Maminka.czMaminka roku 2023

Podnikání je o vytrvalosti, disciplíně a silných nervech, říká Lucie Janauer, která na mateřské rozjela úspěšný e-shop

Vanda Stöckbauerová 23.  5.  2023
Lucie Janauer, která v loňském ročníku soutěže Maminka roku vyhrála první místo v kategorii maminka podnikatelka, je maminkou dvou synů. Staršímu Benjaminovi je tři a půl roku, mladšímu Samuelovi jsou dva. Do soutěže se přihlásila sama a porotu dostala svou bezprostředností a taky podnikatelskými úspěchy. Momentálně má její e-shop Monkey Mum s dětskými potřebami čtyři investory a prodává po celé Evropě. Jak se jí daří skloubit podnikání s péčí o děti?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Lucie, když se ohlédneš zpět, jak vznikl nápad podnikat na mateřské?

Na mateřské jsem vlastně nikdy podnikat nechtěla. Zkrátka jsem jen chtěla být finančně nezávislá, i s miminkem pracovat, zároveň jsem chtěla tvořit něco svého. A z toho vzniklo mé maminkovské podnikání.

VIDEO: Lucie Janauer - výherkyně Maminky roku 2022 v kategorii podnikatelka 

Jaké produkty na e-shopu Monkey Mum nabízíte?

Naším top produktem jsou vysoké, dlouhé a velice kvalitní zábrany na postel, které mají pomoct navrátit maminkám společný spánek s dítětem. Zbylé produkty jsou různé kousky od oblečení přes hračky, pleny až po výrobky určené k péči o miminko. Pracujeme na tom, aby na našem webu každá maminka našla vše pro šetrnou (k miminku i přírodě) a milující péči o své děťátko. A najde u nás věci také pro sebe. Momentálně máme i několik produktů vlastní výroby, které budeme do budoucna přidávat. Konkrétně jsme začali sofsthellovými kousky pro děti od narození do dvou let. Přidáme úžasná a promyšlená ergonomická nosítka, kojící oblečení a spoustu dalšího.

O co je mezi maminkami největší zájem?

Samozřejmě o zábrany na postel Popular a Premium. Hned po nich ale následuje vše kolem nich – cestovní vaky na zábrany, cestovní mantinely. A k nim si zákazníci často přihodí hračky či příslušenství k přebalování.

Podnikat a při tom se starat o děti musí dát pořádně zabrat. Jak se ti daří skloubit práci s péčí o děti?

Vzhledem k tomu, že kluci už jsou větší, tak daleko lépe, než když to byla měsíční miminka a já od nich nemohla skoro na krok. Dnes už máme s manželem čas na práci rozdělený „fifty fifty“. Půl dne pracuji já, půl dne manžel. Nebo půlku týdne pracuji já a druhou půlku týdne manžel. A já pak ještě po večerech.

Co ti nejvíc pomáhá? Máš nějaké fígle, jak být v práci produktivní?

S hlídáním a péčí o děti a psa samozřejmě pomáhá manžel. Nikdo jiný nám bohužel nehlídá. S prací mi nejvíce pomáhá přesná organizace práce, časový harmonogram, rozplánování úkolů, určení priorit a hlavně stoprocentní nasazení. To je dost důležité. Můžete pracovat 8 hodin denně a u toho stokrát kliknout na Facebook nebo Instagram, desetkrát zajít na kávičku a pokecat s kolegy, nebo můžete 8 hodin denně skutečně pracovat. Každý den také začínám nejkomplikovanějšími věcmi a vším, do čeho se mi vůbec nechce, jednou až dvakrát týdně odpovídám na e-maily a dělám běžnou provozní práci. Zbytek času prostě jen inovuji a posouvám firmu vpřed.

"V knize popisuji, jak se člověk vyvíjel, proč je důležité a přirozené dítě nosit, být mu nablízku, spát s ním v posteli a být s ním v přímém kontaktu."

Na mateřské jsi nejen podnikala, ale navíc i zvládla napsat knihu s názvem Teorie mateřství. O čem je?

Knihu jsem naštěstí dopsala, ještě než se firma pořádně rozjela. Píšu v ní svou vlastní zkušenost s tím, co se dělo po narození syna, jak jsem dostávala rady, které se příčily mému vlastnímu přesvědčení a jak malý neustále jen plakal, dokud jsem nevzala věci do vlastních rukou. V knize popisuji, jak se člověk vyvíjel, proč je důležité a přirozené dítě nosit, být mu nablízku, spát s ním v posteli a být s ním v přímém kontaktu. Kniha rozhodně nemá nikomu radit, jak co dělat, ale má spíš nechat maminky přemýšlet o tom, co najdou někde uvnitř sebe. To, o čem píšu, mi změnilo život a umožnilo mi i s dětmi podnikat v harmonii.

Jakou hlavní myšlenku jsi chtěla v knize předat?

Chtěla jsem ukázat, jak důležité je nosit své miminko, mazlit se s ním a spát s ním v posteli. Dát mu jistotu, pocit bezpečí a provést ho životem, dokud samo nedá najevo, že už nás nepotřebuje. Dát svým dětem lásku, ale i hranice a věřit, že nám to jednou vrátí.

Nápad vznikl úplnou náhodou. Lucie Janauer rozjela na mateřské vlastní e-shop

Máš nějakou radu pro maminky, které by chtěly začít na mateřské podnikat?

Ano, těch rad je spousta a předávám je maminkám dál na svém instagramovém profilu @luciejanauer. V rámci podnikání na mateřské je celá řada věcí, které bych já osobně ráda věděla předem.

Pár rad pro maminky od Lucie Janauer:

  • Vyberte si něco, co vás baví a čemu dobře rozumíte.
  • Připravte se na to, že vás to bude stát nějaký čas a úsilí, např. na úkor vašeho vlastního volna a odpočinku.
  • Jděte do toho s láskou a rozhodně ne kvůli penězům, jelikož z 99 % podnikání napoprvé nikdy nevyjde.
  • Podnikání je o vytrvalosti, disciplíně a hodně silných nervech.

Jak vypadá tvůj klasický pracovní den?

Každý den je jiný, ale uvedu takový průměrný den. V sedm hodin ráno vstáváme a v osm hodin odvezu kluky do školičky nebo zůstanou s tatínkem doma, v devět přijedu do práce a vytrvale pracuji až do tří nebo čtyř hodin. Dělám klasicky na notebooku, někdy mám pracovní schůzky nebo pracovní hovory. Ve čtyři přijedu domů, přebírám děti a beru je ven se psy. Jdeme na procházku, na hřiště a pak pracujeme na zahradě. Potom se přesuneme domů, kde připravujeme večeři, a pak děti uspávám. V deset večer ještě sedám k počítači, ať už kvůli práci nebo psaní další knihy. Někdy mám opačný režim, kdy pracuji odpoledne. To s dětmi dopoledne vyrazím na procházku, pak do herny nebo na hřiště, kolem půl jedné připravím oběd a jdu kluky uspat do kočárku. A procházku spojím s vyvenčením psa. Kolem půl čtvrté přijedu do práce, kde jsem až do osmi. Pak uvařím večeři a uspím děti.

Jak s rodinou nejraději trávíte volný čas?

Jsme taková outdoorově sportovní rodinka. Jsme rádi venku v přírodě, často jezdíme mimo Prahu na víkendy a většinu dne prošlapeme někde na výletě.

Když máš nervy z dětí nebo podnikání, co ti pomáhá?

Nejvíc mi pomáhají tři věci: jít se projít, proběhnout nebo projet na kole do lesa. Sama, jen se psem. Pak bio nutella a meditace.

Co ti v poslední době udělalo největší radost?

Upřímně, každý den mi dělají radost děti. I když mě může cokoli štvát, v podnikání i osobním životě, děti mají nějakou schopnost mě vždy rozveselit, když s nimi jsem.

A poslední otázka: Máš nějaké životní motto?

Je lepší mířit ke hvězdám a minout než mířit na kupu hnoje a trefit se.

Jaké bylo slavnostní vyhlášení Maminky roku? Veselé i dojemné, nabité silnými emocemi. Podívejte  se
Témata: Maminka roku 2023, Instagram, Kniha, Pracující matky, Maminka roku 2022, Práce na mateřské, Samuel, Benjamin, podnikání, Evropa, Facebook, Monkey Mum, Luci, Teorie mateřství, Soutěž, Přesvědčení, Popular, Praha, E-shop, Maminka, Dis, Lucie Janauer, Lucie