Maminka.czZdraví

Pomoc, co to je? Kožní problémy u dětí, které vás mohou vystrašit!

11. 11. 2018
Pomoc, co to je? Kožní problémy u dětí, které vás mohou vystrašit!
Pokožka malých dětí se od kůže dospělého výrazně liší. Je až o polovinu tenčí, mnohonásobně citlivější a náchylnější k jakémukoli podráždění. Zjistěte, které nepříjemné problémy a onemocnění se u nejmenších vyskytují nejčastěji. Je možné jim předcházet a jak je účinně řešit, když se objeví?

Jemnou dětskou pokožku, která má výrazně sníženou obranyschopnost, může nepříznivě ovlivnit a podráždit celá řada vnějších vlivů, ať už jde o počasí, kosmetické přípravky, konkrétní potraviny a nejrůznější alergeny v okolním prostředí. Mohou se objevit vyrážky nejrůznějšího původu, záněty nebo infekce, na vzniku některých potíží se podílí také genetika. Zde jsou ty nejčastější, se kterými můžete mít tu čest.

Novorozenecké akné

Vyskytuje se hned v prvních týdnech po narození jako drobné záněty na vyústění mazových žlázek. Pozorovat ho můžete jako drobné pupínky (někdy s hnisavým středem) zejména na tvářičkách miminka a za vznik je zřejmě odpovědná zvýšená hladina hormonů, které podporují sekreci kožního mazu. Pozor, stav se může zhoršovat při promazávání příliš mastnými krémy nebo oleji. Léčba většinou není nutná a zánětlivé puchýřky časem samy vymizí. U rozsáhlejších zánětů vám lékař předepíše zinkovou mast nebo přípravek s dezinfekčním účinkem.

Tři druhy akné: novorozenecké, kojenecké a pubertální. Kdo jím trpí a proč?

Impetigo

Tímto termínem bývá označována akutní povrchová kožní infekce, kterou vyvolávají bakterie, konkrétně streptokok nebo stafylokok. Na povrchu kůže začnou vznikat ložiska s puchýřky a mokvající místa, která mohou zasychat a tvořit strupy. Ložiska nepříjemně pálí nebo svědí a tím, jak se děťátko škrábe, může si infekci rozšiřovat dále nebo i přenést na jiné osoby. Choroba se projeví zpočátku drobnými a nehojícími se rankami (což mohou být například rozškrábané štípance od hmyzu), které se rozšíří do okolí. Náchylnější ke vzniku impetiga jsou děti trpící ekzémem, které mají narušenou kožní bariéru. Ložiska ošetřujte dezinfekcí v roztoku nebo ve formě masti, při zhoršování potíží je vhodná návštěva lékaře, který v případě potřeby zahájí léčbu pomocí lokálních antibiotik.

Růžová pityriáza: Připomíná atopický ekzém, ale zmizí sama

Moluska

Jde o vysoce nakažlivou virovou infekci, u které dochází bohužel často k opakování nebo recidivám projevů. K nákaze dochází obvykle ve veřejných bazénech či školce nebo herničce při úzkém kontaktu s ostatními dětmi. Projeví se jako výsev mnohočetných malých pupínků, podobných bradavicím, které se mohou objevit kdekoli na těle. Počítejte s tím, že zbavit se jich bývá náročné a jde většinou o běh na dlouhou trať. Sice nebolí, ale nepříjemně svědí a mohou začít hnisat, když si je dítě rozškrábe. S podezřením na molusku určitě zamiřte ke kožnímu lékaři. Léčba spočívá obvykle v jejich mechanickém odstranění (seškrábnutí ostrým nástrojem – kyretou), lékař vám zároveň ukáže, jak proceduru provádět doma (zde jde o postupné narušování všech projevů sterilní jehlou a následné potření dezinfekcí, která se nanáší opakovaně i na vzniklé stroupky) a předepíše znecitlivující mastičku, aby odstraňování pupínků dítě nebolelo. Další možností, jak se ložisek zbavit, je jejich odstranění s použitím tekutého dusíku neboli tzv. kryoterapie (stejná metoda, jako se používá u bradavic). Zdaleka ne vždy je ale tento postup účinný stejně jako léčba za pomoci laseru.

Hemangiom

Na první pohled vypadá děsivě, bát se ale nemusíte. Červená skvrnka, nafialovělý uzlík, krvavý podkožní výron, rudá bradavička, tak může vypadat. Jde o vrozený nezhoubný nádor z krevních cév, který se může objevit již u čerstvě narozených nebo několikadenních miminek ještě v porodnici. Vytvoří se na povrchu kůže nebo pod ní, může ale vzniknout i jinde v těle a bývá nazýván „jahodovým“ nebo „karmínovým“ znaménkem. Příčina jeho vzniku není jasná, na „vině“ jsou zřejmě zejména genetické dispozice. Dobrou zprávou je, že obvykle dochází k jeho spontánnímu vymizení mezi čtvrtým a sedmým rokem věku. Léčebný postup je vždy individuální. Pokud hemangiom neohrožuje funkci orgánů a neznamená pro dítě těžký kosmetický defekt, většinou se neléčí. Postupně se smršťuje a sám vymizí až v 90 % případů.

Dítě by ale mělo být pravidelně sledováno dermatologem, důležité je i sonografické vyšetření břicha k vyloučení možnosti dalších hemangiomů na orgánech.

Přibývá dětí s melanomem kůže. Víte, jak tento zhoubný kožní nádor poznat?

Keratosis pilaris

Dermatologové tento problém považují spíše za estetickou (geneticky podmíněnou) vadu než za nemoc. Podstatou kožních změn jsou drobné čepy rohoviny, které se tvoří v ústí mazových žlázek a vlasových kořínků. Projevy (zejména na tvářích, zevních plochách paží, stehnech nebo hýždích) se mohou rozvinout už v nejútlejším věku a bývají různě intenzivní. Povrch kůže je extrémně suchý a drsný, docházet může také k zánětům. Jak pokožku dítka ošetřovat? Funguje jen důsledná péče! Místa výskytu projevů omývejte pravidelně přísadou olejových koupelí (přípravků je více druhů a jejich působení je nutné vyzkoušet), případně můžete do koupele přidávat přísady ve formě solí. Po koupeli pak postižená místa ošetřujte hydratačními a hypoalergenními tělovými krémy nebo mléky (s obsahem glycerinu, urey nebo aloe vera). U větších dětí se pak osvědčily jemné masáže šetrnými peelingovými přípravky. Určitě je vhodné poradit se s dětským lékařem nebo dermatologem, jak zabránit zhoršování kožního postižení.

Seborea

Takzvaná seboroická dermatitida patří do skupiny kožních zánětů – ekzémů a její vznik pravděpodobně způsobuje výskyt určitých druhů kvasinek na povrchu kůže, a to nejvíce v oblasti mazových žláz. Objevit se může už u miminek, kůže je v postižených místech zarudlá (v kožních záhybech mohou zasažená místa mokvat) nebo se tvoří žlutavé mastné šupinky (nejčastěji na hlavičce v oblasti vlásků). Poraďte se v lékárně a pořiďte krém nebo případně šampon s dezinfekčními nebo antimykotickými (protiplísňovými) účinky, které dokáží utlumit růst kvasinek a zmírní zánět na kůži. Seženete je bez receptu. U dětí, kterým se objeví mastné šupiny ve vlasech, vyzkoušejte k jejich odstranění krém nebo olej s obsahem urey nebo salicylu. Intenzivnější formy seborey raději řešte přímo s kožním lékařem.

Lékařka: „Lupénka u dětí často začíná po infekčním onemocnění“
Seborea: co s šupinkami na hlavě?
Růžová pityriáza: Připomíná atopický ekzém, ale zmizí sama

 

 

 

 

Témata: Zdraví, Děti, Alergie, Atopický ekzém, Atopici, Okolní prostředí, Mastný krém, Lokální antibiotikum, Vlasový kořínek, Hladina hormonu, Ostatní děti, Narozené miminko, Snížená obranyschopnost, Zinková mast, Dětský lékař, Mazová žláza, Jehl, Dermatolog, Dobrá zpráva, Červená skvrnka, Velké dítě, Krém, Jahodové znaménko, Léčebný postup, Kožní záhyb

Mohlo by vás zajímat
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Přítel žije na vysoké noze, já ke konci týdne nemám ani korunu
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat

Horoskopy

Lev Procházíte obdobím absolutního úspěchu a máte pocit, že už to nemůže být lepší. Jen pozor na čas…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Drahoslava, Leticie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné