Maminka.czPředškolák

Podzim děti baví. Užijte si s nimi oblíbené sezónní radovánky.

Proč s dětmi také na podzim nevyrazit na čerstvý vzduch? Můžete pro ně vymyslet zábavu, do které se zapojí celá vaše rodina. Nemusí jít pouze o pouštění draků, ale také o sběr kaštanů, šípků nebo žaludů, ze kterých si můžete doma vytvořit – s určitou dávkou fantazie – různá zvířátka či postavičky. Malé parádnice si zase mohou vyrobit náhrdelník z šípků nebo jeřabin.
9. 11. 2011
Podzim děti baví. Užijte si s nimi oblíbené sezónní radovánky.

Klasika jménem drak z papíru

Snad každý z nás má podzim spjatý nejen s vůní bramborové natě, ale i s pouštěním papírových draků. Ovšem, proč draka kupovat v obchodě, když si jej můžete vyrobit i sami doma? Stačí vám k tomu pouze dvě lehké dřevěné laťky, arch tenkého bílého papíru, barevné papíry nebo krepák, tenký špagátek na kostru a motouz na pouštění draka. Z doma vyrobeného papírového draka, který by měl být z lehkého materiálu a mít dokonale souměrnou kostru, bude mít totiž radost snad každé dítě.

Váš potomek vám při výrobě může asistovat třeba tak, že pomaluje „obličej“ draka nebo jej dle libosti polepí barevnými papírky. Na ocas draka může zase navázat kousky krepového papíru nebo barevných papírků poskládaných do harmoniky. Věřte nebo ne, výroba vlastního papírového draka bude pro vaše dítě určitě zážitkem.

Jestliže jste byli se svým potomkem šikovní a podařilo sám vám papírového draka sestrojit, vyrazte jej za slunečného a polovětrného podzimního počasí otestovat na nedalekou louku, pole nebo kopec. Jistě spolu zažijete hezkou chvilku a také se zasmějete.

Víte, že tradice pouštění draků má původ ve starověké Číně? Zdejší mniši vyráběli draky z hedvábí a bambusových hůlek. Tito draci se prý dokázali udržet ve vzduchu až několik dnů.

Koláže z podzimního listí

Na podzim září listí stromů všemi barvami. Až se jím budete při procházce s dětmi brodit, nasbírejte si pár zajímavých kousků. Například z javoru, dubu nebo lípy. Můžete tak s dětmi vytvořit třeba několikametrového podzimního draka z javorových listů (stačí pouze navázat na sebe jednotlivé listy).

S barevnými podzimními listy si můžete pohrát i jinak. Nejdříve je ovšem musíte usušit a vylisovat tak, aby byly rovné. Děti z nich doma mohou posléze vytvořit třeba koláž. Nasbírané podzimní listy mohou lepit na papír a dokreslovat je dle své fantazie tak, aby z nich vytvořily nějakou postavičku – například maminku a tatínka, myšku nebo motýla.

Figurky z kaštanů

Kreativitu svého dítěte můžete rozvíjet také při tvoření nejrůznějších figurek z přírodního materiálu. Nejznámější jsou figurky z kaštanů, které jistě jako malí vyráběli už vaši rodiče a prarodiče. Jelikož platí pořekadlo, že, kdo si hraje, nezlobí, svoje dítě výrobou postaviček jistě zabavíte, ale možná také nadchnete.

K výrobě figurek kromě kaštanů budete potřebovat špejle, sirky a případně další přírodní materiály, které při procházce podzimní přírodou najdete. Může se jednat třeba o bukvice, žaludy, šípky, šišky, mech, kůru nebo smrkové větvičky. Zbytek už je na šikovnosti a fantazii vašeho dítěte a samozřejmě i na vaší „asistenci“.

Témata: Děti, Předškolák, Školák, Barevný papír
Mohlo by vás zajímat
Jak přežít zimní chmury? Tipy, které vás z toho dostanou
Syn má jinou barvu kůže než táta. Podezírali mě z nevěry
Oprašte tradici vánočních přání. Vyrobte si je sami, třeba z knoflíků
Chřipková sezóna v těhotenství. Jak ji zvládnout bez úhony a na co si dát pozor?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu