Maminka.czPodcasty

PODCAST: Vysvědčení za dveřmi. Jak o něm s dítětem mluvit? Na jedno pokárání čtyři pochvaly, radí odbornice

Vysvědčení je pro školáky i rodiče velké téma. Co vypovídá o dítěti a jeho znalostech? Jak si o známkách a školních výsledcích povídat, jak je hodnotit a jakou váhu vlastně mají? O tom všem jsme si povídali s Lenkou Felcmanovou, vedoucí pracovní skupiny Wellbeing – partnerství pro vzdělávání 2030+.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Už za pár dní si školáci přinesou domů vysvědčení. Podle Lenky Felcmanové je vysvědčení v podstatě celkové konečné hodnocení výkonu žáka podle nastavených očekávání učitele. I když se může zdát jako objektivní ukazatel, není to pravda. „Každý učitel si třeba v Bakalářích nastavuje jinou váhu různým úkolům nebo testům. A podle toho se pak známky komponují. Měly by sloužit k objektivnímu zhodnocení výkonu dítěte v porovnání buď s nějakým očekáváním, nebo s nějakou věkovou normou, ale v realitě jsou známky hodně subjektivní,“ říká odbornice.  

Podstatné je, aby rodiče ocenili dítě za snahu a celoroční úsilí, i když se mu někdy daří více a někdy méně. „Pro děti je hodně důležité vědět, že známka není všechno, že je to jenom část, která vypovídá o nějakých jeho aktuálních dovednostech,“ vysvětluje.

Rodičům radí, aby oceňovali dítě, například za to, jak se mu podařilo zvládnout stres, který prožívalo kolem závěrečných testů. I když se mu něco nepovedlo, ukázat i na to, v čem se mu daří a v čem je dobré.

Začněte tím pozitivním a hledejte konstruktivní cesty

Podle odbornice je vždy dobré začít tím pozitivním. To znamená zeptat se dítěte, z čeho ono osobně na vysvědčení má radost, a probrat s ním i to, co potěšilo vás jako rodiče. A na konci se ho zeptat, kde vidí prostor pro zlepšení, a společně si říct, co pro to můžete udělat. 

Nenechte se ovládnout emocemi

Vysvědčení a známkování mnoho rodičů hodně prožívá a někdy do toho vstupují i silné emoce. „Někdy se dostaneme do emoce, která nás přemůže, a pak řekneme slova, která nás mrzí. Takže je hodně důležité na ten moment rozmluvy s dítětem se připravit a opravdu se vědomě dostat do stavu klidu.“ K tomu se třeba výborně hodí masážní prstýnek, který hodně pomáhá s regulací stresové reakce. Důležité je se vydýchat a připravit si dopředu, co chcete potomkovi říct. „Zaměřit se na budoucnost, na hledání toho, jak bychom na tom mohli zapracovat, co dítě nebo mladý dospělý by potřeboval od nás, abychom ho podpořili, jestli je třeba nutné nějaké doučování nebo ještě nějaký jiný přístup ke zvládnutí učiva. Takže hledat tu konstruktivní cestu,“ doporučuje.

Na druhou stranu ale známky na vysvědčení v době, kdy máme Bakaláře a jiné systémy, které monitorují známky, nejsou pro rodiče takovým překvapením. „Ty systémy vlastně rodiče trošku otužují v tom, že vidí, jak se jejich potomkovi daří v průběhu školního roku,“ říká Lenka Felcmanová.

Wellbeing ve škole: Vysvědčení a hodnocení má žáky motivovat. Zpětná vazba umí zázraky

Odměny a tresty

Odbornice upozorňuje i na to, že pro dítě je největší odměnou sociální odměna, vyjádření radosti a uznání, že dítě se opravdu snažilo a odvedlo kus dobré práce. „Konkretizovaná pochvala je vlastně to nejcennější, co dětem můžeme dát, protože pomáhá budovat vztah. Samozřejmě i nějaká drobná odměna může být součástí toho procesu, ale je důležité odměňování a pozitivní posilování obecně stavět na vztahu,“ vysvětluje. 

Důležitý poměr čtyři ku jedné

Co se týká trestů a zákazů, tak podle Lenky Felcmanové nevedou ke zlepšení situace. Někdy rodiče mohou dítě trošku motivovat strachem nebo nějakou nepříjemností, které se chce potomek vyhnout, ale to nemění jeho chování. Obecně ve výchovném působení, ať už ve škole nebo doma, je důležité dodržovat poměr, že na čtyři pozitivní zpětné vazby by měla být jedna negativní. „Když už dítě musíme za něco pokárat, tak ho pak musíme čtyřikrát nachytat při úspěchu, abychom zase mohli použít tu negativní zpětnou vazbu. Je to proto, že u tohoto poměru se opravdu výzkumně ukazuje, že neporušuje vztah mezi námi a dítětem.“ Tresty ve výchově nejsou funkční v tom smyslu, že by měnily chování dětí. „My je musíme povzbuzovat v tom, aby chování změnily, “ konstatuje odbornice.

Proč je důležité naučit dítě pracovat se stresem? Proč se o nepříjemných věcech lépe hovoří na procházce? Jaký má Lenka Felcmanová názor na přijímačky na střední školy? Co je to formativní hodnocení a jak žákům pomáhá a motivuje je? To vše se dozvíte v našem podcastu. Podívejte se na video nebo si ho poslechněte třeba na Spotify.

Přijímací zkoušky na střední školy zatěžují děti zbytečným stresem. Je potřeba je změnit

Témata: Podcasty, Vysvědčení, Rodiče, Vzdělání, Nejlepší video, wellbeing, Podcast, Wellbeing Partnerství, Spotify, Bakalář, Lenka Felcmanová, Známka, Pochvala, Děti, Pokárání, Odbornice