Maminka.czPodcasty

PODCAST: Sekundární neplodnost. Dnes je trendem starší žena a mladší muž, říká embryolog

Sekundární neplodnost trápí podle údajů Světové zdravotnické organizace až čtvrtinu všech párů, které chtějí druhé či další dítě. Co za ní stojí a jaká existuje pomoc? To je téma pro předního embryologa Daniela Hlinku.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ještě před dvaceti lety bylo naprosto běžné, že ženy rodily první dítě před dosažením třiceti let věku. Dnes se věk pro založení rodiny stále zvyšuje. Problémy s početím se však netýkají jen bezdětných párů, čím dál častěji s neplodností bojují také ženy nebo muži, kteří už potomky mají. Přestože sekundární neplodnost není ojedinělý problém, mnoho lidí o ní neví, a páry si tak problémy dlouho nepřipouštějí. Bez lékařské pomoci se ale s přibývajícími roky šance na početí a donošení zdravého dítěte dál snižuje.

Věkový rozdíl mezi partnery

V posledních letech zaznamenávají IVF kliniky nový fenomén, kdy se mezi klienty stále častěji objevují páry, kde je žena starší než muž. „Od roku 2019 se počet klientek, které na naši kliniku dorazí s mladším partnerem, zvýšil u žen nad 40 let přibližně o 30 %. Věkový rozdíl mezi partnery se pak zpravidla pohybuje mezi pěti a sedmi lety. Pozorujeme, že budoucí rodiče jsou v takovémto vztahovém složení velice spokojení a psychicky i finančně připravení na příchod potomka,“ říká zakladatel kliniky Clayo Clinic a embryolog Daniel Hlinka.

„Těhotenství z vlastních vajíček po 43. roce je velmi vzácné."

V minulosti byly typickými klienty spíše páry, kde byl výrazně starší muž. Z hlediska léčby neplodnosti byla tato varianta podstatně jednodušší. „Příznivé to bylo z toho důvodu, že těch pár spermií, které muž měl, nám stačilo na to, abychom dokázali vajíčko mikromanipulačně oplodnit. Žena byla mladá, vajíčka byla obvykle v pořádku, implantace byla jednoduchá. Takové případy jsme řešili velmi snadno. Dnes se však často setkáváme s opačnými případy. Například páry, kde ženě je okolo 42 až 44 let a partner je třeba o 8 let mladší,“ říká embryolog a dodává, že takovým vztahům fandí, ale z hlediska léčby neplodnosti je to úplně jiná, složitější situace. „Máme pak sice dobré spermie, ale vajíčka jsou po optimálním období. A těhotenství z vlastních vajíček po 43. roce už je velmi vzácné. To znamená, že mnohokrát se to potom přehupne tak, že dva tři cykly zkoušíme řešit z ženiných vlastních vajíček, a nakonec skončíme u darovaných,“ vypráví Daniel Hlinka zkušenosti ze své praxe. Obecně šance na otěhotnění a porod zdravého dítěte za využití vlastních vajíček s přibývajícím věkem klesá, naopak se zvyšuje riziko raných potratů.

PODCAST: Jak umělá inteligence pomáhá neplodným párům? Výrazně zvyšuje úspěšnost IVF a snižuje riziko raných potratů

Důležitost včasného vyšetření

Daniel Hlinka radí párům, které se neúspěšně snaží počít dítě, aby na nic nečekaly a „podívaly se pravdě do očí“.

„Když je partnerka starší, tak nečekat jeden rok, jak se často doporučuje. Žena by měla přijít co nejdříve a nechat si udělat základní vyšetření, kde se zjistí její ovariální rezerva, hladiny některých hormonů, jako například AMH. A hned víme, jaká je ta prognóza, aby se zbytečně neztrácel čas a pár se neutápěl ve zbytečných nadějích,“ doporučuje embryolog.

Přestože dříve byla neplodnost považovaná především za problém žen, není tomu tak. Přibližně 40 % problémů s plodností je na straně mužů. I proto je potřeba, aby vyšetření podstoupili oba z páru. U muže je základním vyšetřením spermiogram, u ženy se ovariální rezerva vyšetřuje ultrazvukem, hormonální hladiny AMH se zjišťují z krve.

Daniel Hlinka s manželkou si na vlastní kůži zažili, jaké to je, mít problémy s početím přirozenou cestou. Poslechněte si jeho osobní příběh a zkušenosti se sekundární neplodností. Ve videu v úvodu článku se dozvíte také to, jaké jsou reálné šance párů, které řeší neplodnost. Celý rozhovor si můžete pustit i jako podcast na Spotify.

Děti z darovaných vajíček mají velmi často podobné rysy jako ženy, které je porodily. Není to náhoda, objevili vědci
Témata: Podcasty, Neplodnost a IVF, Zdraví žen, Plodnost, Nejlepší video, Umělé oplodnění, Početí, Hormonální léčba, Embryo, sperma, Klinika, Spotify, Clinic, Trend, Vajíčko, Podcast, Mladý muž, Stará žena, Pár, Clayo Clinic, AMH, Daniel Hlinka, Embryolog