Maminka.czZajímavosti

Pohladit své miminko ještě před narozením? V olomoucké porodnici tisknou nastávajícím rodičům 3D model děťátka

Simona Procházková 11.  9.  2022
Na černobílé i barevné snímky, 3D fotografie a USB náramky s obrázky a video nahrávkami miminka v děloze, které je možné získat při ultrazvukových vyšetřeních během těhotenství, si už maminky zvykly. Poměrně revoluční novinkou je ale zhotovení 3D modelu děťátka, které jako jedna z mála u nás nabízí porodnice ve Fakultní nemocnici Olomouc. Jak vzniká a kolik vás bude stát?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Užitečné pro lékaře a hezký zážitek pro natěšené nastávající rodiče. Tak lze shrnout hlavní benefity ultrazvukového vyšetření miminka v maminčině děloze. Odborníci se díky ultrazvuku dozvědí vše potřebné a důležité o vývoji a zdraví dítěte, rodiče se pak mohou na svého potomka podívat kdykoli, nejen při samotném vyšetření v ordinaci.

VIDEO: Jaká jsou základní vyšetření během těhotenství?

Z Fakultní nemocnice Olomouc si tak mohou odnést klasickou 2D černobílou fotografii, 3D snímek i 4D záznam, tedy rozpohybované 3D snímky, ukazující reálný pohyb miminka. Největší zdravotnické zařízení na střední Moravě ale pružně reaguje na technologické novinky a jako jedno z mála pracovišť v České republice nyní nabízí rodičům také 3D model dosud nenarozeného miminka.

„Pokud mají maminky o 3D model zájem, procedura s ultrazvukovým zobrazením trvá zhruba půl až tři čtvrtě hodiny. Využívá se břišní ultrazvuková sonda, maminka ani miminko při tom nejsou zatíženy žádným druhem záření. Model vzniká z upravené 3D fotografie. Samotný tisk pak může trvat až dvanáct hodin,“ uvádí přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Olomouc prof. Radovan Pilka, Ph.D., s tím, že na realizaci této žádané novinky mají zásluhu odborníci z oddělení biomedicínského inženýrství.

Holky a kluci vypadají v děloze stejně! Kdy se jejich pohlaví začne lišit?

Nejlepší doba pro pořízení 3D modelu miminka je mezi 20. a 31. týdnem těhotenství. Vše se dá zvládnout i během standardní kontroly v rámci centra porodní asistence. „Pro vytvoření modelu se využívá fotografie obličeje miminka,“ dodává profesor Pilka. Porodnicko-gynekologická klinika ale samozřejmě nabízí i tradiční formáty záznamu podoby dítěte – v případě fotografie vytištěný exemplář nebo uložený na flashdisk, v případě videa pak zapsaný na DVD nebo uložený na flashdisk.

Pokud vás zajímá cena: Za vytvoření 3D modelu svého potomka zaplatíte 1130 Kč (tisk černobílé fotografie během ultrazvukového vyšetření je za 100 Kč, barevné za 200 Kč, série 2D/3D fotografií plus USB náramek stojí 600 Kč, série fotografií miminka spolu s videozáznamem pak vyjde na 1000 Kč).

Témata: Těhotenství, Zajímavosti, Miminko, Jen pro maminku, Od těhotenství k porodu, Porodnice, Tipy a rady v těhotenství, Ultrazvukové vyšetření, Střední Morava, Děloha, Náramek, Česká republika, Vyšetření, Děťátko
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Rodiče sdíleli hrůzu z restaurací: Těchto 20 bizarně naservírovaných pokrmů hlava nebere!
Mrázková Dita
Galerie
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec