Maminka.czMateřská a rodičovská dovolená

Pomoc, mateřská! Pět chytrých tipů na přežití, když jste doma s dětmi!

Simona Procházková 1.  3.  2020
Pomoc, mateřská! Pět chytrých tipů na přežití, když jste doma s dětmi!
Stala jste se mámou na plný úvazek. Dny jsou si podobné jako vejce vejci, každodenní kolotoč povinností nemá konce… A nejednou jste se už přistihla, že závidíte svému muži, když se ráno chystá do práce, a ve chvíli, kdy se s vámi loučí, byste si to s ním nejraději vyměnila?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Mateřská dovolená. Nikdy nekončící „směna“, kterou prostě musíte zvládnout. Kojení, krmení, přebalování, praní, žehlení, vaření, koupání, úklid, mazlení, houpání, převlékání, uspávání… a zase znovu dokola. „Jsem učitelka. Když jsem chodila do práce, měla jsem celý den na starost třídu s pětadvaceti dětmi. Byla jsem pyšná na své organizační schopnosti a brilantně zvládala (většinou s úsměvem) řešit nejrůznější náročné situace, konflikty a další potíže," vzpomíná, dnes už s úsměvem, Irena (38), maminka sedmileté Barbary a téměř devítiletého Samuela.

Tak jak je najednou možné, že nyní má tahle máma utkvělý pocit, že nedokážu ukočírovat své dvě vlastní ratolesti? "S mými zkušenostmi by to neměl být problém. A přesto si kolikrát už v půl deváté ráno říkám, jak přežiju další den ve společnosti dvouletého batolete a půlročního kojence? Co s nimi budu do večera dělat? Bože, ještě tři hodiny do oběda, čtyři do doby, než konečně aspoň na hodinu usnou, a celých nekonečných devět hodin do chvíle, než dorazí manžel domů z práce (když tedy budu mít štěstí) a aspoň na chvíli za mě „převezme“ štafetu, abych si skočila do sprchy nebo dodělala večeři,“ vypráví. 

Pohodička se nekoná

Zůstat doma na mateřské dovolené není žádné „volno“ ani „pohoda“, jak si spousta nezasvěcených ještě pořád myslí. Naopak! Je to tvrdá práce. Žádná legrace. Vyčerpávající maraton. Monotónní život v sociální izolaci. Ocitnete se v jakémsi zvláštním vakuu a věřte, že pocity osamělosti a určité marnosti se občas nevyhnou žádné mamince. Přesto, pokud jste momentálně v roli všeobjímající maminky, která je doma na rodičovské dovolené s malými dětmi, můžete si připravit „plán na přežití“, který pomůže, abyste vaše dny využila co možná nejlépe a cítila se spokojená. Tady je pár šikovných tipů, které stojí za vyzkoušení.

Mateřská a sociální izolace. Jak si má máma introvert najít přítelkyně?

1. Udělejte si plán na noc

Až se ve dvě hodiny ráno probudíte kvůli usedavému pláči vašeho robátka, je potřeba být co nejlépe připravena. Znamená to, že než si půjdete večer lehnout, snažte se připravit co nejvíce věcí tak, aby pro vás noční vstávání bylo, pokud možno, co nejpohodlnější. Plenky, ubrousky, termosku s čajem, dudlík… mějte vše potřebné po ruce, abyste uprostřed noci rozespale nebloudila po bytě. Nezapomeňte na noční světýlko, případně pár „pohotovostních“ piškotů, sušenek nebo kousek čokolády na nočním stolku, jako první pomoc pro vás.

2. Pryč z domu!

Ne, neradíme vám, abyste vzala nohy na ramena a utekla od rodiny. Snažte se ale trávit s dětmi co nejvíce času venku, na čerstvém vzduchu. Udělá to dobře na těle i na duchu Vám i ratolestem. Vy si krásně vyčistíte hlavu a uděláte něco pro svou kondici, děti se příjemně unaví a budou pak lépe usínat a klidněji spát. Když budete pořád zavřená doma, brzy se zblázníte (a bláznit budou i vaše zlatíčka, protože budou trpět přebytkem nevybité energie). Utečte z domácího chaosu, jděte na dlouhou procházku, na hřiště nebo do lesa, počítá se i pěší túra ke vzdálenějšímu supermarketu, když máte v plánu něco nakoupit. Auto nechte zaparkované, cesta je cíl!

3. Když je to zdarma, měla byste tam být

Mámy na mateřské disponují zpravidla poněkud omezeným finančním rozpočtem. Přestaňte se ale vymlouvat, že nemůžete s dětmi vyrazit za zábavou, protože na to zkrátka nemáte peníze. Existuje spousta míst a akcí, kde po vás žádné vstupné ani poplatky chtít nebudou, a přesto si tam užijete příjemné odpoledne. Rozjeďte pátrací akci v okolí vašeho bydliště, zcela jistě objevíte volně přístupné hřiště, park s prolézačkami, dětskou hernu, sportovní klub (kde mívají jednorázové akce nebo dny otevřených dveří k vyzkoušení zdarma), jarmark se soutěžemi pro nejmenší… Skvělým tipem jsou třeba knihovny, napadlo vás to? Pořádají se v nich předčítání pohádek pro děti, divadélka, tvořivé dílničky…

Křičíte na děti a pak si to vyčítáte? Možná prožíváte mateřské vyhoření!

4. Nebojte se dát své číslo

Co nutně potřebuje každá máma na mateřské, aby se z každodenního stereotypu nesesypala? Ve dvou se to lépe táhne, takže stejně „postižené“ kamarádky, parťačky pro korzování s kočárkem a spřízněné duše pro pokec na téma říhání nebo barva stolice… a co teprve, když si budete chtít postěžovat nebo se vyvztekat, protože toho už máte tak akorát! Věřte, že podobné pocity má kolem vás celá řada z nich. Neostýchejte se oslovit sympatickou maminku na hřišti nebo v čekárně u lékaře. Co třeba ta blondýnka, kterou potkáváte každý týden na kurzu cvičení s batolaty, nebo usměvavá sousedka, se kterou se zdravíte už půl roku ve výtahu či kočárkárně? Zeptejte se, zda nechtějí vyrazit na společnou procházku, neměly by chuť přijít na kávu, aby se děti mohly seznámit a pohrát si?

 5. Začněte cvičit

Pohyb je lék na všechny neduhy. Proč byste měla začít s nějakým sportem? Ne, nemusíte cvičit jen proto, abyste byla štíhlá, shodila konečně poporodní kila nebo si cokoli dokazovala. Důvod je úplně prostý. Když sportujete, je to čas, který patří jen a jen vám, doba, kdy si můžete v klidu přemýšlet, o čem zrovna chcete, a máte „pauzu“ od veškerých domácích povinností a úkolů. Ne, nemusíte se do ničeho nutit ani chodit každý den běhat, když se vám zrovna zoufale nechce.

Stojí ale za to věnovat se pohybu aspoň jednou týdně. Fyzicky si dáte do těla, duševně si odpočinete a načerpáte neuvěřitelnou energii. Vyzkoušejte třeba pravidelnou večerní sestavu jógy přímo doma v obýváku, bude se vám lépe spát a uděláte dobře imunitě i metabolismu. Přihlaste se na pilates nebo zapojte kamarádku a prožeňte se čas od času na inline bruslích nebo si jděte zaplavat.

Downův syndrom: Odpovědi na otázky, které rodiče napadnou jako první
Jsem trochu psychomatka, říká modelka Tereza Fajksová
Témata: Mateřství, Mateřská a rodičovská dovolená, Rodina a vy, Batole, Mateřská, pomoc, Downův syndrom, Tereza Fajksová, Maraton, Děti, Plný úvazek, Tip, Maminka, Půl roku, Máma, Přežití, Dovolená, Vejce, Říha, Pokec, Pila, Vyzkoušení, Pilates, Dom, Spousta míst
Mohlo by vás zajímat
Jaké jsou děti narozené v létě? Méně nemocné, hodně náladové
Vajsejtlová Barborasim swp
Děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Startuje 56. ročník Karlovarského filmového festivalu: Které slavné mámy zazářily na tom loňském?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Jak bolí porod, čím si ulevit a k čemu se dají přirovnat kontrakce? Zeptali jsme se duly
Formánková Simona
dula
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
20 nejbizarnějších záběrů z dovolené! Tyto povedené snímky jen tak něco nepřekoná
Formánková Simona
Galerie
Bleskové chilli con carne: Naučte se skvělé jídlo podle jednoduchého video receptu
redakce
Video recept