Maminka.czZdraví

Podzim s nudlí u nosu - Nepanikařte, běžná rýma není nebezpečná

23. 11. 2012
Podzim s nudlí u nosu - Nepanikařte, běžná rýma není nebezpečná
Ráno je chladno, odpoledne se výrazně oteplí. K tomu občas zaprší. Začíná dilema, jak dítě obléknout, aby nenastydlo, kdy na procházku, kdy už ne. Přichází nepříjemné období posmrkávání…

Kýchání, smrkání, kapky u nosíku, stejně jako kašel, zvýšená teplota a nejrůznější virózy k dětskému podzimu neodmyslitelně patří. Všichni rodiče to vědí, a přesto je první smrknutí a zakašlání každoročně rozladí. Zvlášť když se to přihodí miminku. Ale i to se běžně stává, nebudete žádnou výjimkou. Rýma je typickým příznakem nachlazení.

Odborníci říkají, že průměrné dítě chytí virus nachlazení až 8 x do roka. A nevyhýbá se ani těm kojeným (i když mají vyšší množství obranných látek z mámina mléka). Stačí, aby se dítko zpotilo v kočárku, aby se nad něj sklonila babička, která už začíná kýchat, nebo když čekáte u lékaře… Zkrátka své dítě neuchráníte, i když se o to usilovně snažíte. Infekce se šíří vzdušnou cestou, kapénkami sekretů z dýchacích cest. Inkubační doba je u rýmy asi 4–5 dnů.

Kdy k lékaři

Běžná rýma není nebezpečná, jen ratolest silně obtěžuje. Ztěžuje dýchání, tedy i pití a spánek. Děti mají oteklou sliznici, proto se jim těžko dýchá, zároveň rozšířené cévy v nosní dutině, teče jim z nosu a ucpávají se jim nosní dírky. Původcem rýmy mohou být kromě virů i bakterie, to poznáte podle charakteru výtoku z nosíku. Je hnisavý, nažloutle či nazelenale zabarvený. Rýma nemusí být jen projevem akutního respiračního onemocnění, ale i jiných, závažnějších nemocí, proto když trvá déle než týden a nelepší se, je rozhodně namístě navštívit lékaře. Ten musí zjistit příčinu a pak zahájí cílenou léčbu. Stejně tak kontaktujte svého pediatra, když má kojenec zároveň horečku (kolem 38 °C) nebo se přidávají další příznaky: kožní vyrážky, kašel, dušnost.

Držet nos uvolněný

Hlen, který vytéká z nosíku, má i svá pozitiva: pomáhá vyplavit bakterie, viry a dráždivé látky, nečistoty a zbytky odloučené tkáně z těla. Ovšem čeho je moc… Nos, který teče příliš silně nebo často, způsobuje nepohodlí nejen malému pacientovi, ale i celé rodině. Neklid a nepohoda ovládají také ostatní členy domácnosti.

Nedostatek spánku, vyčerpanost dítěte, vytrvalý pláč se přenášejí kromě kapének i na případné další děti v rodině. Jak tedy postupovat, aby kojence infekce co nejméně obtěžovala? Průchodný nos miminku udržíme nejlépe odsávačkou. Na trhu jsou k dostání různé varianty (balonkové, hadičkové, manuální i elektrické, z plastu, silikonu nebo gumy), musíte si sami vyzkoušet, která vám i dítěti bude vyhovovat nejlépe. Chce to trpělivost, děti se samozřejmě odsávání brání, postupujte opatrně, abyste jim nezpůsobili zranění. Vybírat musíte i podle velikosti dětského nosíku. U úplně malých kojenců je to trochu náročnější, ale odsávačky jsou konstruované tak, že jejich zakulacené nástavce jsou velmi šetrné k citlivým dětským sliznicím.

Tip: Velmi účinné jsou odsávačky, které se dají rovnou připojit k vysavači. Nemusíte se vůbec bát, je to běžná praxe, která ratolesti neuškodí, naopak rychle vyčistí ucpaný nosík. Odsávejte tak často, jak je třeba. Kojenci od prvního okamžiku dýchají nosem, takže je pro ně ucpání velmi zatěžující. Jsou neklidní, plačtiví, špatně spí a obtížně se jim saje mléko. Když je hlen způsobený bakteriemi (tedy hnisavý), můžete nasadit Bendovy kapky (obsahují i Framykoin). Pokud nezabírají a rýma po týdnu neodezní, je třeba navštívit lékaře, který provede výtěry z nosu, případně z krku, ultrazvuk vedlejších dutin nebo rentgen. To záleží na závažnosti stavu a rozhodnutí lékaře. Dlouhodobé obtíže totiž mohou ovlivňovat prospívání dítěte.

