Maminka.czAutosedačky

Od kdy může mít dítě v autě jen podsedák? Nepořizujte ho příliš brzy!

Simona Procházková 9.  6.  2020
Každý rodič, který cestuje se svými dětmi autem, potřebuje kvalitní autosedačku. Často však lidé tápou v tom, jaká jsou kritéria výběru té nejlepší, která potomka spolehlivě ochrání, a nejsou si jisti, do kdy vlastně pro dítě autosedačku musí mít? Za jakých podmínek je možné používat jen podsedák? Poradíme.

Povinnost používání autosedaček při přepravě dětí v automobilech je dána zákonem. Kritéria, jakým způsobem a do kdy se musí používat, určuje u nás zákon o provozu na pozemních komunikacích (zákon č. 361/2000 Sb.). Dětské autosedačky fungují jako zádržný bezpečnostní systém, jehož úkolem a smyslem je zajistit maximální ochranu během jízdy ve vozidle dětem do určité tělesné hmotnosti a výšky. Důležitá je přítomnost značky ECE R129 nebo ECE R44-04 (případně ECE R44-03) a od věci není ani přihlédnout k výsledkům bezpečnostních testů nezávislých organizací (například ADAC, OAMTC). Mimochodem, víte, že i náraz v rychlosti pouhých 20 km v hodině může být pro dítě bez autosedačky fatální?

Co nařizuje zákon?

Dětskou autosedačku je potřeba umístit na sedadlo a připevnit způsobem, který uvádí výrobce v návodu. Kategorie autosedačky musí vždy odpovídat tělesné výšce a aktuální hmotnosti dítěte. Na předním sedadle spolujezdce vedle řidiče je možné přepravovat pouze autosedačku kategorie 0 (tzv. vajíčko pro kojence do 13 kg), a to proti směru jízdy a výhradně za podmínky, že máte deaktivovaný airbag. Autosedačky pro starší děti (kategorie I: 0 až 18 kg, kategorie II: 15 až 25 kg, kategorie III: 22 až 36 kg) patří na zadní sedadla.

Před nákupem autosedačky je potřeba zjistit, zda vaše vozidlo umožňuje způsob upevnění sedačky pomocí základny Isofix, což je mezinárodní standardizovaný systém uchycení, který poskytuje nejbezpečnější, nejjednodušší a nejrychlejší způsob instalace autosedaček bez toho, aby bylo nutné použít bezpečností pásy v autě. A pozor, autosedačku je nutné vždy vyměnit v případě, že dítě dosáhne maximálně stanovené váhy nebo již hlavou převyšuje vrchol skeletu.

Autosedačka pro starší dítě. Rozhoduje vedení bederního pásu

Do kdy musí dítě jezdit v autosedačce?

Někteří rodiče dělají velkou chybu, když pořídí dítěti podsedák namísto autosedačky příliš brzy. Argumentují tím, že se již v sedačce necítí pohodlně, a jízda se tak pro něj stává nepříjemným zážitkem. Jak tedy poznat ten správný čas, kdy je již bezpečné vozit potomka jen s využitím podsedáku? Podle lékařů se dětská kostra vyvíjí, mění a zpevňuje a přibližně v šesti letech věku je už dostatečně stabilní a připravena na to, aby dítě sedělo ve vozidle na podsedáku. Ideální doba, kdy pořídit pro potomka podsedák, je při váze 15 až 36 kg.

Ze zákona můžete ratolest převážet bez autosedačky i podsedáku až při splnění těchto podmínek: Dítě musí měřit více než 150 cm a (nebo) vážit více než 36 kg. Což odpovídá propozicím zhruba jedenáctiletého či dvanáctiletého dítěte. Funkcí podsedáku je, aby dítě sedělo výše a bezpečnostní pás auta nevedl přes jeho krk, při nárazu by totiž hrozilo uškrcení. Bezpečnostní pás vozidla by měl obepínat celé tělo, v dolní části pak oblast pánve a nesmí vést přes krk a ramenní kloub.

V případě, že máte tři potomky, tak nejstarší z nich smí na zadním sedadle uprostřed sedět na podsedáku i v případě, že nesplňuje tělesné parametry pro jeho použití (měly by mu ale být alespoň tři roky). A nezapomínejte, že dítě, které měří méně než 150 cm, nikdy nesmí za jízdy sedět na předním sedadle vedle řidiče.

Nejčastější chyby při usazování dětí do autasedačky

Podsedák dokáže nahradit speciální pás

Loni se na tuzemském trhu objevila chytrá novinka pro cestování s dětmi. Jde o speciální bezpečnostní pás Smart Kid Belt, který dokáže nahradit dětskou autosedačku nebo podsedák a poskytne potřebné pohodlí během jízdy. Zabezpečí až tři ratolesti na zadních sedadlech auta a je homologovaný pro použití na území celé Evropské unie (získal certifikaci dle předpisu EHK OSN č. 44 verze 04 (E20 44R-04 4013) pro skupinu II. a III., tj. pro děti od 15 do 36 kg). Standardní bezpečnostní pásy nejsou přizpůsobeny dětem nebo osobám menšího vzrůstu a při upevnění pak procházejí těsně okolo krku, což není bezpečné. Autosedačky i podsedáky slouží k vyvýšení dítěte, aby byl bezpečnostní pás správně umístěn. Použití speciálního dětského pásu Smart Kid Belt nabízí tedy jednoduché řešení a autosedačka ani podsedák nebudou potřeba. Připevňuje se přímo na bezpečnostní pás auta a umísťuje ho do optimální polohy mimo krk dítěte. Snadno ho nastavíte podle výšky potomka, se kterým postupně roste. Pás je lehký a stále po ruce a můžete ho nainstalovat do každého auta s tříbodovými bezpečnostními pásy. „Dětský pás Smart Kid Belt dokáže jako skladnější a jednodušší alternativa bezpečně nahradit dětskou autosedačku nebo podsedák zcela podle všech platných předpisů,“ říká Peter Kabát ze společnosti elem6, která novinku dodává na český trh.

Témata: Zdraví, Děti, Péče o dítě a jeho výchova, Praktické rady, Autosedačky, Klip, Pás, Brzy, ADAC, Podsedák, Sedadlo, Bezpečnostní pás, Verze, Vozidlo, Potomek, ISO, OAMTC, JEN, Dětská autosedačka, Peter, Evropská unie, Autosedačka
Mohlo by vás zajímat
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Šéf Pirátů Ivan Bartoš má syna. Opravdu se jmenuje Zářící havran?
kog
Slavní tatínci