Maminka.czZdraví

Pohybuje se vaše dítě v kolektivu? Nechte ho očkovat!

7. 11. 2011
Pohybuje se vaše dítě v kolektivu? Nechte ho očkovat!
Na nejčastější dotazy týkající se očkování dětí pohybujících se v kotektivech odpovídá praktický lékař MUDr. Daniel Dražan.

Moje šestiletá dcera nastupuje v září do školy. Mám trochu strach z nemocí, které se mohou v dětském kolektivu šířit. Existuje nějaký způsob, jak se vyhnout zbytečným nákazám?

Infekčním onemocněním můžeme do určité míry předcházet. Nespecifickým způsobem obrany proti infekcím jsou opatření, která snižují pravděpodobnost kontaktu s infekčními onemocněními, resp. jejich původci. Důležité je časté a pečlivé mytí rukou a snaha omezit kontakt s nemocnými osobami.

Nejúčinnější způsob ochrany před infekcemi představuje očkování. Očkováním můžeme předcházet pouze některým infekčním onemocněním. Očkování velmi cíleně a účinně stimuluje imunitní systém jedince a vytváří mu ochranu proti specifickým infekčním onemocněním. V souvislosti s rizikem ve školce je vhodné vakcínami chránit proti chřipce, planým neštovicím, pneumokokovým infekcím, hepatitidě A a případně meningokokovým infekcím.

Dobrý den, dcera nedávno přišla s tím, že chce od začátku nového školního roku chodit do skautu. Mám trochu obavy, aby se na různých skautských akcích v přírodě něčím nenakazila. Poradíte mi nějaké vhodné očkování?

Vakcíny vhodné pro skauty se nijak neliší od vakcíny pro běžnou populaci, tedy děti stejného věku. Pokud otázkou myslíte opravdu riziko získání infekce v přírodě, uvažujte o očkování proti klíšťové encefalitidě. To je vhodné pro všechny děti i dospělé, kteří mohou být klíšťatům vystaveni. Ostatní vakcíny vhodné pro Vaši dceru již nijak nesouvisí s přírodou. Kromě povinných očkování pro ni mohou být vhodné vakcíny proti chřipce, případně hepatitidě A, v závislosti na věku ještě proti meningokokům, lidským papilomavirům a také proti planým neštovicím, pokud v minulosti tuto infekci neprodělala.

Dobrý den, doporučujete svým pacientům nějaké speciální očkování před nástupem dětí do školy? Děkuji.

Před nástupem do školky doporučuji kontrolu všech provedených očkování a případně doočkování, pokud již dítě nebylo v minulosti očkováno. Z povinných očkování by dítě před nástupem do školky mělo být řádně očkováno proti tetanu, záškrtu, černému kašli, dětské obrně, hepatitidě B a onemocněním způsobeným bakterií Haemophilus influenzae B. Dále by mělo mít za sebou 2 dávky vakcíny proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím. Z nepovinných vakcín je vhodné zkontrolovat a případně doočkovat vakcíny proti chřipce, planým neštovicím, pokud je dítě již neprodělalo, hepatitidě A, klíšťové encefalitidě a případně proti meningokokům. U dětí mladších 5 let radím zvážit také doočkování proti pneumokokům.

Dobrý den, dcera má jet letos na podzim se třídou na školu v přírodě. Bojím se, aby se tam nenakazila například klíšťovkou nebo jinými nemocemi. Přemýšlela jsem o očkování. Myslíte, že to má význam? A pokud ano, doporučil byste mi ještě další očkování?

Ano, očkovat proti klíšťové encefalitidě má význam u všech dětí a dospělých, jenž mohou být exponováni virům klíšťové encefalitidy, což prakticky znamená klíšťatům. Z dalších onemocnění, které nijak nesouvisí se školou v přírodě, je vhodné dceru nechat naočkovat proti chřipce, planým neštovicím, pokud je ještě neprodělala, případně hepatitidě A a v závislosti na věku proti meningokokovým infekcím a lidským papilomavirům, které způsobují karcinom děložního čípku a jiná zhoubná i nezhoubná onemocnění.

Moje doktorka mi doporučila, abych nechala svou pětiletou dceru očkovat proti žloutence A. Hodně to zvažuji, ale přemýšlím, jestli to přeci jen není zbytečné. Můžete mi říct, jak často u nás v průměru děti onemocní žloutenkou? Děkuji.

Virus hepatitidy A představuje celosvětově nejčastějšího infekčního vyvolavatele hepatitidy, tedy zánětu jater. Virus je rozšířen celosvětově s nejvyšším výskytem v rozvojových zemích. V České republice v předchozích letech klesal výskyt hepatitidy A až na rekordně nízkou hodnotu 70 případů v roce 2004, ale při epidemii v roce 2008 se vyšplhal na více než 1600 případů. V roce 2010 bylo hlášeno 862 případů. Skutečný výskyt onemocnění při započítání infekcí, které proběhnou bez příznaků, je mnohonásobně vyšší. Hepatitidu A nejvíce zaznamenáváme v dětském věku, v kterém také ale probíhá nejčastěji bez příznaků. Doporučení dětské lékařky očkovat proti hepatitidě A lze považovat za správné. Vakcína nemá žádné závažné nežádoucí účinky a poskytuje téměř 100% ochranu.

Dobrý den, chystáme se s manželem a naší rok a půl starou dcerou na pozdní dovolenou do Jižní Evropy. Přemýšlíme, že se celá rodina nechá očkovat proti žloutence. Chtěla jsem se zeptat, od kdy se mohou nechat očkovat proti žloutence malé děti? Děkuji.

Očkování proti hepatitidě A je možné (a vhodné) od 1 roku věku.

Chtěla jsem se zeptat, zda je možné očkovat dítě proti žloutence A, když už se pravděpodobně s virem setkalo. Náš syn si hrál se sousedem, který nedlouho potom onemocněl. Doktor potvrdil žloutenku A. Má v takovém případě ještě očkování smysl? Bojím se, aby syn také neonemocněl.

Ano, v této situaci je možné očkovat proti hepatitidě A. Tento postup se označuje jako postexpoziční profylaxe. Hepatitida A má poměrně dlouhou inkubační dobu a očkování po expozici viru ještě umožňuje vytvoření protilátek, které onemocnění zabrání.

Témata: Zdraví, Děti, Batole, Předškolák, Školák, Očkování, Kolektiv, Pohyb, Šestiletá dcera, Nejúčinnější způsob, Nejvyšší výskyt, Vaše dítě

Mohlo by vás zajímat
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
To vás pobaví! Sourozenci nafotili rodičům k výročí srovnávací fotky
Matka rodila na zahradě, kde si hrály děti. Porod natočila a zveřejnila

Horoskopy

Rak Milí Raci, v práci se skutečně nenudíte a stále se něčemu učíte. Je pravda, že vás vysoké profesní…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Libuše, Amálie, Mia

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné