Maminka.czPodcasty

PODCAST: Porodní gauč je geniální pomůcka! Být žena, chci na něm rodit, říká lékař

Co je to porodní gauč a jak ženě u porodu pomůže? Jaké jsou další trendy v porodnictví a co dnes už rodící ženy i zdravotníci považují za normu? O tom všem hovoří v podcastu maminka.cz Petr Holba, vedoucí lékař Centra porodní asistence v Litoměřicích.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Porodní gauč je naprostá revoluce v českém porodnictví. Ve světě už je samozřejmě známý déle. K nám se dostal poprvé asi před třemi měsíci v Ostravě k docentu Šimetkovi přes Nadační fond Propolis, který zastupuje Lilia Khousnoutdinova," říká MUDr. Petr Holba, vedoucí porodního sálu Centra porodní asistence v Krajské zdravotní Nemocnici Litoměřice.

Na základě kampaně se podařilo myšlenku porodního gauče prosadit i do ostatních porodnic. Od Nadačního fondu Propolis ho darem dostali i v litoměřickém Centru porodní asistence. Jaké jsou s ním zkušenosti zhruba po měsíci a půl používání? 

Aktivní zapojení tatínků

Velkou výhodou porodního gauče je, že do porodního děje se aktivně zapojují otcové. „Tatínek už není pouze ten, kdo sedí na židli, drží v ruce skleničku s vodou nebo mokrý hadřík, ale skutečně se stává součástí porodního děje, kdy drží maminku v náručí, je jí po boku, může jí držet nohy a je součástí příchodu svého potomka na svět. Celá rodina je pospolu,“ vysvětluje MUDr. Holba. Je to naprosto nepopsatelný pocit pro celou novou rodinu. 

Tato unikátní pomůcka je oblíbená především ve Velké Británii, kde je zcela standardní v porodních centrech, dále v Austrálii a v německy mluvících zemích. V Evropské unii se využívá tradičně spíše v menších porodních centrech, která dbají na rodinný přístup. V České republice je aktuálně k dispozici v šesti porodnicích.

Žena si zvolí polohu, která je jí příjemná

Dalším obrovským bonusem porodního gauče je, že žena si může vybrat porodní polohu, která je jí nejpříjemnější. „Opravdu rodí tak, jak jí to její podvědomí velí, ale zároveň rodina po tom porodu může být při sobě, to znamená, že dítě není nikam odnášeno. Pakliže je všechno v pořádku, celá rodina může mít nerušený bonding dvě hodiny po porodu. Tohle bude i do budoucna trend a moc přeju ženám, aby čím dál větší procento z nich to mohlo zažít a prožít,“ vypráví lékař. 

Na gauči prožili porod i moderátor Martin Čermák a jeho partnerka

V Centru porodní asistence v Litoměřicích přivítali na svět svou druhorozenou dceru Laru také moderátor Martin Čermák a jeho partnerka Simona. Moderátor se na svém Instagramu svěřil: „Obrovské díky patří všem v Centru porodní asistence v Litoměřicích, hlavně děkujeme doktoru Holbovi. Naprosto skvělý přístup, všichni profesionální a milí! Cítili jsme se tam jako doma. Zároveň nám jako jednomu z prvních párů u nás umožnili rodit na porodním gauči, takže jsme mohli celý porod prožít spolu. Byl to neskutečně silný zážitek a moment, kdy doktor položil čerstvě narozenou Larinku manželce na hrudník, budu mít v paměti už napořád.“

MUDr. Holba k tomu vypráví: „Opravdu prožili celý porod na porodním gauči. Pana Čermáka jsem trochu podezříval, jestli není profesionální porodník na domácí úrovni, protože jeho grif a zkušenost byly neuvěřitelné. Taková klidná síla, kterou do toho porodu vkládal. Oba byli naprosto nepřekonatelní. On perfektně a bezvadně podpořil svoji ženu v porodním ději. Ona porodila naprosto fantasticky, bez poranění a měli dítě hned u sebe. Pro mě to byl zážitek téměř nepopsatelný, ale pro ně jako pro rodinu si myslím, že naprosto neopakovatelný.“

Méně porodních poranění

I když měli porodníci a porodní asistentky zpočátku strach, jestli kvůli atypickým polohám nebudou mít ženy například větší porodní poranění, obavy se nepotvrdily. Naopak většina žen rodí téměř bez poranění. MUDr. Holba zdůrazňuje, že co se týče samotného porodního děje, tak je důležité dát rodící ženě čas a hlavně důvěřovat jejímu tělu, netlačit na pilu, věřit tomu, že žena to zvládne a porodí bez komplikací.

Intimní prostředí

Maminky, které porod na porodním gauči zažily, jsou nadšené. „Já být žena, tak nechci rodit nikde jinde než na porodním gauči. Když to můžu srovnat, tak jednak je to pohodlnější, jednak máte mnohem variabilnější množství těch poloh. Máte možnost vzít partnera do toho porodního děje a je to o osobnějším přístupu. Samozřejmě porodní gauč, rodička a porodní asistentka, to bych řekl, že je taková ta svatá trojice," vypráví MUDr. Holba a vzápětí dodává: "My se tedy snažíme o takzvaně svatou čtveřici. Zapojit do toho ještě toho tatínka. Je to všechno o takovém tom intimním, nerušeném prostředí."

Samozřejmě rodící žena má vždy možnost volby. Nikdo ji nenutí rodit na gauči, je to o jejích preferencích. „Máme ženy, které začaly rodit a chtěly primárně rodit na klasickém porodním lůžku. Ale nakonec jsme přišli na gauč – a obráceně. Ale vždycky je to tak, že se řídíme pocitem té ženy. Tím, co ona chce, abychom jí mohli vyhovět,“ vysvětluje lékař.

Jaké jsou nejnovější trendy v porodnictví? Jaká je role komunitních porodních asistentek a dul? Proč je vhodné vytvořit porodní domy v rámci porodnic? A proč si MUDr. Holba myslí, že porodní gauč navrhla žena? To vše se dozvíte v našem podcastu. Podívejte se na video nebo si ho poslechněte třeba na Spotify.

Ano, zvažuji další dítě, prozradila nám exkluzivně Lilia Khousnoutdinova ve výročním rozhovoru
Témata: Podcasty, Těhotenství, Porod, Rodina, Instagram, Nejlepší video, Austrálie, Martin Čermák, Lara, Spotify, Lékař, Litoměřice, Nadační fond Propolis, Lilium Khousnoutdinova, Velká Británie, Litoměřic, Pomůcky, Ostrava, Trend, Porodnictví, Evropská unie, Gauč, MUDr., Petr Holba, Propolis