Maminka.czKyberšikana

Polykání pracích kapslí, popáleniny z hořlavých sprejů: V internetových výzvách jde dětem o život

redakce 12.  10.  2021
Zdroj: Istock
Polykání pracích kapslí, popáleniny z hořlavých sprejů: V internetových výzvách jde dětem o život | Zdroj: Istock
Jak zabránit tomu, aby děti napodobovaly své idoly z internetu? Vždyť jako rodiče často ani nevíme, co všechno sledují a čím se inspirují. Existují totiž videa, při kterých tuhne krev v žilách, třeba tvorba a zapalování hořlavých ornamentů nebo polykání pracích kapslí. Těmi, kdo se k napodobování nechávají strhnout, jsou naše děti. A výzvy, které přijímají, se jim nevyplácí. Krutě.

Vždyť se mi přece nemůže nic stát..?

„Mezi videi se čas od času objeví nějaké, které může být docela závažné. Je to vždycky nějaká výzva, někdo nás vyzývá, abychom něco splnili, provedli, udělali úkol. Bohužel ty úkoly mohou být velmi nebezpečné. Dítě si totiž velmi často neuvědomí, že to, co dělá člověk ve videu, se mu nemusí podařit, že se může něco stát,“ varuje Kamil Kopecký, vedoucí projektu E-bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci, a upozorňuje na nedávnou zkušenost s riskantní zábavou mladých uživatelů internetu. „Jedna taková vysoce riziková výzva se objevila na začátku prázdnin, kdy jeden tiktoker pomocí hořlavého spreje kreslil na zrcadlo obrazce, namaloval třeba srdíčko nebo kolečko, potom zhasl a zapálil to. Krásně to hořelo, moc hezky to vypadalo a on vyzýval svoje fanoušky, aby mu jednak posílali, co má sám namalovat, a zároveň, aby sami zkusili něco vytvořit. Tohle samozřejmě začaly napodobovat děti a došlo bohužel k několika případům, kdy dítě nezvládlo napodobení té výzvy, popálilo sebe, skončilo v nemocnici a ještě zapálilo koupelnu.“

Polovina dětí zažívá šikanu na sítích! Týká se to i vašeho dítěte?

Prací kapsle jsou výhradně na praní

O tom, že nejde o ojedinělý výstřelek, ale seriózní celosvětový problém, který není radno podceňovat, svědčí i tři roky stará internetová výzva Tide Pod Challenge. Ta spočívala v polykání barevný gelových kapslí na praní, při kterém se teenageři natáčeli a následně svá videa publikovali na YouTube. Její vzrůstající obliba tehdy dokonce přiměla výrobce pracího prostředku ke spuštění osvětové kampaně. Angažovala do ní populárního hráče amerického fotbalu Roba Gronkowskiho, který ve své koupelně vysvětloval náctiletým, že opravdu není dobrý nápad, a dokonce ani vtip kapsle jíst. Jeho varovný vzkaz měl tehdy na Twitteru přes 10 milionů zhlédnutí.

Digitální rodičovství: jak děti udržet v bezpečí?

Rizikové výzvy ale nejsou jediným nebezpečným fenoménem. K těm nejrozšířenějším patří kyberšikana a další související formy on-line agrese, které mohou mít fatální následky. Na alarmující skutečnost, že kvůli problémům na internetu spáchá v Česku ročně sebevraždu přes deset dětí, upozorňuje i osmidílný thriller #martyisdead. Právě aktuální a globální téma seriálu přitom bezesporu přispělo k tomu, že uspěl v celosvětové konkurenci a získal prestižní sošku Emmy, která je označována za televizního Oscara.

VIDEO: Jsem tlustá! Problém s tělem mají už pětileté děti. Kvůli tomu, že se takhle vidí jejich maminky

Na to, jakým dalším nástrahám mohou v on-line prostoru nejen děti čelit a jak se jich vyvarovat, se ptala v první epizodě seriálu Máma a táta na síti Ester Geislerová, herečka, ale především máma šestnáctiletých dvojčat. Série navazuje na úspěch vzdělávací platformy Buď safe on-line Nadace Avast, která už čtyři roky pomáhá dětem s bezpečností na internetu. V jedenácti dílech nového projektu se Ester spolu s Matoušem Rumlem, kolegou, ale hlavně trojnásobným tátou dětí ve věku 2 až 12 let, budou postupně bavit o závislostech, digitálním detoxu, hrách, sextingu, vlivu sítí na vztahy, tělo i mozek, on-line vzdělávání, pozitivech internetu i budoucnosti práce. Aby se dozvěděli co nejvíc o světě, ve kterém vyrůstají jejich děti, pozvali si do studia nejen odborníky, ale i učitele nebo mladé influencery. Jejich tipy a doporučení, jak se vypořádat s digitálním rodičovstvím, poslouchejte na Spotify, Apple Podcasts a Google Podcasts nebo sledujte na YouTube. První rozhovor s Kamilem Kopeckým si můžete pustit už teď ve videu v úvodu, další budou přibývat vždy v pátek dopoledne.

Témata: Podcasty, Děti, Školák, Předškolák, Mateřství, Instagram, Praktické rady, Rozhovor, Rodičovství, Sociální sítě, Dospívání, Školák, Puberta, Psychika, Kyberšikana, YouTube, Olomouc, Polykání, Sprej, Popáleniny, Kamil Kopecký, Výzva, Kapsle, Twitter, Internet
Mohlo by vás zajímat
Když jsem tančila doma, dcera volala STOP, směje se Andrea Sestini Hlaváčková. Jak jí Star Dance mění život?
Formánková Simona
Rozhovor
Herečka Jennifer Love Hewitt je potřetí matkou! Její bříško pobavilo fanoušky i všechny na porodním sále
Formánková Simona
Instagram