Maminka.czČasopis Maminka

Pohodové krmení

, Časopis Maminka
13. 7. 2009
Pohodové krmení
Většina maminek je rozhodnutá, že své miminko bude po porodu kojit. Aby však bylo kojení úspěšné, měla byste podporovat faktory, které k tomu napomáhají.

Snažte se již během těhotenství opatřit si co nejvíce informací o kojení – ať už z literatury, v kurzech předporodní přípravy nebo pak v porodnici přímo od zdravotních sestřiček. Rozhodně nevěřte tomu, že by úspěch kojení závisel na velikosti vašich prsů, i malé prsy mohou dávat hodně mléka. Důležitá je také podpora vašeho okolí a samozřejmě i apetit vašeho miminka.

Dobré rady

Je tedy možné kojení pozitivně ovlivnit? Pokud se budete držet následujících bodů, pak ano.

  • Psychická pohoda: Již v době čekání na miminko se ujišťujte, že kojení zvládnete. Měly by vám v tom pomoct například laktační poradkyně nebo duly. Zvláště ty maminky, které ještě nikdy nekojily nebo měly problémy s kojením u prvního potomka, je nutné motivovat a věnovat jim zvláštní péči.
  • Informace o kojení: Kromě knížek je jistě dobré navštěvovat kurzy předporodní přípravy. Vedou je porodní asistentky a kvalifikovaný personál. Dozvíte se tam nejen o prospěšnosti kojení, ale také všechno potřebné o technice kojení a o problémech, které mohou při kojení vzniknout. Kromě potřebných rad vám porodní asistentky poskytnou i uklidnění – problémy s kojením má totiž velké množství novopečených maminek.
  • Vyšetření prsů:Během těhotenství byste si měla nechat vyšetřit prsy, přitom se zjistí případné vpáčené bradavky, které mohou při kojení představovat velký problém.

* Praktický nácvik poloh při kojení: Už v těhotenství je fajn, když si budete moci prakticky nacvičit s panenkou všechny možné polohy, manipulaci s „miminkem“. Tím přispějete k tomu, že budete jistější a budete vědět, jak na to.

  • Šestinedělí: Péče o miminko, a zejména krmení v prvních dnech života má na další průběh kojení velký vliv. Je důležité, abyste se v porodnici na všechno ptala – kdy se má miminko přikládat, jak často, na jak dlouho. Všechny tyhle informace byste měla znát, když jdete z porodnice domů. Není ostuda se na něco zeptat, počátky kojení jsou opravdu nejdůležitější!
  • Pomůcky: Je dobré mít také informace o všech možných pomůckách, které se během kojení dají použít – a hlavně vědět, jak a kdy je použít.
  • Bezplatná linka:Nevíte si s kojením rady? Nebojte se zeptat odborníků. Stačí kontaktovat laktační poradkyni na bezplatné telefonní lince. Funguje od pondělí do pátku od 10 do 13 hodin – telefon najdete na www.kojeni.cz. V Ústavu mateřství je centrum Laktační ligy, kam lze také zavolat.
  • Tatínek: Informace, alespoň ty základní, by měl získat i novopečený tatínek, aby byl po porodu mamince nápomocen a mohl jí být i oporou, která je velmi důležitá.
  • Psychická podpora:Celá rodina by měla plnit tuhle funkci – měla by čerstvé mamince dopřát po porodu dostatek spánku a odpočinku.
  • Jídelníček: Při kojení by měly maminky dostatečně pít a také pestře a vhodně jíst (tedy nic nadýmavého apod.). Na jídlo byste si měla udělat vždycky čas – rodina vám jistě ráda vyjde vstříc, abyste nejedla ve spěchu a stresu.
  • Relaxace: Na miminko nepospíchejte, nechte mu volnost. Dítě může ze začátku váš prs jen olizovat a ochutnávat – buďte trpělivá. Buďte se svým miminkem co nejvíce v kontaktu, poznávejte jej a snažte se mu porozumět. Využívejte každou volnou chvilku, abyste si ale také odpočinula, relaxujte, poslouchejte hudbu, spěte. Abyste měla dostatek mléka, musíte odpočívat, aby váš metabolismus měl na tvorbu mléka dost sil.

Maminčin odborník Lucie Marková, DiS. diplomovaná porodní asistentka a laktační poradkyně, on-line poradna na www.maternity-care.cz

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Děti, Časopis Maminka, On-line poradna, Psychická podpora, Novopečený tatínek, Krmení

Mohlo by vás zajímat
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Vše o preventivní onkologické cytologii. Chodíte pravidelně?
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok

Horoskopy

Panna O víkendovém čase nezapomínejte ani na své blízké a věnujte jim spoustu času. Děti si zaslouží…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Edeltruda, Mahulena

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu