluje výživový poradce Lukáš Vrána. Platí to i v případě, že žena kojí už jen jednou denně nebo třeba večer na uspání. I tak se stále jedná o výdej energie, který není vhodné kombinovat s dietou. 

Co je zdravé stravování?

Samotný pojem zdravé stravování je ale velmi subjektivní. Pro někoho může být obecně zdravá potravina nevhodná, protože je třeba alergik. Nesmíme zapomenout ani na vegetariány či vegany. Každý typ stravování ale může být podle Spolukiladolu.cz rozumný a vyvážený. Novopečená kojící maminka zvyklá jíst cokoliv a bez vyhraněného stylu stravování by se měla ideálně vyhnout vysoce zpracovaným potravinářským produktům (tzv. UZPP), které obsahují zbytečné množství cukru, bílé mouky nebo některých tuků. V první řadě by měla ze svého jídelníčku vysadit konzervovaná, předpřipravená jídla a zmražená jídla, ale i cukrovinky a slazené nápoje

Ideální je zajistit si vhodný příjem bílkovin, sacharidů a tuků. "V době těhotenství a kojení je obecně příjem navýšen o zhruba 10 až 20 % oproti normálu. V případě bílkovin je tak ideální příjem 0,83 g na kilogram hmotnosti, můžeme ho klidně zaokrouhlit třeba na 1 g. Takže vážím, dejme tomu, třeba 60 kg, tak je to 60 g bílkovin. Navýšíme o těch 20 %, tak se bavíme o 70 až 80 g bílkovin. Poměr sacharidů a bílkovin je už potom podle osobních preferencí. Můžeme to doplnit nějakým vhodným množstvím zeleniny či ovoce a takto by to mělo být v pořádku," radí Lukáš Vrána.

Těhotenská cukrovka: Počítejte sacharidy a všechno bude v pořádku

Rozhýbejte se

Vyváženou stravu je vhodné také propojit s pohybem. Vše záleží na tom, jak jste sportovala předtím. Pokud jste byla zvyklá na pravidelný sport i vyšší zátěž, můžete se postupně ke svým pohybovým návykům vracet. V případě, že však s pohybem spíše začínáte, jsou pro začátek ideální procházky s kočárkem, které můžete provozovat denně. Jsou mírnou fyzickou aktivitou, ale přesto stále určitou zátěží, která zajistí i výdej energie. S rostoucí fyzičkou můžete pak přidat další druh pohybu, na který se budete cítit a který vás bude především bavit. 

"V první řadě je důležitý pravidelný pohyb, který by měl být alespoň 45 minut denně. Klidně si ho můžeme rozdělit do několika sekcí v průběhu celého dne. A poté si vyhradit 2 až 3 hodiny na cílený pohyb, což bývá ze začátku náročné, protože dítě vyžaduje stálou péči. Ale postupně toho času trochu přibývá, můžeme využít hlídání nebo třeba existují i fitka s nabídkou hlídání. Je tu také možnost cvičení s kočárkem nebo dětmi," doporučuje odborník. 

Jaká dietní opatření mohou zahájit nekojící ženy? Funguje vynechání večeře? Jak to probíhá, když se s dietním plánem obrátíte na odborníka? Podívejte se na video nebo si poslechněte podcast třeba na Spotify.

Témata: Podcasty, Porod, Rozhovor, Kojení, Hubnutí po porodu, Cvičení, Jak zhubnout, dieta, Podcast, Výživový poradce, Džíny, Kilo, Výdej, Energie, Bílkovina, Spotify, Lukáš Vrána

Video