Maminka.czPodzim

Podzimní radovánky s dětmi: 15 nápadů na aktivity, které potěší celou rodinu

Lenka Knápková 24.  9.  2023
Máte rádi podzim? Krásné a barevné roční období je tu! Přinášíme vám tipy na 15 podzimních aktivit na doma i na ven, při kterých si spolu s dětmi užijete spoustu zábavy.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

1. Pouštějte draka

Vyrobte si nebo kupte draka a sledujte počasí. Jamile bude větrno, aby drak hezky létal, vyrazte ho s dětmi pouštět na nejbližší kopec nebo pole.

VIDEO: Vyrobte si draka, krásnou podzimní dekoraci

2. Hledejte houby

Sbalte košíčky a udělejte si výlet do lesa. Houbařská sezona je v plném proudu. Můžete s dětmi soutěžit o to, kdo nasbírá nejvíce hub.

3. Jděte na lampionový průvod

Lampionové průvody se vrací do módy a pořádá je skoro každé město nebo větší obec. Nejčastěji se konají při oslavách vzniku republiky nebo na svátek svatého Martina. Kupte si lampion nebo malé světýlko či baterku a jděte s dětmi na světelnou procházku. Často bývá lampionový průvod zakončen ohňostrojem. 

4. Skákejte v kalužích nebo běžte ven v dešti

Prší? Nevadí, oblečte dětem nepromokavé kalhoty, bundu a holínky a nechte je skákat a běhat v kalužích. Je to největší zábava, jaká existuje. Nezapomeňte vzít dětem barevné deštníky.

5. Vydlabejte dýni

Podzim a dýně patří k sobě. Na podzim koupíte dýni v podstatě kdekoliv. Vydlabat a vyřezat ji pak můžou děti podle svých představ. Můžete také vyrazit na výstavu dýní nebo dýňobraní, kterých se koná každým rokem víc a víc po celé naší republice. Často jsou s těmito akcemi spojené i tvořivé dílničky pro děti.

6. Udělejte podzimní výzdobu zahrady nebo balkonu

Udělejte si podzimní atmosféru doma i venku. Zahradu nebo parapet balkonu vyzdobte různobarevnými vřesy, listopadkami, okrasnými dýněmi, pestrými listy či kaštany. 

Podzimní dekorace, které zvládnete i s dětmi. Spousta inspirativních fotek!

7. Vyrobte si Podzimníčka

Na procházce lesem si nasbírejte různé přírodniny, šišky, kaštany, bukvice, barevné listy, kůry nebo klacíky. Zapojte fantazii a povídejte si s dětmi o skřítkovi Podzimníčkovi, co dělá, kde žije a jak třeba vypadá. Můžete přírodniny nalepit na papír nebo k sobě jednotlivé komponenty můžete přidělat tavnou pistolí podle fantazie.

Inspiraci na skřítka naleznete třeba na Instagramu.

8. Upečte něco z jablíček

S podzimem souvisí i sklizeň jablíček. Načesejte si je na zahrádce nebo je kupte a upečte společně štrúdl nebo jablečný koláč. Děti mohou dělat jednoduché úkony jako třeba válet těsto nebo ho plnit nastrouhanými jablky. Uvidíte, že budou pak na svůj výtvor pyšné a s chutí ho ochutnají.

9. Udělejte si pohádkový večer s popcornem

Zachumlejte se s dětmi pod teplou deku a udělejte si pohádkové odpoledne nebo večer. Pěkně celá rodina společně. Pustit si můžete třeba oblíbenou pohádku. Nezapomeňte k tomu udělat mísu popcornu.

10. Běhejte v barevném listí

Udělejte si na procházce velkou hromadu listí nebo si ji klidně vytvořte na zahradě. Pokud nemáte zahradu, improvizujte a běžte třeba do parku. Vytvořte velkou kupu listí a nechte děti, ať do ní skáčou, kopou, běhají skrz nebo vyhazují listy do vzduchu.

5 nejlepších receptů z dýně hokaido. Tyhle lahůdky si zamiluje celá rodina

11. Sbírejte kaštany pro zvířátka

Klasická každoroční zábava ve sbírání kaštanů je tu. Děti lesklé, hnědé kaštany milují a jsou jich schopné nasbírat stovky. Můžete z nich dělat zvířátka, ale pokud jich máte přebytek, zkuste zjistit, zda ve škole nebo školce není organizovaný jejich sběr. Myslivci totiž prý neznají na přikrmování zvířat nic lepšího. Sbírat můžete i žaludy.

13. Vyrobte si podzimní věnec

Vyrobte si snadný věnec na dveře. Potřebujete jen papírový karton, staré noviny, provázek a listy. Děti pověřte nasbíráním barevných listů a pak postupujte jednoduše podle návodu ve videu. 

14. Vyrazte do přírody na výlet a obdivujte barvy podzimu

Barevné stráně a babí léto vybízí k výletům do přírody. Tipy, kam vyrazit, naleznete na našem webu. 

15. Udělejte halloweenskou párty pro kamarády

Do Vánoc je ještě daleko, a tak uspořádejte se svými dětmi halloweenskou párty v kostýmech. Děti mohou pomáhat s výzdobou, různé levné dekorace nakoupíte za pár korun v řetězcích nebo je vyrobte doma. Inspiraci na občerstvení a výzdobu naleznete třeba na Instagramu. 

Témata: Instagram, Rodina, Vánoce, Výroba, Tvoření, Podzim, Halloween, zábava, dekorace, příroda, dýně, drak, Kaštan, Výlet, Vřes, Lampionový průvod, Radovánky