Maminka.czKrálovská rodina

Pohřeb královny Alžběty: Princ George a princezna Charlotte se naposledy loučili s prababičkou

Tereza Víchová 19.  9.  2022
Říkaly jí Gan-Gan (z anglického great-grandmother, neboli prababička – pozn. red.). Dnes se pravnoučata George a Charlotte zařadila do průvodu ke smutečním hostům. Co říká na účast dětí na pohřbu psycholožka?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

V průvodu šly děti za dědečkem králem Karlem III., po jehož boku stanula manželka Camilla. Na královské děti byl dojemný pohled, George v černém obleku a Charlotte v klobouku se širokou krempou působili jako malí dospělí.

Klepněte pro větší obrázek

Děti na pohřbu a jejich (ne)účast jsou velké téma pro všechny rodiče - nejen královské. Vzít je s sebou, nebo je chránit před smutnou událostí? Mgr. Sylvie Stretti, ředitelka a zakladatelka Poradny Vigvam, která pomáhá dětem a rodinám vyrovnávat se se smrtí, uvádí:

„Je vhodné dítěti popsat, jak bude pohřeb probíhat, co je cílem a co ho může čekat. Řekněte dítěti, jestli bude mít možnost odejít a s kým, případně jak se může rozloučit jinak. I velmi malé děti dokážou říci, zda půjdou, nebo ne. A u těch nejmenších, se kterými není možnost se domluvit, je důležité, aby pohřeb byl uklidňujícím pro rodiče, protože pokud rodiče jsou v klidu, na dítě se klid přenáší,” říká Sylvie Stretti.

Těžko hádat, jak probíhalo rozhodování v královské rodině, ale George a Charlotte poslední sbohem prababičce, která je milovala, přišli dát. Alžběta byla dvanáctinásobnou prababičkou, což je i na královskou rodinu celkem úctyhodné číslo. Prababičku zažili malý George, Charlotte, Louise, Mia, Leny, Lucas, Isla, Savannah, Sienna, August, Archie a Lilibet.

Královna Alžběta (†96): Všechny své děti porodila doma, ustála synův skandál, smrt snachy i vnukovu kontroverzní lásku

VIDEO: Stovky tisíc lidí sledovaly pohřeb královny v Hyde Parku

Přemýšlíte, zda brát dítě na pohřeb? Tady jsou doporučení z poradny Vigvam:

  • Zvažte psychický stav dítěte – podle toho se rozhodněte. Pokud dítě propadá v nezvladatelné záchvaty smutku a pláče při zmínce o zemřelém, mohl by ho pohřeb ještě více rozrušit. 
  • Vysvětlete mu, co přesně pohřeb je – ujistěte se, že dítě ví, co přesně znamená, když je někdo mrtvý. Citlivě mu objasněte celý proces a důvody, proč se na pohřby chodí.
  • Dejte dítěti možnost podílet se na rozhodnutí – vysvětlete mu celý proces a dejte mu možnost, aby se samo rozhodlo, jestli se chce přidat. 
  • Vysvětlete celý průběh pohřbu – popište místo i lidi s jejich úlohami. Zmiňte se, že někdo má smuteční řeč, vysvětlete v jakém pořadí a proč jsou jednotliví smuteční hosté na pohřbu, samotná kremace či vložení rakve do země, smuteční hostina. To vše jsou věci, na které bychom měli dítě připravit, aby ho nevyděsily. 
  • Zapojte ho – jděte společně vybrat květiny, hudbu, nechte ho nakreslit obrázek, případně můžete společně vymyslet jinou vhodnou formu dárku na rozloučenou. Díky tomu se bude cítit jako důležitá součást celého procesu a pomůže to také utužit rodinné vztahy.
  • Všechno je v pořádku – je naprosto v pořádku, ať se dítě rozhodne jakkoli. Ujistěte ho, že není špatné rozhodnutí a pokud nechce na pohřeb jít, respektujte to a hledejte jinou formu rozloučení.
  • Někdo brečí, jiný ne – Nezapomeňte zmínit, že je normální, když jsou lidé na pohřbu velmi smutní a brečí, ale stejně tak je normální nebrečet. Každý prožívá žal jiným způsobem a všechny cesty jsou správné. Rozhodně není nutné stydět se za své pocity. 
  • Není špatných otázek – někdy děti jen poslouchají a rozhodují se a někdy se také hodně ptají. Může to pro nás být zatěžující, ale odpovědi jsou důležité, pomáhají dětem se dobře rozhodnout a také pochopit, co všechno je se smrtí spojeno.                                                                                                                           
Témata: Královská rodina, královna Alžběta, Následník trůnu, Pravnoučata, Princ George, prababička, Psycholožka, Děti, Camilla, Poradna Vigvam, Královna, Lilibet, Pohřeb, Sylvie Stretti, Princezna Charlotte, Vigvam, Isla, Len, Sienno, Archie, Průvod, Alžběta, Savannah
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Herečka Taňa Pauhoufová se stala maminkou! Radostnou novinu oznámila fotografií po porodu a lakonickým "MILUJI"
Mrázková Dita
Slavné maminky
Nejkrásnější dvojčata světa vydělávají ve 12 letech miliony! Pohádkový příběh, nebo vypočítavost matky?
Formánková Simona
Galerie
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci