Maminka.czBatole

Pomoc, moje batole bude asi levák - díl I.

, Časopis Maminka
5. 6. 2010
Pomoc, moje batole bude asi levák - díl I.
Když maminky zjistí, že jejich princezna nebo princátko dává přednost levé ruce před pravou, propadnou mnohdy panice a horečně přemýšlejí, co s tím. Jenže jejich strachy jsou úplně zbytečné!

Jako starostlivá máma se bojíte, jak si vaše dítko povede ve světě pravorukých. Nejraději byste mu vidličku či pastelku dávala zásadně do pravé ruky, třeba se to ještě naučí… Zadržte, takovými aktivitami byste mu jenom ublížila. Je to stejné, jako byste ho nutila před spaním opakovat anglická slovíčka, protože jste kdysi chtěla umět perfektně cizí jazyk.

Rodiče totiž někdy zbytečně řeší věci, které dětem přijdou naprosto přirozené. Berou je tak, jak jsou, dokud jim mamka nebo taťka neřeknou, že je to všechno jinak. S leváctvím je to podobné: svou ratolest na něj neupozorňujte. A když bude potomkovi divné, že všechno dělá levou rukou, zatímco vy pravou? Pak mu vysvětlete, že je to stejné, jako když má někdo třeba pihy nebo zrzavého ježka.

Jaká ruka hraje prim?

Dává vaše holčička nebo chlapeček skutečně přednost levé ruce před pravou? Jak to zjistit? Preference jedné nebo druhé ruky se objevují už kolem druhého roku. Ale jak uvádí neuropsycholožka Jane M.

Healey v knížce Leváci a jejich výchova, může dítko preferenci ruček zhruba do pěti let jednou či dvakrát změnit. Nicméně některé věci už předem naznačují, zda z něj bude levák, či pravák. Pečlivě ho tedy sledujte při nejrůznějších činnostech a své poznatky si zapisujte, stačí do obyčejného bloku.

Zaměřte se na to, jakou rukou sbírá ze země hračky, v jaké tlapce drží pastelky při kreslení, do které packy si bere vidličku a nůž, když se chce najíst. Jak se popere se stavěním kostiček? Co když před něj položíte auto nebo panenku?

Po nějakou dobu se každý den soustřeďte na nějakou aktivitu a uvidíte. Nechte dítko, aby se zabavilo různými činnostmi, samozřejmě s ohledem na jeho věk a bezpečí, a ono samo přijde na to, která ruka u něj hraje prim. Roli přitom může sehrát i dědičnost. Konkrétně: jestliže jste vy i váš partner pravorucí, je 12% pravděpodobnost, že dcera nebo syn bude preferovat levou ruku. Jste matka levačka? Pak pravděpodobnost mít dítko leváka stoupá na 25 % procent, v případě obou rodičů leváků je to padesát na padesát.

Co můžu pro dítě udělat?

Tak potvrzeno, vypozorovala jste, že je vaše dítě opravdu levák. Jak mu tedy usnadnit život ve světě, kde je téměř vše navrhováno pro praváky? Záměrně používám slovíčko téměř, neboť už i u nás jsou obchody (např. www.obchodprolevaky.cz nebo www.prolevaky.cz), kde se dají příslušné potřeby sehnat. Najdete tu sortiment jako škrabky, kytary, krejčovské metry, nože, vývrtky a další.

Je ovšem otázka, zda je nutné batoleti a staršímu dítku, které se teprve učí poznávat věci kolem sebe, obstarávat omalovánky, pastelky, tužky, gumy či pravítka pro levoruké, ve snaze mu pomoci. Není to spíš tak, že máte tendenci své ratolesti opečovávat a chránit před možnými nesnázemi ještě dříve, než vyzkoušíte, jestli je pro něj svět pravorukých opravdu tak těžký? Jednotní v tom nejsou ani levorucí rodiče, diskutující v Klubu leváků na stránkách http://prolevaky.cz/klub-levaku.html.

Více se dočtete zde již zítra 6. června 2010.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Batole, Leváci, Pomoc, Lev

Mohlo by vás zajímat
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Mahulena Bočanová: Epileptický záchvat dcery přišel zničehonic, změnil mi život!
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Ester Geislerová: Seznamka? Použila jsem fotku s těhotenským břichem a čekala!
Nejlepší rady, jak se vypořádat s prdíky, od Marie Doležalové
Jak by vypadal svět podle dětských kresbiček? Takhle! Pobavte se s námi
Meghan má naše sympatie: Feministka, která hájí klid své rodiny
Takhle vypadá život s batoletem! Vtipná kreslířka skvěle zachytila mateřství

Horoskopy

Ryby Jen zřídka potřebujete pomoc jiných, protože se spoléháte sami na sebe. Nyní však podporu přátel…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vojtěch, Gerhard, Vojta

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu