Maminka.czTěhotenství

Pohyby miminka v bříšku: Nepanikařte, když nepřichází

, Časopis Maminka
6. 1. 2016
Pohyby miminka v bříšku: Nepanikařte, když nepřichází
Kdy už začnu cítit, že se miminko v bříšku hýbe? A poznám to nebo ne? Pocity pohybů miminka jsou značně individuální, jak dokazuje náš úvodní příběh.

Byly jsme dvě kamarádky se stejným termínem porodu. Všechno jsme prožívaly spolu, avšak zatímco já jsem v osmnáctém týdnu odhalila první signály miminkovské morseovky, kamarádka se pohybů dočkala až o sedm týdnů později. Pro ni nepředstavitelný stres, pro lékaře častá záležitost. Jak je to s pohyby miminka v bříšku, kdy se bát, a kdy naopak nic neřešit? 

Střeva, nebo miminko? 

Miminko se v bříšku aktivně hýbe již zhruba od 7. týdne těhotenství. Teoreticky tedy jeho aktivitu zaznamenat lze, ovšem prakticky to není tak jednoduché. Protože má mrňousek velký „silový handicap“ (měří přibližně jen 4–8 mm), nemůžete jeho otočky zatím vnímat jinak než pomocí ultrazvuku.

„Ultrazvukovým vyšetřením je možné cítit pohyby svého děťátka, to jsou pro nastávající maminku jedny z nejhezčích okamžiků celého těhotenství. A zaslouženě, bývají totiž tou nejlepší náplastí na ranky perných chvil prvního trimestru, i proto si je užíváme. Tedy zejména ty „počáteční“, kdy miminko ještě nemá tolik síly, aby jeho akrobatické kousky byly pro maminku nepříjemné, nebo dokonce bolestivé. prokázat už ve druhém měsíci těhotenství,“ přibližuje gynekolog a porodník Radan Doubek.

„První pohyby jsou prozatím jen občasné, ale postupně se jejich koordinace v důsledku vývoje a zrání centrálního nervového systému plodu zlepšuje. Od šestnáctého týdne (čtvrtého měsíce) jsou však již pohyby plodu stejné jako u donošeného novorozence.“ Ve vašem bříšku tedy nejde o žádný trénink jemné motoriky.

13 mýtů o pohybech aneb Plave jako rybička?

Podle lékařů se plod v děloze zpočátku hýbe pouze omezeně, a to celým tělem. Pohyby končetin přicházejí na řadu až po jejich úplném vyvinutí. Cítit pohyby svého miminka tak nebudete moct pravděpodobně dříve než před 16. týdnem těhotenství. Časnější odhalení pohybů je podle lékařů spíše výjimečné, avšak nikoli nemožné.

„U mojí jediné dcery jsem cítila pohyby už ve 13+3.tt jako takové bublání a lechtání. Asi jsem měla hyperaktivní dítě, ale bylo to nádherné… Než mi asi o měsíc a půl později zlomila žebro,“ vzpomíná na našem FB maminka Jitka. Pokud však miminko necítíte ještě ani ve 20. týdnu, neznepokojujte se a buďte trpělivá.

Vývoj plodu probíhá v prvních týdnech velice rychle, miminko nabírá hmotnost a už brzy se k jeho mrštnosti přidá i taková síla v končetinách, která při nárazu na děložní stěnu spolehlivě zaujme vaši pozornost. 

Kdy se hýbe nejvíc? 

Nejintenzivněji lze pohyby děťátka cítit mezi 24.–34. týdnem těhotenství. Do té doby se spíše „ztrácí“ v objemu plodové vody, později již zase na salta nemá potřebný prostor. Vědcům se podařilo zjistit, že miminko se v posledním trimestru těhotenství hýbe asi 30x za hodinu, přičemž nejaktivnější bývají miminka před 10. hodinou dopolední a po obědě. Jejich aktivita částečně závisí na hladině krevního cukru maminky. 

Prvorodičky čekají déle?  

„U první dcery jsem první pohyby cítila ve 22.tt, u druhé dcery v 19.tt, u třetího syna už ve 14.tt a teď při čtvrtém těhotenství v 16.tt,“ svěřuje se na našem FB maminka Klára. Jak je to možné? Zdá se vám to jako déle čekající prvorodičce nespravedlivé? Odborníci uvádějí, že vnímavost vůči pohybům plodu se může výrazně lišit na základě toho, zda jste prvorodička, anebo čekáte již druhé a další miminko.

Nezkušená maminka totiž často pohyby plodu zamění za pohyby střev a ty pravé miminkovské kopance začne vědomě vnímat až okolo 20. týdne těhotenství. Vícerodičky již zkušenost s pohyby mají, a tak jsou schopné je odhalit již okolo 16. týdne. 

„Obecně začíná prvorodička vnímat pohyby plodu přibližně ve 20. týdnu těhotenství, vícerodička o něco dříve, asi v 18. týdnu,“ konstatuje doktor Doubek. Záleží však také na velikosti miminka, objemu plodové vody i uložení placenty. 

Jaký je to pocit? 

Penalty Davida Beckhama zpočátku rozhodně nečekejte. Maminky první pohyby většinou popisují jako šimrání motýlích křídel, drobné bublání, vlnění nebo padání kuliček. Co tenhle pocit způsobuje?

Zejména velikost plodu a množství plodové vody, které dohromady umožňují mamince cítit jen jemné ťukání, které zatím nemá sílu ani pravidelnost. Zcela v pořádku je cítit je třeba jen jednou či dvakrát denně. Teprve přibližně po 24. týdnu těhotenství již budete pohyby vnímat pravidelně a po delší dobu (a spolehlivě poznáte, kdy se miminko převaluje, kdy se natáčí nebo jen protahuje).

S každým dnem budou nárazy miminka silnější a častější, až se z jemného šimrání stane vyklenutá boule na bříšku. Postupem času se intenzita pohybů zvětšuje, k jistému útlumu ale dochází před porodem (miminko je velké a prostor v děloze již omezený). A co přesně miminko v bříšku dělá?

Protahuje se, kope nožkama, vystrkuje zadeček, napíná ručičky, cucá si prstíky, otáčí se, zívá. A mnohdy jako by vám svou miminkovskou morseovkou vzkazovalo: Maminko, sedni si a pojď si se mnou trochu povídat…

Odkdy pohyby ucítí partner?  

To je záležitost velmi individuální, roli hraje totiž hned několik faktorů: síla a velikost plodu, jeho natočení, uložení placenty, síla maminčiny tukové tkáně na bříšku, její strava, ale i momentální rozpoložení. A v neposlední řadě záleží také na samotném tatínkovi.

Ti méně vnímaví a trpěliví pohyby svých inkognito potomků ucítí obvykle později, zhruba ve 24. týdnu těhotenství, to už je doba, kdy by je ucítit měl. Miminko má nyní přibližně ještě deset týdnů na „volné výkruty a salta“, později už mu začne být prostor v děloze těsný a po 34. týdnu již frekvence pohybů klesá. Váš poklad by měl zaujmout trvalou polohu (ideálně hlavičkou dolů) a v bdělém stavu vás oťukávat na přibližně stejných místech (většinou nad pupíkem a později pod žebry). 

Jak často má miminko kopat a mají se jeho pohyby hlídat? 

V průběhu dne ani noci nejsou pohyby miminka nijak pravidelné. Předpokládá se, že i plod má své fáze spánku a bdění. „Aktivita a pasivita plodu se střídají přibližně každých dvacet až čtyřicet minut,“ vysvětluje Radan Doubek. „Je však běžné, že žena cítí pohyby plodu nejintenzivněji navečer, což je pravděpodobně dáno oproštěním těhotné od jiných vjemů, které mohou vnímání pohybové aktivity miminka překrývat.“

Večerní diskotéka (samozřejmě právě ve chvíli, kdy vy jste v klidu), může mít i jiný důvod: miminko je vzhůru, protože jej chůzí nekolíbáte ke spánku. Chtěla byste si raději aktivitu svého miminka pohlídat? Lékař radí, jak na to: „Chceme-li přesně sledovat pohybovou aktivitu plodu, doporučuje se tak činit dvakrát až třikrát denně, kdy by během jedné hodiny měla budoucí maminka cítit asi tři pohyby.

Plod reaguje pohybem i na zvuky a fyzickou aktivitu matky, takže zdravý plod bývá obvykle aktivní. Při náhlém nedostatku kyslíku (akutní hypoxie) pak plod reaguje bouřlivými pohyby, a naopak při dlouhodobém strádání se pohybová aktivita snižuje. Pokud tedy nastávající maminka pozoruje nějaké výrazné změny aktivity plodu, je vhodné navštívit zdravotnické zařízení a zkontrolovat stav lékařem.“

Jak je to s pohyby u dvojčat?

„Dvojčata, stejně jako jeden plod, mají relativně málo místa pro pohyb až ve chvíli, kdy vyrostou do větší velikosti a plodová voda už je pro ně příliš malým ‚bazénem‘ na koupání. Z relativně prostorného bazénu v prvních dvou trimestrech se na konci gravidity stává vanička, která víceméně nedovoluje žádný pohyb. To platí jak pro dvojčata, tak pro jedno dítě. A není-li pohyb, není co cítit. Zejména v posledních dnech před termínem je pohybů tak málo, že to nejedna nastávající maminka nevydrží a vyjede do porodnice, aby lékař ověřil, že miminko je v pořádku. Strach z nízké frekvence pohybů nebývá na konci těhotenství opodstatněný,“ říká doktor Roman Chmel. 

Kdy zpozornět?

Jak uvedl doktor Doubek, pokud jste zaregistrovala výraznou změnu v chování miminka, vyplatí se raději zastavit u lékaře na vyšetření (provádí se buď ultrazvukem, anebo kardiotokografickým záznamem – CTG), protože i zde platí raději stokrát zbytečně než jednou pozdě.

Jedná se však v podstatě spíše o ojedinělé případy, kdy maminka necítí miminko několik hodin až půl dne, popřípadě cítí jeho pohyby tak intenzivně a často, že ji přepadnou obavy.

Většinou mamince spolehlivě napoví vnitřní pocit. Budete-li na vážkách, zda je s náhle línějším miminkem všechno v pořádku, zkuste jej povzbudit: dejte si hroznový cukr, vypijte alespoň půl litru tekutiny, rozhýbejte se nebo zkuste hlasitější zvuky (v těhotenské poradně budí miminka při měření CTG obrovským zvonem).

Miminko se přesto nehýbe? Ve vzácných případech může plod trpět tzv. hypoxií, tedy nedostatkem kyslíku, nejčastěji způsobenou selhávající placentou. V takovém případě je plod ohrožen na životě a je nutné těhotenství co nejrychleji ukončit. Chodíte-li však na pravidelné kontroly do těhotenské poradny, stav placenty (a také průtok pupečníku) i vašeho miminka je pod bedlivým dozorem lékařů a vy se nemusíte zbytečně obávat. 

Sourozenecké předplatné - únor 2020
Témata: Zdraví, Těhotenství, Časopis Maminka, Půl litru, Diskotéka, Pohybová aktivita, Pohyb, Vzácný případ, Vnitřní pocit, Mimi, Momentální rozpoložení, Boule, Bublání, Stejný termín, CTG, První pohyb, Rybička, Hyperaktivní dítě, Hroznový cukr, David Beckham, Zdravotnické zařízení

Mohlo by vás zajímat
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Porod? Dost syrový zážitek. Nevím, zda krásný, říká herec Lukáš Příkazký
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Kojila na špinavé podlaze vlaku. Nikdo z cestujících ji nepustil sednout
Obula jsem podpatky a vyrazila si. Mé staré já stále existuje, jásá Marie Doležalová
Neurolog Stránský: Děti by vůbec neměly mít mobily! Jsou kvůli nim hloupější
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět

Horoskopy

Váhy Na své povinnosti přestáváte stačit, což je špatně. Je nutné vymyslet nějaký kompromis. Ať už se na to…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Alexandr, Alexander, Laila

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné