Maminka.czTipy a rady v těhotenství

Podprsenka z ledničky a další vychytávky pro vaše těhotenství

Veronika Vlachová 11.  8.  2018
Devítiměsíční očekávání s sebou přináší nejen vzrušené těšení, ale také stinnou stránku: nevolnosti, bolesti svalů či zad, pálení žáhy i křeče v lýtkách. Deseti malými vychytávkami těmto nepříjemnostem dáte vale „cobydup“.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Kojicí polštář

Jasně, tahle pomůcka je primárně určena pro vypodložení miminka při kojení, aby vás nebolela záda, ale už v těhotenství vám udělá velkou službu. Díky své délce tak nahradí hromadu polštářů, kterou byste potřebovala pro pohodlnější spánek. Dlouhým kojicím polštářem si vypodložíte totiž nejen břicho, ale délka vystačí i pod hlavu a mezi kolena. A co si budeme povídat – funguje i jako parádní opěrka při sezení nejen na gauči nebo pak pro polohování miminka. 

Prodloužená ruka

Žádný vtip! Pořiďte si přesně takovou věc, kterou používají třeba u technických služeb pro sběr odpadků z chodníku. Tyč, která dokáže ze země zvednout cokoli nebo vám pomůže si nazout boty, bude zvlášť v posledních týdnech před porodem vaším nejlepším parťákem. A pokud už doma máte minimálně jednu ratolest, stanete se díky ní v tomto ohledu sběračským profíkem. 

Těhotenské neduhy. Za co můžou hormony a co na ně jen svádíme?

Sláva gumičkám

Na začátku těhotenství to možná ještě půjde, ale postupem času své oblíbené džíny fakt nezapnete. A kupovat ty těhotenské na pár týdnů v životě? Je lepší způsob, jak se s tím podomácku vypořádat: Využijte k tomu obyčejnou gumičku do vlasů. Prostrčte ji knoflíkovou dírkou a pak jednu smyčku protáhněte tou druhou, abyste ji v knoflíkové dírce pevně uchytila. A volnou smyčkou obtočte knoflík kalhot. A jak správně předpokládáte, bude třeba tuhle vaši tajnost přikrýt třeba tunikou nebo delším tričkem.

Krekry na noční stolek

Těhotenská nevolnost dokáže pěkně naštvat už na začátku dne. Vyzbrojte se proto geniální prevencí: Na noční stolek si ještě večer připravte keksy, krekry, suchary nebo cokoli malého na chroupání (ideálně bez vysokého obsahu soli) a ráno si pár kousků dejte do pusy hned po probuzení. Zajistíte si tak příjemnější vstávání bez pocitu turbulentního žaludku. 

Citrony

Nepříjemný pocit vedoucí ke zvracení vás během první poloviny těhotenství může potkat kdykoli. Většinou tehdy, kdy to nejméně potřebujete: třeba v přeplněné tramvaji nebo ve frontě na poště. Citronové aroma umí divy: V mžiku dokáže pomoct překonat pocity nepohody. Noste v kabelce pár plátků čerstvého citronu v uzavíratelném sáčku, do kterého pak vstrčíte nos, když půjde do tuhého. Elegantnější variantou je si pořídit citronové aroma ve spreji, které si můžete nastříkat na kapesník, rukáv nebo v kanceláři. 

Mandle na pálení žáhy

Kofein, pálivá jídla, sycené nápoje nebo citrusové plody dokážou zhoršit pocit pálení žáhy. A k takové nepříjemnosti většinou dochází třeba po jídle nebo jako naschvál těsně před spaním. Může sice pomoct, když se těmto potravinám vyhnete, ale co funguje zaručeně, jsou mandle. Obsahují mastné kyseliny, které mají protizánětlivý účinek, a rostlinné proteiny zase ochrání sliznici žaludku a jícnu. Vysoký obsah tuků snižuje pH žaludku, což má pak za následek snížení aktivity gastrinů, hormonů v žaludku, a tím pádem i méně vrácených žaludečních šťáv do jícnu. Vložte si pět mandlí do pusy a žvýkejte tak dlouho, dokud z nich nebude kašička. Pak teprve polkněte. 

Hořčík na křeče!

Úpěnlivé křeče lýtek, zvlášť v noci, pozná spousta těhotných. 
Může za to nedostatek hořčíku, který se spotřebovává v normálním stavu pro více než tři sta činností v těle a v těhotenství o to víc. Takže když se postaráte o jeho pravidelné doplňování, ušetříte si nejen nepříjemné noci, ale také zlepšíte svůj hluboký spánek, náladu i stabilitu svého nervového systému. Doporučuje se konzumace banánů a minerálky. Ale magnezium můžete do těla vpravit třeba i pomocí hořčíkového oleje ve spreji. Právě skrz kůži je například podle Shawna Stevensona, amerického výživového experta, vstřebatelný z více než 90 procent, což je výborná zpráva. Jen na jedno se připravte: Po jeho aplikaci budete cítit na kůži mírné brnění nebo svědění, kterého se dá lehce zbavit, když si za půl hodiny od nastříkání vše setřete kapesníkem nebo opláchnete. 

Na těhotenské nevolnosti pomáhá sušenka po ránu, ale i banány nebo zázvor

Stahovací punčochy

Na kompresivní punčocháče, které mě provedly především posledním trimestrem v létě, nemám moc příjemné vzpomínky: S břichem sloních rozměrů jsem při jejich natahování na nohy vydala asi tolik energie jako vrcholový běžec na dlouhé trati. Ale den co den jsem si je pilně navlékala, protože mě důkladně ochránily před křečovými žilami, a díky nim jsem se vyhnula nepříjemnému natékání nebo bolestí dolních končetin a případné žilní trombóze. Zvlášť účinné jsou i při delším sezení. Ve stahovacích punčocháčích možná nebudete vypadat tak sexy (zvlášť poté, co se u nich nadřete jako kůň), ale dva páry se vyplatí doma mít. 

Doporučuji si pořídit nadkolenky nebo takové, které sahají až k rozkroku. Po shození těhotenského břicha je totiž můžete pak ještě kdykoli použít – třeba pro cesty v letadle. A co je důležité: Natahujte si je hned po probuzení! Jakmile otečete, už se s navlékáním nedostanete dál než do půlky lýtek! 

Neuvěříte, co se stalo téhle ženě u gynekologa...

Mužská garderoba

Samozřejmě módní trendy lze následovat i během těhotenství. Ovšem pokud tušíte, že těhotenské kousky už pak nikdy více nevyužijete, bude levnější variantou popátrat v partnerově garderobě: Do mužských košil se jistě vejdete i s předním rancem. Jsou vzdušné a dají se stylově zkrášlit třeba páskem.

Podprsenka v ledničce

Vydatně prokrvené prsy před porodem možná potěší partnera, ale když bolí jako čert, je načase zkusit babskou radu: Spodní prádlo nasoukejte do ledničky a zchlazenými kousky pak uklidněte rozbouřené prsní žlázy. Tahle vychytávka se rozhodně hodí i při teplém počasí. 

Co čeká prsa v těhotenství? Věnujte jim péči a připravte je na kojení
Pozor na trávicí potíže v těhotenství! Co všechno vás může potrápit?
Koupání v těhotenství? Vybírejte místa, kde se voda kontroluje
Témata: Těhotenství, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady v těhotenství, Prodloužená ruka, Protizánětlivý účinek, Noční stolek, Sprej, První polovina, Kojicí polštář, Levná varianta, Stolek, Trávící potíž, Normální stav, Vaš, Citrusový plod, Módní trend, Pálení, Uzavíratelný sáček, Příjemná vzpomínka, Džíny, Nervový systém, Pravidelné doplňování, Led, Naschvál, Dolní končetina