[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Už dlouho se ví, že nadměrná konzumace alkoholu v těhotenství může vést u dítěte k poruše fetálního alkoholového spektra (FASD), která způsobuje změny obličeje a také problémy s duševním a fyzickým vývojem. Nová studie Association between prenatal alcohol exposure and children's facial shape: a prospective population-based cohort study provedená v Nizozemsku však odhaluje, že nejen nadměrná, ale už i příležitostná a mírná konzumace alkoholu v těhotenství může způsobit změny v obličeji miminek. Konkrétně se jedná o méně než 12 g alkoholu týdně, což odpovídá skleničce vína (175 ml) nebo třetince piva (330 ml) za týden.
Dodnes se setkáte s tím, že někteří gynekologové mávnou rukou: „Sklenku vína si o víkendu klidně dejte, maminko.“ A to ačkoli Světová zdravotnická organizace (WHO) upozorňuje, že není známo, jak plod v děloze snáší alkohol, protože ještě nemá dostatečně vyvinutá játra. Přední časopis zabývající se reprodukční medicínou Human Reproduction nyní publikoval studii, která dává WHO za pravdu a dokazuje to na číslech získaných ze studií rysů tváře 3149 devítiletých a 2477 třináctiletých dětí.
„Zjistili jsme, že i když matky během těhotenství pijí velmi málo – méně než 12 g alkoholu týdně – lze pozorovat souvislost mezi expozicí alkoholu a tvarem dětského obličeje. Je to poprvé, kdy to bylo prokázáno při tak nízkém množství konzumace alkoholu,“ říká k tomu Gennadij Roshchupkin z Erasmus University Medical Center, který studii vedl. Navrch upozorňuje, že výzkum prokázal ještě víc – souvislost změn v obličeji dítěte s (byť mírnou) konzumací alkoholu už tři měsíce před otěhotněním!
„Čím více alkoholu matky vypily, tím větší byly změny ve tvářích dětí,“ uvedl k tomu doktorand Xianjing Liu, který se na studii podílel. S kolegy pro tento účel vyvinul algoritmus založený na umělé inteligenci, který pořizuje 3D snímky obličeje s vysokým rozlišením a sleduje na nich 200 jedinečných rysů. Ty pak vědci analyzovali a hledali souvislosti s konzumací alkoholu v prenatálním období. Na základě výsledků pak vytvořili tepelné mapy, které zobrazují konkrétní rysy obličeje spojené s konzumací alkoholu matkami před těhotenstvím a v těhotenství.
A co nizozemští vědci zjistili? Že děti, jejichž matky se příležitostně v těhotenství napily, mají vystouplejší bradu, kratší nos směřující mírně nahoru a průkazné změny proběhly pod spodním víčkem. Ačkoli u devítiletých dětí byly tyto rysy patrnější než u třináctiletých, zdá se, že se jedná o změny trvalé.
„V této souvislosti je důležité zdůraznit, že obličej je vlastně jakési ‚zrcadlo zdraví‘. To znamená, že spolu s odlišnostmi v obličeji může mít alkohol i další zdravotní účinky. Nevíme to samozřejmě jistě, ale je lepší být opatrnější a dále toto téma zkoumat,“ upozorňuje dr. Roshchupkin. A zdůrazňuje, že během těhotenství neexistuje bezpečná míra konzumace alkoholu.
V samotném závěru studie pak vědci apelují: „Naše studie naznačuje, že ženy, které jsou těhotné nebo chtějí brzy otěhotnět, by měly přestat konzumovat alkohol několik měsíců před početím a zcela jistě během těhotenství, aby se vyhnuly nepříznivým zdravotním následkům u svých potomků."