[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
České Švýcarsko znamená pro mnoho lidí hlavně legendární Pravčickou bránu nebo Divokou soutěsku s lodičkami. I tyto oblíbené cíle samozřejmě můžete ještě letos navštívit, a to do 5. listopadu 2023. V říjnu se můžete na Pravčickou bránu i lodičky v Divoké soutěsce vydat každý den od 10 do 17 hodin. Pohyb v centrální části mezi Hřenskem, Meznou a Hájenkami vám až do 29. října 2023 usnadní kyvadlová autobusová doprava. Takzvané shuttle busy se v půlhodinových intervalech vydají na cestu vždy o víkendech a svátcích v čase od 10 do 18 hodin.
Každý, kdo se v Českém Švýcarsku ubytuje na déle než dva dny, může navíc využít bezplatnou hromadnou dopravu v celém Ústeckém kraji – respektive všude tam, kde platí tarif DÚK. Můžete tak bez auta objevovat i méně známá, ale krásná a pozoruhodná místa. Máme pro vás několik tipů.
Na prázdniny s dětmi je Děčín ideální základnou. Najdete tu množství aktivit. K těm nejoblíbenějším patří moderní aquapark, který děti spolehlivě zabaví i za nepříznivého počasí. Zamiřte také do zoo, která je domovem pro přibližně 450 zvířat. Spatřit tu můžete i rysy či vlky, tedy zvířata, která sice žijí i v národním parku, ale v přírodě na ně nenarazíte. Příjemné prostředí lesoparku dělá z děčínské zoo skvělé místo pro rodinný podzimní výlet.
Dominantou Děčína je zámek, který se nachází na soutoku Labe a Ploučnice. Právě od něj se můžete vydat na Pastýřskou stěnu. Ze zdejší skalní vyhlídky pak vede krásná turistická stezka po hřebeni mezi pískovcovými skalami až do městské části Bělá, z níž se do centra pohodlně vrátíte městskou hromadnou dopravou.
Pokud budete mít ve výpravě milovníky adrenalinových dobrodružství, mohou na Pastýřskou stěnu vystoupat po via ferratě. Ferraty jsou otevřeny celoročně, pokud je skála suchá. Aktuální stav zjistíte podle přehledného semaforu, který najdete na www.idecin.cz/via-ferrata.
Děčín je také jedním z lákadel letos otevřené dálkové trasy, známé pod názvem Hřebenovka Českým Švýcarskem. Ta vás na 100 kilometrech provede nejkrásnějšími, ale i méně známými místy severočeské krajiny. I když nemáte ambici ji projít celou, můžete prozkoumat první etapu této trati, která je pro podzimní výlety jako stvořená. Nultý kilometr je u kostela v Tisé, kam se z Děčína nebo Ústí nad Labem dostanete autobusem. Uvítají vás dvě skalní města, obě ohromující. Cesta vás dále zavede mezi skalními útvary ukryté v lese. Dostanete se na dno gigantického skalního hrnce s kaskádou rybníčků a následně vystoupáte na vrchol Děčínského Sněžníku, jediné stolové hory Českého Švýcarska. Odtud už sejdete zpět do Děčína, k Tyršovu mostu. Trasa měří 19 kilometrů. Vydat se na ni můžete i s dětmi. Pokud jsou s vámi zvyklé chodit, zvládnout ji mohou děti zhruba od deseti let. Cesta bohužel není vhodná pro kočárky, protože jsou na ní schody. Určitě s sebou ale můžete vzít svého čtyřnohého parťáka. Psi jsou na Hřebenovce vítáni a tato etapa by pro ně měla být pohodlná.
S potomky se vydejte také do Oblastního muzea v Děčíně. Pokud vaše ratolesti milují dobrodružství na vlnách, nenechte si ujít výstavu „Námořníci z českých zemí”, která je v děčínském muzeu k vidění do konce tohoto roku. Zahrnuje více než stovku originálních artefaktů. Lodě, na kterých se čeští námořníci plavili, představuje 17 dokonale vypracovaných modelů. Úplně poprvé bude vystavena část osobní pozůstalosti Josefa Holuba, jednoho z nejúspěšnějších rakousko-uherských kapitánů ponorek za 1. světové války a později kapitána československé námořní lodi Legie. A na své si v muzeu přijdou i milovníci hraček. Originální výstava „Jak bydlely panenky” přiblíží, jak se lišily hračky podle společenského postavení, módy a tradic. Až do 14. 1. 2024 uvidíte bohaté zařízení domů, detailní nádobíčko a doplňky, které sloužily nejen ke hře a zábavě, ale i k poučení dětí.
Skvělým výchozím místem pro zážitkové výlety je Krásná Lípa, které se výstižně říká Brána do Českého Švýcarska. Jezdí tudy řada turistických autobusů, takže se snadno dostanete do nejrůznějších lokalit. Množství lákadel ale objevíte i v bezprostřední blízkosti města. Patří k nim Kyjovské údolí, které je romantickým východištěm do roklí s roztodivnými skalními útvary i lezeckými věžemi. Nachází se tu rovněž středověké hrádky (Kyjovský, Brtnický a Vlčí), které připomínají dávné obchodní stezky. Pro výhled na zvlněnou lesnatou krajinu Českosaského Švýcarska doporučujeme zajít na Karlovu výšinu, vyhlídku vzdálenou cca 5 kilometrů od Krásné Lípy. Z Krásné Lípy rozhodně stojí za to se také vydat na rozhlednu Dymník v blízkosti Rumburka.
Nenáročnou vyjížďku si tu dopřejí i cyklisté. Okruh, který má zhruba 18 kilometrů, začíná přímo na náměstí Krásné Lípy a vine se vzhůru kolem pivovaru Falkenštejn přes Skřivánčí pole do Zahrad a osady Vlčí Hora. Po výšlapu vás čeká prudký sjezd až k údolí Vlčího potoka se skalami. Z rozcestí Turistický most se můžete proti toku Křinice vydat do Kyjova a Krásného Buku – a odtud zpět do Krásné Lípy. Střídají se lesní cesty s cyklostezkami, které jsou obvykle bez problémů sjízdné i na podzim.
Za pozornost stojí také samotný řemeslný pivovar Falkenštejn, jehož architektonické provedení má nevšední půvab. Obdivovat ho můžete při degustaci lokálních piv i speciálů, které budou tou pravou osvěžující tečkou za vaším výletem. Ve zdejší skvělé restauraci si na své přijdou rovněž vegetariáni.
Přímo v Krásné Lípě se nachází Dům Českého Švýcarska s interaktivní expozicí. Provede vás nejen historií, ale také přírodou zdejšího kraje. Upozorní na jedinečné kulturní hodnoty a zajímavé osobnosti tohoto regionu. K interaktivním exponátům patří větrný mlýn, horkovzdušný balón nebo labyrint v krajině. Součástí je i panoramatická projekce na téma „Krajina zrozená z písku a moře“.
Další oblastí, která neprávem uniká pozornosti mnoha turistů, je okolí České Kamenice. Město protkané atraktivními památkami je obklopené nádhernou přírodou, zejména pak skalními vyhlídkami a zalesněnými kopci. Například na čedičovou vyhlídku s výstižným názvem Jehla jsou to jen necelé 2 kilometry po modré značce z náměstí. Spatříte odtud celou Českou Kamenici, ale i vrcholky Lužických hor, Českého středohoří a Českého Švýcarska. Letos v létě zde byla otevřena také úplně nová via ferrata, která je vhodná pro mírně pokročilé i úplně začátečníky. Na Jehle si nově můžete odpočinout také v příjemném turistickém altánu. Lehce dostupná z centra města je rovněž další vyhlídka – naleznete ji na romantické zřícenině hradu Kamenice s vyhlídkovou věží na vrchu zvaném Zámecký.
Na náročnější výšlap se můžete vydat například z nedaleké obce Prysk. Výhled ze skalnatého vrcholu Středního vrchu patří bezpochyby k nejkrásnějším v celých Čechách.
To vše vás čeká na dálkové trase Hřebenovka Českým Švýcarskem, která byla letos otevřena. Tvoří ji turistické trasy starší, ale i nově proznačené. Můžete se těšit na Tiské stěny, Děčínský Sněžník, slavné Jetřichovické vyhlídky nebo Kyjovská skalní stezka. Objevíte tu ovšem i méně známá, a přitom kouzelná místa – jako třeba Úzké schody, Pavlínino údolí nebo Pašeráckou stezku u Hřenska. Celková délka trasy je úctyhodných 100 kilometrů. Je však jen na vás, jak si výlet naplánujete. Aktivní turisté jej v rychlém tempu zvládnou za tři až čtyři dny. Na webu Hrebenovka.com pak najdete celou túru rozdělenou na šest příjemných etap, které můžete absolvovat právě během dvou prodloužených podzimních víkendů.