Maminka.czBatole

Pokousal kamaráda! Proč některé děti koušou a jak tomu předcházet?

Martina Machová 17.  8.  2019
Pokousal kamaráda! Proč některé děti koušou a jak tomu předcházet?
Malé „piraňky“ bývají postrachem dětských hřišť a heren. Proč vlastně některé děti koušou? A jak na kousnutí reagovat?

Asi znáte situaci, kdy se ve dveřích herny či u branky dětského hřiště objeví maminka se všeobecně známou „piraňou“… Do té doby poklidně klábosící maminky ožijí, svižně vyskakují z laviček, chytají svou drobotinu a odvádějí ji pod nějakou záminkou na druhou (bezpečnou) stranu hrací plochy. Popřípadě začnou horečnatě vybalovat svačiny a vyhlašovat pauzu na svačinu. Piraňa pak plave ve svém „rybníčku“ takřka sama. Jste-li maminkou takové rybičky, pocítíte lítost.

Nesnesitelné chování batolat. Co je v normě a co už ne?

Ostatní dámy však mají jasný názor: „Může si za to sám, že je na hřišti jak kůl v plotě!“ Jenže jejich mínění není úplně pravdivé, a navíc je velmi nesnadné mrně kousání odnaučit. K tomu, abychom „piraňu“ kousat odnaučili, je užitečné chápat, proč vlastně dané batole kouše. (Ano, batole, děti totiž obvykle koušou zejména v kojeneckém a batolecím věku. Z kousání druhých tedy jednoho dne zkrátka vyrostou.)

Zlobení je pro dětský vývoj důležité! O co jsou ochuzeny poslušné děti?

5 hlavních důvodů, proč batolata koušou

  • Kousnutí či dokonce vytrvalé kousání bývá pro mnoho batolat jedním z obraných mechanismů a také způsobem, jak zahnat strach či frustraci. Dle některých psychologů jde o nutkavé chování prýštící z „pravěkých“ hlubin lidské duše – něco ve smyslu: „Zavrč a kousni!“
  • Mnohé malé „zvrhlíky“ jednoduše baví reakce a pozornost okolí – pokousaný začne kvílet, všichni se seběhnou, veškerá pozornost je najednou obrácená k nepříjemné situaci a často i k osůbce s nenechavými zoubky.
  • Kousání funguje! Pokud dítě něco od jiného dítěte chce, kupříkladu hračku, se kterou si nic netušící oběť aktuálně hraje, a má vyzkoušeno, že po kousnutí dostane to, po čem jeho srdce baží, nic jej v té chvíli nezastaví…
  • Zejména malá batolata koušou, když mají hlad či je bolí rostoucí zoubky.
  • Kousání propůjčuje moc! Kousáním lze z určitého pohledu ovládat své okolí, své blízké. Kouše-li mrně opakovaně, rodiče se všemožně snaží těmto situacím dopředu zabránit, a proto pak často bývají lehce manipulovatelní. Ne že by dítko bylo nějakým taktizujícím minimonstrem, jen zkrátka úplně obyčejně využívá dané situace – ostatně tak, jak to děláme i my dospělí.
Když kojení bolí: Možná máte kojence se stiskem pitbula

Vyhněte se násilí

Řešení problému se pochopitelně částečně odvíjí od příčiny kousání, pokud se ji tedy podaří rozklíčovat. Má-li tedy například malá „piraňka“ tendenci kousat zejména tehdy, je-li hladová, neměla by se mezi dětmi objevit s prázdným žaludkem. V případě, že tušíte, že jde o obrannou reakci a pocit ohrožení, nezbude vám asi nic jiného než dítě, které se ještě není schopné s druhými domluvit, jednoduše hlídat a včas zakročit. Na kousací akci je pak potřeba reagovat bezprostředně, rázně, jednoznačně, avšak bez požití násilí! Vaše reakce totiž dítěti poskytuje zásadní informaci, jak se má v podobných situacích zachovat. Pokud si po řádném „výprasku“ nedovolí kousnout vás, nejásejte, není totiž vůbec vyhráno! Můžete si být totiž jistí, že až bude mimo vaše zorné pole, vyřeší konfliktní situaci opět s použitím hrubé síly. Podobně jako jste problém vyřešili vy.

Pozornost by neměla patřit útočníkovi

„Jestliže vaše dítě kouslo jiné dítě, obraťte svou pozornost k němu a svého dítěte si jednu nebo dvě minuty nevšímejte. Nechcete přece podpořit zlý skutek svého batolete tím, že mu věnujete po útoku příliš pozornosti,“ radí kupříkladu populární (a také laskavý a vtipný) psycholog Harvey Karp. Pan Karp dále upozorňuje na to, že mnoho malých dětí nemá dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, jsou zkrátka zavřené celý den v místnostech, v jejichž „dusnu“ snadněji dochází ke střetům. Ostatně představte si chování lvíčete zavřeného v malé kleci… Vcelku obvyklé je též kousání v době, kdy do rodiny přišlo další dítě, tehdy je naopak nutné zahrnovat pozorností nejen miminko, ale i batole, které novorozenec sesadil z trůnu.

Témata: Děti, Batole, Péče o dítě a jeho výchova, Výchova, Kousání, Jak, Herna, Pozornost, Piraňa, Kleč, Lvice, Maminka, Harvey Karp, Kousnutí, Dětské hřiště
Mohlo by vás zajímat
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Blesk pro ženy
Vaše příběhy
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod