Maminka.czVysvědčení

Pololetní vysvědčení: Nechte děti, ať se samy zhodnotí bez ohledu na známky, radí psycholožka

Tereza Víchová 30.  1.  2022
Zdroj:Istock
Pololetní vysvědčení: Nechte děti, ať se samy zhodnotí bez ohledu na známky, radí psycholožka | Zdroj:Istock
Pololetní vysvědčení je za dveřmi. Jak se na něj společně s dětmi připravit a pak si o něm popovídat? Zeptali jsme se psycholožky Lucie Šmahelové Černé. A její slova vás možná překvapí. Vysvědčení dítěte nám totiž může hodně napovědět i o nás, rodičích.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Co říct dětem „na cestu”, až si půjdou pro vysvědčení?

Skvěle funguje sebehodnocení. Dítě samo sebe ohodnotí v rozhovoru s námi. A rodič u toho může nastavovat zrcadlo. To se ale hodí ve spoustě situací, třeba i po výkonu ve sportu. Takže bych dítě vyzvala: Co si o známkách myslíš? Jak je hodnotíš ty? Jak to cítíš?

VIDEO: Zápisy do školy se blíží

To se rodiče dozvědí asi něco zajímavého…

Děti toho o sobě prozradí hodně, třeba i řeknou: "Ano, tohle jsem zvoral/a. Mám z toho špatný pocit, málo jsem se učil/a." Nebo také: "Dělal/a jsem pro to všechno, ale paní učitelka pak v rozhodovacím testu nakonec zadala úplně jiné věci, než na jaké jsem se připravoval/a." Dítě by mělo dostat prostor říct, co si myslí.

Dovedu si lépe představit, že jsme všichni spokojení s jedničkami. Ale co situace, kdy rodič spokojený není, podle něj by výsledky mohly být lepší?

Vždycky bych nechala nejprve hodnotit dítě – zeptat se ho na názor. Navíc čím jsou děti starší, tím spíše se jednoduše uzavřou po nějaké naší nevhodné poznámce a nedostaneme z nich pak už nic. Když máme pocit, že je někde rezerva, můžeme třeba říct: Aha, to je zajímavé, tobě tyhle výsledky stačí? Dítěti třeba trojky stačí, ale my můžeme vyjádřit obavu, že s nimi se na střední školu nedostane. Důležité také je, co za známkou stojí. Nechuť? Malé ambice? Nebo učitel, se kterým je dítě v konfliktu?

Situace, kdy je dítě s horší známkou v pohodě, ale my rodiče ne, jsou ale velmi časté. Co radíte k motivaci k lepším výsledkům?

Především bychom měli i my rodiče zjistit, „co to s námi dělá”. Probrat situaci i s partnerem – často to bývá tak, že je jeden z rodičů víc ambiciózní a čeká to samé od dítěte, ale dítě je jiné.

To ale může znít tak, že uznáme, že dítě se snažit nemusí :-)

Myslím si, že vystavit dítě důsledkům je to nejlepší, co pro něj můžeme udělat. Ať má třeba pět neomluvených hodin, špatnou známku… Dítě samo zjistí, jak je to nepříjemné a kolik negativních situací kvůli tomu musí řešit. Chodí pozdě do školy? Je to nepříjemné. A určitě na tom zapracuje. Než abyste na něj každý den křičela, popoháněla ho a s nervy nadranc mu nakonec pomohla se do školy dopravit včas, dát mu zodpovědnost co nejdříve je nejlepší. Stejně z něj vyroste dospělý člověk, který musí všechno řešit sám.

Mgr. Lucie Šmahelová Černá, dětská psycholožka (psychologie-biofeedback.cz)

Témata: Rodiče, Výchova, Školství, Vzdělání, Rozhovor, Sam, Základní škola, Školy, Vysvědčení, Ohled, Známka, Lucie Šmahelová Černá, Škola, Zrcadlo, Děti, Psycholožka
Mohlo by vás zajímat
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie