Maminka.czKojení

Polovina novorozenců je v porodnici dokrmována, stále se doporučuje kojení v intervalech: Zažily jste také to, co zjistil průzkum?

Tereza Víchová 9.  11.  2021
Zdroj: Istock
Polovina novorozenců je v porodnici dokrmována, stále se doporučuje kojení v intervalech: Zažily jste také to, co zjistil průzkum? | Zdroj: Istock
Novorozenci jsou v porodnicích dokrmováni často i bez vědomí matky, stále se doporučuje kojení v intervalech 2–3 hodiny, děti se mají často zbytečně vážit před a po kojení. To není návrat do 80. let minulého století. Tahle fakta zjistil průzkum mezi maminkami.

V polovině devadesátých let jsme na tom byli jako republika s počtem kojených dětí lépe než teď. I to zjistila analýza Průvodce porodnicemi Společnosti pro zdravé rodičovství Aperio. A co víc – zkušenosti maminek se často velmi liší od toho, co porodnice uvádějí na svých webových stránkách.

VIDEO: Vše o bolestech břicha v těhotenství

Smutná čísla o dokrmování miminek

Téměř polovina novorozenců je v porodnici dokrmována a pouze tři čtvrtiny jsou při odchodu z porodnice plně kojeny. To je hlavní smutný výsledek, který zjistil Průvodce porodnicemi. Téměř polovina respondentek Aperia (konkrétně 48 % v roce 2020) uvádí, že jejich kojenec byl během pobytu v porodnici dokrmován a dostal tedy jinou stravu než mateřské mléko matky.

  • V roce 2020 z porodnice odešlo domů s plně kojeným novorozencem 76 % maminek.
  • Částečně kojeno bylo 20 % miminek.
  • 4 % novorozenců dostávala již pouze umělé mléko.                                          

Kojení vpřed? Ne tak docela

„Trend je pro kojení nepříznivý. Zatímco v polovině 90. let bylo při propuštění z porodnice plně kojeno asi 96 % dětí, v roce 2018 už to bylo jen 81 % novorozenců. V šesti měsících věku je nyní plně kojena už pouze pětina dětí,“ říká Lucie Ryntová, programová vedoucí Aperia. A to vše navzdory doporučením Světové zdravotnické organizace (WHO): Ta uvádí jako žádoucí způsob výživy kojenců a batolat plné kojení do 6 měsíců a kojení s postupným zaváděním příkrmu do 2 let. 

Dřív než za dvě hodiny rozhodně nekojte!

Alarmujícím zjištěním Aperia je také to, že 53 % matek po porodu (v roce 2020) bylo v porodnici instruováno, aby své dítě kojily v intervalech nejdříve po 2 či 3 hodinách. Stále více odborníků ale zmiňuje, že kojit se má podle potřeby dítěte, v prvních týdnech a měsících života zcela bez pochyb. I takové doporučení už se v porodnicích objevuje, ale bohužel je stále v menšině:

„Ze strany zdravotnického personálu by přitom mělo být samozřejmostí chránit a podporovat kojení, a tudíž poskytovat vědecky ověřené doporučení a rady. Co se týče četnosti kojení, ženy by měly být instruovány, aby kojily, kdykoliv dítě o kojení projeví zájem,“ upozorňuje Miloslava Kramná, koordinátorka Průvodce porodnicemi. 

Vážení, často zbytečné

Z analýzy dat vyplynul další nešvar českých porodnic. A sice, že novopečené matky jsou konfrontovány s požadavkem zdravotníků, aby své dítě vážily před a po každém kojení. „V našem dotazníku toto uvedlo 55 % žen, které porodily v roce 2020. Pozitivní je, že se procento v průběhu let snižuje,” shrnuje Miloslava Kramná.  

Tzv. Deset kroků k úspěšnému kojení, které doporučuje WHO, se v českých porodnicích nedaří dodržovat tak, jak by bylo třeba. Na jejich nedostatečné naplňování upozornila v červnu tohoto roku i Pracovní skupina k porodnictví při Úřadu vlády a na Ministerstvu zdravotnictví se kvůli tomu už činí opatření do budoucna. Důvodů pro podporou kojení je spousta, mimo jiné i jeden velmi aktuální: Studie totiž ukazují, že se mateřským mlékem přenášejí protilátky proti covidu-19, které matka získala proděláním nemoci nebo očkováním. 

Matoucí rady a málo podpory: Podpora kojení v porodnicích má velké mezery, za dva roky se to má změnit

Průvodce porodnicemi Aperio

Jak vypadá české porodnictví, mapuje webový Průvodce porodnicemi, který díky příspěvkům svých dárců provozuje Aperio – Společnost pro zdravé rodičovství. 

Průvodce porodnicemi mimo jiné sleduje, jak je nastavena standardní péče v českých porodnicích i to, jak porod zažívají rodičky. Analýza vychází ze 4702 dotazníků od žen, které porodily v letech 2016–2020 a v prvním čtvrtletí roku 2021 v některé z porodnic v ČR, z toho 1049 žen porodilo v roce 2020.

Od vzniku Průvodce porodnicemi v r. 2002 je stále patrný značný rozdíl mezi potřebami žen, doporučeními Světové zdravotnické organizace na jedné straně a fungováním některých porodnic na straně druhé. 

Témata: Novorozenec, Kojenec, Kojení, Porodnice, Po porodu, Vědec, WHO, Standard, Porodnicemi, Matka, Maminka, Průzkum, Úřad vlády, Interval, Aperia, Standard péče, Brzy, Průvodce, Miloslava Kramná, Česká republika, Aperio
Mohlo by vás zajímat
Orgasmický porod: Je vůbec možné ho opravdu zažít?
Víchová Tereza
Hypnoporod
Pavlína Jágrová exkluzivně: První trimestr byl peklo, zachránil mě přítel. Teď už si těhotenství konečně užívám!
Mrázková Dita
Slavné maminky
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
Má 21 dětí a těší se na další! Budeme jich mít nakonec 105, říká hrdě mladá maminka
Formánková Simona
Galerie
Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...
Mrázková Dita
Láska a vztahy
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Bára Poláková a Pavel Liška mají dcery v neobvyklé střídavé péči. „Pro děti je to lepší varianta,” míní psycholog
Víchová Tereza
Slavní rodiče
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky