Maminka.czŠkolák

Podle čeho vybrat základní školu? 7 věcí, které jsou opravdu důležité

Radka Wallerová 26.  1.  2021
Podle čeho vybrat základní školu? 7 věcí, které jsou opravdu důležité
Máte doma dítě, které by od září mělo jít do první třídy? Zápisy budou sice až v dubnu, ale už teď je nejvyšší čas rozmyslet si, kam vlastně potomka povedete. Má vaše dítě ještě na školu čas? Stejně stojí za to začít uvažovat nad tím, kde ho budou několik dalších let vzdělávat.

Základní školu jsem vybírala už několikrát. Mám za sebou pokus se soukromou velice oblíbenou školou, který krachl na nekompetentnosti učitelky. Další dítě dva roky chodilo do skvělé církevní základky, kde po dvou letech zřizovatel odvolal ředitele a na protest odešla půlka učitelského sboru, takže nezbylo, než hledat znovu.

Asi nejspokojenější jsme teď – devítiletý syn chodí do běžné základky v malém městečku kus od Prahy, kam původně šel jen proto, že měl odklad a my se místo dalšího roku ve školce rozhodli pro přípravný neboli nultý ročník. Ten tam otvírali a mimochodem, byla to skvělá volba.

K tabuli půjde české školství! Nové číslo časopisu Maminka s celoročním projektem

Ještě lepší bylo, když se nám podařilo při nástupu do první třídy dosáhnout toho, aby měl nejlepší učitelku široko daleko, která nejenže umí učit a děti pro školu nadchnout. Navíc má pochopení pro naše lehce atypické dítě, které ani ve třetí třídě neumí psát čitelně a pořád něco zapomíná, ale zase s ní může podebatovat o situaci v Náhorním Karabachu.

Tohle už nikdy nechci zažít

Teď se chystá do první třídy naše nejmladší dítě. A my máme vlastně jasno – půjde do spádové školy přímo v naší vesnici, protože máme to štěstí, že jde o vážně dobrou základku. A půjde tam s dětmi ze školky, které zná a má ráda a s nimiž se může pak potkávat nejen ve škole. To je totiž velký bonus, jak už dneska vím po všelijakém dopravování starších dětí do více či méně vzdálených škol. Navíc jim na to můžou dobře navázat kroužky, jejich nabídka je dneska vážně dobrá nejen v metropoli, což ještě před pár lety tak úplně neplatilo.

Jak pomoci dítěti s ADHD, aby bylo úspěšné ve škole? Takhle!

Popravdě řečeno, snad v životě jsem nebyla tak unavená, jako když jsem vláčela nejstarší dva syny po Praze ráno do jejich škol a navečer zase zpátky, a to mi bylo o patnáct let méně než dneska. Navíc, když má dítě školu blízko, může se do ní a z ní poměrně brzy začít dopravovat samo a to prostě chcete, zvláště pokud máte potomků více. Samozřejmě, nedala bych dítě do blízké školy, kdyby byla strašná. Ale když je dobrá?

 K TABULI PŮJDE ČESKÉ ŠKOLSTVÍ!

Časopis Maminka právě vyhlásil celoroční projekt K tabuli půjde české školství. Podle nás totiž je nejvyšší čas začít ho měnit. V aktuálním čísle proto mimo jiné najdete rozhovory s odborníky, kteří podle nás mají k českému školství co říci, nebo třeba články, z nichž se dozvíte, kolika různými způsoby se dá ve školách učit. A co všechno můžete jako rodiče chtít.  Jdete do téhle revoluce s námi? Objednejte si ho až domů ZDE

O naší venkovské základce to vím, po zápisech se hodlám intenzivně zabývat tím, kdo tedy bude prvňáky učit, a dosáhnout toho, aby dcera byla ve třídě u učitele nebo učitelky, kterou pro ni budeme považovat za nejlepší.

A dál? Naší rodině se osvědčilo řešit vzdálenější školy až později, buď po třetí třídě, nebo od druhého stupně, kdy moje a manželovy děti odcházely na jazykovky, víceletá gymnázia nebo konzervatoř. Podobně hodláme postupovat i u mladších dětí.

Řiďte se rozumem i intuicí

Samozřejmě, rozdíly mezi základními školami jsou a dále se zvětšují. Je pochopitelné, že každý rodič chce samozřejmě najít takovou školu, ve které se dítěti dostane kvalitního vzdělání, ve které bude nadále růst, naučí se vše, co je potřeba, a navíc samostatně a kreativně myslet. To vše navíc v bezpečném, příjemném, inspirativním a moderně vybaveném prostředí, které bude splňovat více než jen to, že si zde děti odsedí povinných x hodin denně. Možností je vážně hodně, a tak není výběr zrovna snadný. Které indicie a postřehy vám můžou při nelehkém rozhodování pomoci?

Dali jsme v redakci dohromady sedmero věcí, které prostě potřebujete pořešit, abyste mohli říct, tohle je TA základka.

Témata: K tabuli půjde české školství, Školák, Předškolák, Školák, Základní škola, Vzdělání, Back to school, Církev, Třída, Olympiáda, Praha, Žák, Písmo, Slabika, Děti, Hláska, Koncept, Metoda, Egypt, Knihovna, Matematika, Potomek, Internet, Doučování
Mohlo by vás zajímat
Orgasmický porod: Je vůbec možné ho opravdu zažít?
Víchová Tereza
Hypnoporod
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
7 faktů, které lidé netuší o prachu v domácnostech. A co s tím?
redakce
Testovací klub
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Porod
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky