Maminka.czZdraví

Podle čeho vybírat pediatra?

10. 2. 2014
Podle čeho vybírat pediatra?
Než porodíte, musíte zařídit milion věcí. Připravit oblečení, postýlku, vaničku, autosedačku, absolvovat všechna vyšetření, s partnerem se shodnout na jednom jméně… A aby toho nebylo málo, musíte svému dítěti vybrat pediatra. A věřte nám, je to úkol, který se nevyplácí podcenit.

První dojem

Ať už máte tip na někoho konkrétního nebo ne, porozhlédněte se nejprve na internetu. Do svého vyhledavače zadejte například ‚hodnocení lékařů‘ a ve výsledcích se vám objeví stránky s přehledy všech možných lékařů z celé republiky plus jejich hodnocení. Pak stačí vyhledat buď konkrétní jméno, nebo zadat obecné parametry, například „pediatr, Kutná hora“. Dozvíte se, kolikrát byl dotyčný lékař hodnocen, jaké dosáhl celkové známky a budete si moci přečíst jednotlivé komentáře jeho pacientů (či v našem případě jejich rodičů).

První návštěva

V další fázi je nejlepší navštívit vámi vytipovaného pediatra osobně. Mimo jiné zjistíte, jak dlouho vám trvá cesta, což není detail, který byste měla úplně ignorovat. Věřte, že bude spousta příležitostí, kdy si budete přát, aby byl blíž, případně si gratulovat, jak je blízko. Obhlédnete čekárnu i zařízení ordinace, setkáte se s lékařem i sestrou osobně a budete se moci zeptat na věci, na které byste si po telefonu třeba ani netroufli nebo by na ně zkrátka nebyl čas.

Důležité otázky

A jaké věci by vás například měly zajímat? Třeba jestli se můžete vyhnout kombinovanému očkování (dvěma vakcínám naráz) a rozložit si to vždy po jedné. Nebo zda v případě, že budete rodit v zimě a na první návštěvu po propuštění z porodnice byste měli jít v mrazech, bude doktor ochotný přijet k vám. Nebo zda lékař provozuje domácí návštěvy. Pokud se zajímáte o homeopatika či jiné alternativní léčebné metody, měla byste si rovněž zjistit, jaký názor na ně má váš budoucí lékař. V případě, že jste pojištěni u méně tradiční pojišťovny, ujistěte se, že s ní pediatr má uzavřenou smlouvu.

Vybavení

Co se vybavení týče, v ordinaci každého dětského lékaře by vám na místě měli udělat CRP test z krve na rozlišení virové infekce od bakteriální (rozpoznání běžné virózy od angíny), na požádání by mělo být možné zapůjčit si váhu pro novorozence s nízkou porodní hmotností a zdravotní stav svého dítěte byste měla mít možnost konzultovat s lékařem telefonicky případně emailem.
Brzy poznáte, že tohle všechno hraje ve vašem vztahu k pediatrovi extrémně důležitou roli a že najít dobrého lékaře pro vaše miminko je k nezaplacení.

Maminka Roku 2019
Témata: Zdraví, Kutná Hora, První dojem, Kombinované očkování, Pediatr, Crp test

Mohlo by vás zajímat
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Pozor! Dítě se topí tiše! Nekřičí, necáká a lidé si ho často nevšimnou
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
Své děti miluju, ale cizí mi vadí o to víc. Jsem divná?
Narodila se bez rukou. Lékaři byli pro potrat, rodiče ho odmítli
Těhotenství je zásah do sebevědomí, říká tenistka Andrea Sestini Hlaváčková

Horoskopy

Střelec Za tímto týdnem se budete rádi ohlížet, protože se vám opravdu dařilo. A to nadřízený ještě neví, že…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lukáš, Lukas, Lucas

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu