Maminka.czFyzioterapie

Polohování miminka: na bok, nebo na bříško? A jak to střídat? Odpovědi má fyzioterapeutka

Michaela Láchová 27.  10.  2022
Jak správně polohovat miminko, aby nedošlo k oploštění hlavičky? Měli bychom novorozence polohovat na bříško? A co dělat, když stáčí hlavičku na jednu stranu?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Tři otázky, tři ne až tak jednoduché odpovědi. V některých názorech se pediatři a fyzioterapeuti v zásadě shodují, jindy jsou naopak jejich vyjádření diametrálně odlišná. Začněme ale tím, na čem se odborníci, které jsem pro tento článek oslovila, shodli, a to je polohování miminka v rámci prevence predilekce hlavičky (stáčení hlavičky k jedné straně) a jejího oploštění.

VIDEO: Maminka podcast: Jak na pasení hříbátek?

Pravidelně střídat strany

Čerstvě narozená miminka by měla být podle fyzioterapeutky Mgr. Ivy Bílkové polohována na bok. Důležité je pravidelné střídání stran, na které miminko ukládáte. „Preferovala bych po kojení nechat miminko odříhnout a položit ho na bok, přičemž za zádíčka můžete dát polštář, který dítěti zabrání v převrácení,“ popisuje fyzioterapeutka.

Pomoct můžou speciální polohovací válečky, kojicí polštáře, ale vystačíte si i s obyčejným polštářem či srolovanou dekou. „Miminka se většinou kojí po dvou až třech hodinách, takže doporučuji střídat strany po každém kojení, aby se hlavička správně formovala,“ dodává Iva Bílková.

Jak podotýká dětská lékařka MUDr. Klára Sekyrová, v rámci prevence predilekce hlavičky je důležitý správný handling i je potřeba motivovat dítě rovnoměrně z obou stran či přechodně z té méně „oblíbené“, popřípadě včas zahájit cvičení vedené dětským fyzioterapeutem, který zhodnotí konkrétní stav miminka.

Na bříško: ano, nebo ne?

Na čem se pediatři a fyzioterapeuti ne vždy shodnou, je polohování na bříško, a to především v novorozeneckém věku. „Miminka lze dávat na bříško prakticky od narození na krátký časový úsek několikrát denně, vždy pod dohledem. Postupně se tento úsek prodlužuje. Samotnému dítěti se většinou poloha na bříšku líbí: má rozhled, mění pozici loktů, dokáže sáhnout po hračce, pivotovat, posunout se. Pasení koníčků je důležitý vývojový milník, který by dítě mělo zvládat bravurně na konci čtvrtého měsíce,“ vysvětluje pediatrička Klára Sekyrová.

VIDEO: Pláče vaše miminko? Viníkem může být špatné nošení

Právě polohování na bříško se považuje za prevenci oploštěné hlavičky, kvůli které musí čím dál více dětí nosit speciální tvarovací helmičky. Podle fyzioterapeutky Ivy Bílkové bychom ovšem měli s polohováním na bříško počkat až do chvíle, kdy se na něj miminko dostane samo, podobně jako je tomu u sedu nebo stoje:

„Pointa je taková, že když leží na bříšku, musí mít dostatečně kvalitní souhru svalů pro ideální napřímení páteře. Zároveň do tří čtyř měsíců pořád posiluje bříško a hluboké ohybače páteře, aby byla pánev vyváženě napřímená. Když dáte úplně maličké miminko na bříško, uvidíte, že předsouvá hlavičku, zaklání krk, táhne ramínka k uším, zkrátka zabírá trapézami a širokým svalem zádovým, tedy extenzory neboli napřimovači, dozadu. Ale není tam ještě souhra, nedělá to současně flexory na přední straně krku, šíje a hrudníku, bříška.“ Svaly se při tom v rámci psychomotorického vývoje posilují tím, jak dítě zvedá ruce a nohy, jak naklání pánev dopředu.

Pomoc, stáčí hlavičku!

Pojďme se podívat na poslední otázku, kterou jsme si položili, a to je stáčení hlavičky na jednu stranu. Jak jsme si už řekli, dobrou prevencí je pravidelné střídání stran, na kterých miminko chováte nebo je ukládáte do postýlky. Také se doporučuje motivovat ho tím, z jaké strany přicházíte k jeho postýlce. Můžete zkusit motivovat hračkami, které 
dáte na stranu, na kterou se dítě nechce dívat. A zkuste na něj z této méně preferované strany i mluvit. Pokud i přes veškerou prevenci hlavičku sklání na jednu stranu, oslovte dětského fyzioterapeuta. 

RYCHLOZAVINOVAČKA

Potřebujete miminko rychle zabalit, přikrýt nebo mu podepřít zádíčka? Zkuste péřovou rychlozavinovačku, která je vyrobena ze stoprocentního bio bavlněného mušelínu. 

2400 Kč, mimiconcept.cz 

Klepněte pro větší obrázek

FIXAČNÍ POLŠTÁŘ

Mušelínový fixační polštářek zabraňuje zploštění dětské hlavičky. Je vhodný také do kočárku, kde fixuje hlavičku na správném místě a chrání ji proti otřesům během jízdy v nerovném terénu.

559 Kč, ondalek.cz

Klepněte pro větší obrázek

SADA PRO LEŽENÍ NA BOKU

Zabraňuje vzniku otlačenin a deformací hlavičky způsobených jednostrannou spánkovou polohou. Dítě se nemůže otočit na bříško, a spí tak v bezpečné a optimální poloze. 

799 Kč, malvik.cz

Klepněte pro větší obrázek
Témata: Časopis Maminka, Kojení, Miminko, Fyzioterapie, Fyzioterapeut, Fyzioterapeutka, Hlavička, Bříško, Polštář, Prevence, Iva Bílková, Handl, Zadov, Klára Sekyrová
Mohlo by vás zajímat

Video