Maminka.czKojenec

Pomoc, kojím 10x za noc!

10. 12. 2014
Pomoc, kojím 10x za noc!
Alena je na pokraji sil, kojí až 10x za noc. Alena však není v takové situaci sama, podobné zkušenosti má velké procento maminek.

Jiřík je hodné, milé a usměvavé miminko, které se však poslední dobou v noci změnilo v „laktačního upíra“, jak jej s notnou dávkou černého humoru nazval Jiříkův pediatr. Malý upírek totiž vyžaduje vydatné a velmi časté noční kojení, a to až 10 x za noc!

Zatímco pediatr, milý a však poněkud rázný muž v předdůchodovém věku, doporučil „přenechat kojení tatínkovi“ a milému Jiříkovi dát večer nášup kaše, Alena má zcela jiný názor. Jiříkovi je koneckonců teprve 5 měsíců a Alena rozhodně není přítelem drsných metod v duchu „nechte ho vyřvat, hlady neumře“. Jenže co malého upírka vlastně trápí? Že by zdravotní problémy, nebo snad něco jiného?

  • Nerostou mu zuby? Pokud miminko bojuje s nějakou bolístkou, logicky se dožaduje mateřské náruče a činnosti, při které mu vždy bývá božsky – ano, dožaduje se kojení. Kojení jej uklidní, ujistí, že je maminka blízko, že je v bezpečí.

  • Nedostihl jej růstový spurt? V období růstového spurtu má děťátko vzhledem k přechodně zrychlenému růstu zvýšenou potřebu krmení. A kdy k růstovému spurtu dochází? „Bývá to v období několika prvních dní doma, kolem 7–10 dne, 2–3 týdnů, 4–6 týdnů, ve 3. měsíci, 4. měsíci, 6. měsíci a 9. měsíci. Děti ale neznají kalendář, takže se každé dítě může chovat jinak. Růstový spurt nekončí po 1. roce života. Většina maminek pozoruje tyto změny každých pár měsíců i v batolecím období a dále pak v pravidelných intervalech během dospívání.“ tvrdí MUDr. Anna Mydlilová, vedoucí lékařka Národního centra kojení.

  • Možná má přes den moc „práce“ a pořádně se nenají! Některá zvídavá miminka si v určité fázi vývoje zkrátka nedopřejí klidu na vydatnou „svačinku“, nebo jim potřebný klid zkrátka nedopřeje životní rytmus dané rodiny. Takové děti mohou kalorický deficit dohánět i během noci.

  • Nesvědčí mu striktní režim kojení. Máte-li pediatra ze „staré školy“, který vám přikázal dítko krmit v přesně daných časových rozestupech (po 3 hodinách), je možné, že to prostě miminku nestačí.

  • Možná ho trápí nezjištěný reflux (navracení obsahu žaludku zpět do jícnu nebo do ústní dutiny z důvodu špatně fungující jícnové záklopky). Má-li děťátko nezjištěný slabší reflux, ocitá se v nepříjemném kolotoči – napije se, je uloženo do vodorovné polohy do postýlky a žaludeční šťávy mají snadnou cestu zpět do jícnu. Miminko pálí žáha a chce se znovu napít, aby spláchlo nepříjemnou chuť. V takovém případě pomůže kojení ve vyvýšené poloze, důsledné odříhnutí po kojení, velmi jemná manipulace ve vyvýšené poloze a podložená matrace postýlky na straně, kde má miminko hlavičku.

  • Není mu horko? I miminku může být úplně jednoduše horko, suchá a přetopená místnost nesvědčí sliznicím, které rychle vysychají, a děťátko má pak častěji žízeň.

  • Možná na něj „něco leze“. Zkušenosti maminek naznačují, že někteří kojenci mívají tendenci se častěji budit a dožadovat se mléka tehdy, když jejich tělo začíná bojovat s nějakou nemocí – klidně i nekomplikovanou virózou.

  • Zkrátka potřebuje cumlat. Mnoho miminek má velmi silnou potřebu sání, tato činnost je uklidňuje a dodává pocit bezpečí. Maminka pak funguje nejen jako zdroj potravy, ale i jako dudlík. Proto v některých případech pomůže, podaří-li se na dudlík zvyknout i staršího kojence.

10 důvodů proč kojit

A jak to dopadlo s Jiříkem?

Je tedy patrné, že příčin, proč se malý Jiřík začal budit až 10 x za noc, může být celá řada. Jirka nemusí být ani „rozmazlený“, ani nemusí mít vypěstovaný nějaký zlozvyk, jak se v těchto případech často uvádí, ale jednoduše ho může cosi trápit.

V Jirkově případě se nakonec ukázalo, že „malému upírkovi“ opravdu rostl první zoubek. Klubal se dlouho, a zatímco ve dne byl Jiřík neustále poblíž maminky a starších sourozenců, které rád pozoroval, a kteří mu nadšeně věnovali svou pozornost, v noci byl na svou bolest sám a potřeboval uklidnit.

Jakmile se zoubek prořízl, Jiřík se přestal tolikrát budit. „Jenže těch zoubků ještě bude!“ povzdechla si paní Alena. „Ale jsem ráda, že jsem Jíru nenechávala vybrečet v postýlce, to bych si teď moc vyčítala!“

Témata: Děti, Kojení, Kojenec, Chování a vztahy, Noční kojení, První zoubek, Usměvavé miminko, Noc, Pomoc, Jirka, Přetopená místnost, Vedoucí lékařka

Mohlo by vás zajímat
Má za sebou sedm operací hlavy, přesto je Karolínka usměvavé dítě
Meghan má naše sympatie: Feministka, která hájí klid své rodiny
Přichází k nám utrápené děti, ty příběhy mám stále v hlavě, říká šéfka SOS vesniček
Introvert bere sílu v samotě. Jak poznáte, že jednoho máte doma?
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu
Rodiče sportovci, synové buchtíci: Vyrovnat se s jinakostí dětí bylo těžké
Lilia Khousnoutdinová: Synovu placentu jsem pohřbila pod ořech, na dceřině roste lípa
Ester Geislerová: Seznamka? Použila jsem fotku s těhotenským břichem a čekala!
Jakub dceru rozmazluje, tak jsem to zakázala, říká Agáta Prachařová

Horoskopy

Střelec Úterý je zajímavé ve všech směrech. V práci se poperete s náročným úkolem a dostanete za to pochvalu.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Monika, Konstantin, Eleni

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu