Maminka.czPodcasty

Sex a intimita po porodu. Máte pocit, že vaše sexualita vyhořela? Zkuste vědomé milování, radí Denisa Říha Palečková

Tereza Víchová 10.  1.  2023
Intimita a sex ve vztahu po porodu: Posílí se, nebo načas třeba i upadne v zapomnění v kolotoči únavy a péče o miminko? Co dělat pro to, aby vztah dál partnersky vzkvétal a z muže a ženy se nestali „jen” rodiče? Hostem našeho podcastu je přední česká lektorka v oblasti partnerských vztahů, vědomé sexuality a osobního rozvoje Denisa Říha Palečková.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Intimita po porodu je velké téma, o kterém se tolik nemluví. Hodně se mluví o přípravě na porod, jako by to tím všechno skončilo, ale tím začíná další etapa, která pro vztahy bývá velmi náročná,“ říká Denisa Říha Palečková, autorka úspěšné knihy Tajemství šťastných vztahů s podtitulem láska partnerství a intimita v otázkách a odpovědích.

Velká rozvodovost do pěti let od svatby

Důležité je věnovat pozornost období po porodu. „Rozvodové statistiky mluví za vše. Nejvyšší rozvodovost máme do tří až pěti let po uzavření sňatku, takže to je období, kdy přichází jedno dítě, druhé dítě a často to vztah nevydrží. Je tam padesátiprocentní rozvodovost. A přičítáme to tomu, že je tam obrovská ztráta času a prostoru. Vyčerpání je často na obou stranách, “ říká odbornice. 

Žena má mnohdy pocit, že se nedostane ven, stará se jen o dítě a domácnost a nemá chvilku pro sebe. Muž má zase pocit, že jen pracuje a do toho třeba ještě rekonstruuje dům a nikdo to z jeho pohledu neocení. „Je velmi náročné se tomu vyvarovat, protože jak ženě, tak muži často najednou chybí určitý nadhled. A do toho se mohou přičíst další témata vázaná na porod, kdy porod třeba neproběhl úplně ideálním způsobem a žena, ať to ví, nebo neví, tak třeba odchází s traumatem z porodu,“ vysvětluje Denisa Říha Palečková.

Lektorka doporučuje se dobře připravit nejenom na porod, ale i na období po něm. A nejlepší příprava spočívá v tom, udělat si co nejvíc pomocníků. Minimálně na šestinedělí zaangažovat všechny kamarádky, babičky, profesionální pomocnice, dulu… „Někoho, kdo tam bude pro tu ženu, nejenom pro domácnost, ale kdo tam bude i jako psychická podpora, aby ta žena opravdu mohla být v klidu a integrovat a nechat doznít tuhle velmi intenzivní životní zkušenost,“ radí.

Na vztahu pracujte, i když se ocitl muž mimo ložnici. Jak na to?

Nejdůležitější rada pro muže: Buď tam s ní a miluj ji

Co může udělat muž? „Málokterý muž se naučil zacházet s ženskými emocemi. A obzvlášť pokud se žena najednou chová jinak. Bývá to doba, kdy část mužů odchází od partnerky. Samozřejmě velká část mužů vydrží, ale jsou v tom úplně ztracení, protože nevědí, jak s emocemi zacházet, a tak často unikají – jdou ven s kamarády, nebo jsou déle v práci,“ vypráví odborniceJe velmi důležité zjistit, jak s ženou správně zacházet. Denisa Říha Palečková má jednoduchou a účinnou radu: „Buď tam s ní a miluj ji, i když se chová jako dračice!" Ale jak to udělat v praxi? To už není tak úplně intuitivní a mnoho mužů nemělo příležitost to odkoukat třeba od rodičů…

Uzavření emocí uzavírá i sexualitu

Z kurzů má Denisa Říha Palečková vysledovaných několik pilířů, které pomáhají vztah dát dohromady. A jeden z těch pilířů je právě i to, jak zacházet s emocemi ženy. „Musím říct, že to je velké téma. Pro 80 % párů je tohle téma číslo jedna a přináší hlavní úlevu.“ Důležité je, aby žena své emoce neuzavírala. „Žena, když zavře svoje emoce, tak se zavírá i její sexualita a ten vztah je studenější, plošší, je tam víc odcizení. Takže to pak může vést v lepším případě k takové klidnější domácnosti, ale chybí tam energie, chybí tam šťáva, chybí tam vášeň, chybí tam tělesná a srdcová radost. Když se objeví způsob, jak žena může vyjadřovat emoce, i když je smutná, může vyjadřovat dokonce i frustraci a muž tam dokáže být s ní a mít ji rád, i když je protivná sama sobě, tak to obrovsky znovu vrací do vztahu i sexualitu. Podporuje to vášeň a otevírá to srdce, takže to je lék číslo jedna.“

První sex po porodu. Když žena plně kojí, její vaginální sliznice vypadá jako u ženy po přechodu, říká odbornice

Koncept vědomého milování

Lektorka se nebojí mluvit o sexu otevřeně a snaží se párům pomoct: „Máme o sexu velmi redukované informace. Jsme naučení vnímat sex jako vzrušení – orgasmus. No a tohle většině párů po určité době nefunguje. Když to fungovalo na začátku, tak po nějaké době tam už přichází únava a vlastně vyhoření, což je přirozené, protože tenhle typ sexuality je jako oheň a my, když chceme, aby pořád byl oheň, tak ono nám to za chvíli vyhoří. A tady  my přicházíme s konceptem tzv. vědomého milování, které je mnohem víc o intimitě, o propojení a vyloženě i dobíjení baterek na úrovni těla. Skrz to získáváme energii a nevyčerpáváme se. A musím říct, že vědomé milování přináší velmi rychle efekt láskyplného propojení. Mnoho párů mi říká, že se skrz to objevily.“

Jaké jsou další pilíře, které pomáhají zlepšit vztah mezi mužem a ženou? Jak vypadá vědomé milování? Proč je vhodné nečekat, až budou mít oba z páru chuť na sex, ale vytvářet cíleně chvíle intimity a propojení? Jde pomoct i zdánlivě beznadějnému páru? Podívejte se na video nebo si poslechněte podcast třeba na Spotify.

Rituály hlásí návrat: Je to jen byznys, nebo je opravdu potřebujeme?

Témata: Podcasty, Porod, Láska a vztahy, Po porodu, Rodina a vztahy, Rodiče, Sex, Emoce, Nejlepší video, sexualita, Pilíř, Tajemství, Intimita, Milování, Etapa, Spotify, Beznaděj, MLUVIT O SEXU, Podcast, Vztah, Denis Říha Palečková