Maminka.czPodcasty

PODCAST: Postýlka, nebo rodičovská postel? Tohle jsou doporučení spánkové poradkyně

Má mít dítě odmalička vlastní postýlku, nebo je jemu i rodičům lépe, když spí všichni pohromadě? A co takové „kojospaní“? Všechna pro i proti shrnuje v dalším dílu podcastu Maminka.cz spánková poradkyně Lucie Horešovská Chrástecká.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Lucie Horešovská Chrástecká je certifikovaná spánková poradkyně a autorka projektu Vyspaná máma. Sama je maminkou dvou malých dětí. Spánkovou deprivaci zažila na vlastní kůži. Dlouhé a chvílemi i marné hledání relevantních informací ji přesvědčilo o tom, že chce pomáhat ostatním maminkám, které si už se spánkem svých dětí nevědí rady.

Důležité je, co vyhovuje vám

Co se týče společného spaní, maminky se často rozdělují na dva tábory. Jedny na společné spaní s dítětem nedají dopustit, druhé preferují, když miminko odmalička spí samostatně ve vlastní postýlce.

„Nejčastěji se setkávám s tím, že maminky, které mě kontaktují – to znamená, že mají nějaký velký problém se spánkem –, tak většinou uspávají různým způsobem a pak spící dítě opatrně pokládají do dětské postýlky a zbytek noci pak spolu spí v posteli,“ vypráví Lucie Horešovská Chrástecká.

Cílem většiny maminek, které vyhledají spánkovou poradkyni, je, aby dítě spalo ve své postýlce společně v ložnici s rodiči. „Ale je tam i nějaká část rodičů, kteří opravdu preferují ten společný spánek v posteli,“ doplňuje odbornice. I v těchto případech, pokud to vyhovuje miminku i mamince, tak jde najít vhodnou cestu k tomu, aby byla noc klidnější a rodiče a děti nebyli celou noc vzhůru. „Vždycky je to jenom o tom, co vám vyhovuje,“ říká Lucie Horešovská Chrástecká.

Spánek miminek. Proč jsou potřeba rituály, co je to falešné usnutí a je dobré nechat dítě vybrečet, aby usnulo?

Výhody a nevýhody spaní dítěte v posteli rodičů

Největší výhodou je blízkost a také obsluha v kojení, která je rychlá. „Spousta maminek si najde nějakou pohodlnou polohu a říkají tomu kojospaní, vlastně ani nevědí, že to dítě se v noci samoobsluhuje, a spí klidně. To vnímám asi jako největší přidanou hodnotu a ten nejčastější důvod, proč maminky volí společné spaní,“ říká odbornice.

Mezi nevýhody se řadí to, že maminky si někdy nedokážou najít pohodlnou polohu, spí strnulé, nedokážou hluboce spát a potřebují svůj prostor. I některým dětem to nevyhovuje, vzbudí je každý pohyb nebo je jim kvůli blízkosti teplo. „Když jsou každou chvilku vzhůru, pláčou, je to známka toho, že to není úplně komfortní spaní ani pro ně,“ doplňuje odbornice.

Pro každého rodiče i dítě je zkrátka ideální něco jiného. „To, co vyhovuje jednomu, nebude vyhovovat druhému. Máme různé temperamenty, různé výchovné styly a za mě je v pořádku úplně všechno, co vám sedí a s čím jste ztotožněna,“ říká Lucie Horešovská Chrástecká.

Existují nějaké nevýhody dítěte neustále přisátého k prsu? „Je to za mě hodně o věku potomka, a pokud všechno funguje, jak má, oba jsou odpočinutí, spokojení a dítě dobře jí pevnou stravu, pak je to v pořádku. Já se třeba setkávám s tím, že děti po roce věku, které i v noci jsou neustále přisáté, hodně pijí mléko, tak třeba přes den potom odmítají pevnou stravu. Ono je to logické. Přes noc přijmou tolik energie, kterou by normálně nepřijaly, tak proč by potom měly chuť na maso a zeleninu,“ říká odbornice.

Ale po roce by primární energetický příjem měl být z kvalitní pevné stravy. „V té době mateřské mléko nedodá dětem všechny potřebné živiny, které potřebuje, a tam se třeba dostáváme k tomu, že tyto děti mají málo železa. A ve chvíli, kdy mají málo železa, často se budí, jsou hodně unavené,“ vysvětluje odbornice. Nízká hladina železa se týká zhruba 5 % dětí, se kterými Lucie Horešovská Chrástecká pracuje.

Jak je to s bezpečností spaní v jedné posteli s miminkem? Jaká pravidla by měli rodiče dodržovat? Proč by se dítě mělo budit tam, kde usnulo? Jak to má sama Lucie se spánkem svých dětí? To vše se dozvíte v našem podcastu. Podívejte se na video nebo si ho poslechněte třeba na Spotify.

Témata: Podcasty, Miminko, Spánek, Rodiče, Nejlepší video, Postel, Postýlka, Děti, NEBO RODIČOVSKÁ POSTEL, Maminka, Lucie, Podcast, Spaní, Poradkyně, Spotify