Co dalšího může být ve hře

Mezi časté komplikace rýmy u malých dětí patří zánět středního ucha. Proto dbejte na důsledné odstranění hlenů z nosíku, aby se nedostal do středouší. Vhodné jsou zvlhčovače vzduchu. Suché prostředí vysušuje sliznice. Kromě zvlhčovačů dobře poslouží i mokrá plena pověšená přes postranice postýlky. Pomáhá také polohování lůžka. Zvedněte matraci pod hlavičkou dítěte asi o 45 centimetrů, hlen bude lépe odtékat a nebude zatékat zpátky do hrdla, což může vést k dalšímu dráždění a kašlání. Pravidelně větrejte místnost, kde leží malý pacient.

Odstraníte kapénky, které se uvolňují do vzduchu a dítěti se bude i lépe dýchat. Pozor! Rýma může být vyvolána také průvanem nebo alergeny (prachem, pylem, zvířecí srstí). Dbejte na důkladnou hygienu a odstraňte všechny zdroje nečistot (závěsy, záclony, koberce). Optimální je přírodní materiál (dřevěné podlahy, dlažba) a okna se žaluziemi. Pomáhají antihistaminika, například sirup Aerius. O jeho užití se poraďte s lékařem. U jednostranných, zvlášť hnisavých rým musíte myslet i na možnosti jiné příčiny, třeba přítomnost cizího tělesa v nose.Jak na kapky

Položte dítě na záda na lůžko s hlavou přes hranu postele. Do každé dírky nakapejte dvě kapky a nechte je vsakovat dvě až tři minuty. Držte ratolesti ručky, aby si nestrkala prstíky do nosu, a držte ji, aby se nesnažila přetočit na bříško. Pak by kapičky z nosíku vytekly. Běžné salinické kapky a spreje mohou lehce spláchnout dráždivé látky, které způsobují výtok z nosu. Zkuste několikrát denně Vincentku nebo sprej s mořskou vodou. V Česku nemoc postihne kolem deseti dětí ročně.

Smrkání

Nepropásněte vhodnou dobu pro nácvik smrkání. Bývá kolem desátého měsíce věku, kdy potomek začíná intenzivně napodobovat lidi kolem sebe a baví ho to. Později už se objevuje první vzdor a děti se učit příliš nechtějí. Postup nácviku: Opakovaně ratolesti předvádějte, jak se fouká nosem, sami si přitom přikryjte ústa rukou a vydávejte hlasité fouknutí. Děti často foukají pusou, takže jim musíte říct, že se při smrkání fouká nosem, a přikrýt jim pusu rukou. Nejlépe se dítě učí, když má právě rýmu. Ovšem dokud se nenaučí fouknout, nemá cenu přecházet k další fázi nácviku. Tou je přiložit kapesník a při fouknutí ucpat jednu nosní dírku. Hlava by měla být v mírném předklonu (u starších dětí). Hlasité troubení oběma nosními průchody vyvolává špatné tlaky ve středouší a přináší komplikace – třeba zánět středního ucha, protože si dítko „vyfoukne“ hleny do ucha.

Témata: Zdraví, Kapénka, Nos, Ucpaný nosík, Podzim, Nebe, Typický příznak, Průměrné dítě, Rýma, Rým

Mohlo by vás zajímat
Na věku nezáleží, otěhotním i ve 40! Jaké jsou další největší mýty o neplodnosti?
Kdysi a teď: Po letech se znovu nafotili, veselé i dojemné snímky vás dostanou
Hračky, které se nepovedly. Výběr z těch nejšílenějších
25 vychytávek, které vám ulehčí život s dětmi a vy je možná neznáte
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Dětství před rokem 1989. Pamatujete tyhle stavebnice, panenky a autíčka na ovládání?
Kdy jsem selhala jako máma? Tohle přiznaly maminky!
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!

Horoskopy

Kozoroh Leden se blíží ke svému konci, ale vy si držíte pocit, že právě začínáte. Ať už se pustíte do…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Miloš, Milouš, Saul

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné