Maminka.czMateřská a rodičovská dovolená

Pomoc, mateřská! Pět chytrých tipů na přežití, když jste doma s dětmi!

1. 3. 2020
Pomoc, mateřská! Pět chytrých tipů na přežití, když jste doma s dětmi!
Stala jste se mámou na plný úvazek. Dny jsou si podobné jako vejce vejci, každodenní kolotoč povinností nemá konce… A nejednou jste se už přistihla, že závidíte svému muži, když se ráno chystá do práce, a ve chvíli, kdy se s vámi loučí, byste si to s ním nejraději vyměnila?

Mateřská dovolená. Nikdy nekončící „směna“, kterou prostě musíte zvládnout. Kojení, krmení, přebalování, praní, žehlení, vaření, koupání, úklid, mazlení, houpání, převlékání, uspávání… a zase znovu dokola. „Jsem učitelka. Když jsem chodila do práce, měla jsem celý den na starost třídu s pětadvaceti dětmi. Byla jsem pyšná na své organizační schopnosti a brilantně zvládala (většinou s úsměvem) řešit nejrůznější náročné situace, konflikty a další potíže," vzpomíná, dnes už s úsměvem, Irena (38), maminka sedmileté Barbary a téměř devítiletého Samuela.

Tak jak je najednou možné, že nyní má tahle máma utkvělý pocit, že nedokážu ukočírovat své dvě vlastní ratolesti? "S mými zkušenostmi by to neměl být problém. A přesto si kolikrát už v půl deváté ráno říkám, jak přežiju další den ve společnosti dvouletého batolete a půlročního kojence? Co s nimi budu do večera dělat? Bože, ještě tři hodiny do oběda, čtyři do doby, než konečně aspoň na hodinu usnou, a celých nekonečných devět hodin do chvíle, než dorazí manžel domů z práce (když tedy budu mít štěstí) a aspoň na chvíli za mě „převezme“ štafetu, abych si skočila do sprchy nebo dodělala večeři,“ vypráví. 

Pohodička se nekoná

Zůstat doma na mateřské dovolené není žádné „volno“ ani „pohoda“, jak si spousta nezasvěcených ještě pořád myslí. Naopak! Je to tvrdá práce. Žádná legrace. Vyčerpávající maraton. Monotónní život v sociální izolaci. Ocitnete se v jakémsi zvláštním vakuu a věřte, že pocity osamělosti a určité marnosti se občas nevyhnou žádné mamince. Přesto, pokud jste momentálně v roli všeobjímající maminky, která je doma na rodičovské dovolené s malými dětmi, můžete si připravit „plán na přežití“, který pomůže, abyste vaše dny využila co možná nejlépe a cítila se spokojená. Tady je pár šikovných tipů, které stojí za vyzkoušení.

Mateřská a sociální izolace. Jak si má máma introvert najít přítelkyně?

1. Udělejte si plán na noc

Až se ve dvě hodiny ráno probudíte kvůli usedavému pláči vašeho robátka, je potřeba být co nejlépe připravena. Znamená to, že než si půjdete večer lehnout, snažte se připravit co nejvíce věcí tak, aby pro vás noční vstávání bylo, pokud možno, co nejpohodlnější. Plenky, ubrousky, termosku s čajem, dudlík… mějte vše potřebné po ruce, abyste uprostřed noci rozespale nebloudila po bytě. Nezapomeňte na noční světýlko, případně pár „pohotovostních“ piškotů, sušenek nebo kousek čokolády na nočním stolku, jako první pomoc pro vás.

2. Pryč z domu!

Ne, neradíme vám, abyste vzala nohy na ramena a utekla od rodiny. Snažte se ale trávit s dětmi co nejvíce času venku, na čerstvém vzduchu. Udělá to dobře na těle i na duchu Vám i ratolestem. Vy si krásně vyčistíte hlavu a uděláte něco pro svou kondici, děti se příjemně unaví a budou pak lépe usínat a klidněji spát. Když budete pořád zavřená doma, brzy se zblázníte (a bláznit budou i vaše zlatíčka, protože budou trpět přebytkem nevybité energie). Utečte z domácího chaosu, jděte na dlouhou procházku, na hřiště nebo do lesa, počítá se i pěší túra ke vzdálenějšímu supermarketu, když máte v plánu něco nakoupit. Auto nechte zaparkované, cesta je cíl!

3. Když je to zdarma, měla byste tam být

Mámy na mateřské disponují zpravidla poněkud omezeným finančním rozpočtem. Přestaňte se ale vymlouvat, že nemůžete s dětmi vyrazit za zábavou, protože na to zkrátka nemáte peníze. Existuje spousta míst a akcí, kde po vás žádné vstupné ani poplatky chtít nebudou, a přesto si tam užijete příjemné odpoledne. Rozjeďte pátrací akci v okolí vašeho bydliště, zcela jistě objevíte volně přístupné hřiště, park s prolézačkami, dětskou hernu, sportovní klub (kde mívají jednorázové akce nebo dny otevřených dveří k vyzkoušení zdarma), jarmark se soutěžemi pro nejmenší… Skvělým tipem jsou třeba knihovny, napadlo vás to? Pořádají se v nich předčítání pohádek pro děti, divadélka, tvořivé dílničky…

Křičíte na děti a pak si to vyčítáte? Možná prožíváte mateřské vyhoření!

4. Nebojte se dát své číslo

Co nutně potřebuje každá máma na mateřské, aby se z každodenního stereotypu nesesypala? Ve dvou se to lépe táhne, takže stejně „postižené“ kamarádky, parťačky pro korzování s kočárkem a spřízněné duše pro pokec na téma říhání nebo barva stolice… a co teprve, když si budete chtít postěžovat nebo se vyvztekat, protože toho už máte tak akorát! Věřte, že podobné pocity má kolem vás celá řada z nich. Neostýchejte se oslovit sympatickou maminku na hřišti nebo v čekárně u lékaře. Co třeba ta blondýnka, kterou potkáváte každý týden na kurzu cvičení s batolaty, nebo usměvavá sousedka, se kterou se zdravíte už půl roku ve výtahu či kočárkárně? Zeptejte se, zda nechtějí vyrazit na společnou procházku, neměly by chuť přijít na kávu, aby se děti mohly seznámit a pohrát si?

 5. Začněte cvičit

Pohyb je lék na všechny neduhy. Proč byste měla začít s nějakým sportem? Ne, nemusíte cvičit jen proto, abyste byla štíhlá, shodila konečně poporodní kila nebo si cokoli dokazovala. Důvod je úplně prostý. Když sportujete, je to čas, který patří jen a jen vám, doba, kdy si můžete v klidu přemýšlet, o čem zrovna chcete, a máte „pauzu“ od veškerých domácích povinností a úkolů. Ne, nemusíte se do ničeho nutit ani chodit každý den běhat, když se vám zrovna zoufale nechce.

Stojí ale za to věnovat se pohybu aspoň jednou týdně. Fyzicky si dáte do těla, duševně si odpočinete a načerpáte neuvěřitelnou energii. Vyzkoušejte třeba pravidelnou večerní sestavu jógy přímo doma v obýváku, bude se vám lépe spát a uděláte dobře imunitě i metabolismu. Přihlaste se na pilates nebo zapojte kamarádku a prožeňte se čas od času na inline bruslích nebo si jděte zaplavat.

Downův syndrom: Odpovědi na otázky, které rodiče napadnou jako první
Jsem trochu psychomatka, říká modelka Tereza Fajksová
Nákupy - Maminka CZ
Témata: Mateřská a rodičovská dovolená, Batole, Rodina a vy, Mateřství, Mateřská, Plný úvazek, Tip, Maraton, Dovolená, Maminka, Vejce, Půl roku, Spousta míst, Pilates, Děti, Máma, Vyzkoušení, Přežití, Barbara

Mohlo by vás zajímat
Tohle nejím! 40 vážně podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Dětem stačí jen třetina hraček. S čím si hrají jejich vrstevníci ve světě?
Jaké to je pořídit si dítě ve 20 a ve 40? Rozdíly, které mě překvapily
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
Bez cenzury a hlavně vtipně: Život s malými dětmi přesně takový, jaký je
Nástup do školky s dítětem zamává. Proč chodí domů tak unavené?
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak

Horoskopy

Panna Hrdě si jdete za svým cílem a nic pro vás není náročné. Každá nevšední povinnost je pro vás výzva a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Darina, Davide, Moris

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné