Maminka.czRodina

Pomoc! Můj syn je motorkář!

Reklama 24.  10.  2018
Čerstvě dospělý syn naší čtenářky Martiny si za peníze od otce, které dostal k maturitě, nečekaně a neplánovaně koupil ojetou motorku. Od té doby je doma jen sporadicky, celé dny a víkendy jezdí kdovíkde a vyděšená Martina má o starost navíc – synovi sotva oschl řidičák a hned se pustil do pořádně nebezpečné zábavy.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Odmaturoval, ale začaly nové starosti

Zoufalá Martina líčí: „Než Jirka odmaturoval, byla jsem ve stresu, zda to zvládne a jak to dopadne. Těšila jsem se, jak si oddechnu, až to bude mít za sebou. A on si vzápětí koupí motorku. Motorku! Umíte si představit něco nebezpečnějšího pro devatenáctiletého kluka? Přiznám se, že jsem brečela. Denně čtu v novinách o tom, jak někde havaroval motorkář, bojuje v nemocnici o život, nebo je rovnou mrtvý. Neumíte si představit, co prožívám.“

Na jazyku máme odpověď, že bohužel umíme, ale jak vlastně zabránit dospělému synovi, aby riskoval na silnicích jen tak, pro nic za nic? Zamykat garáž a schovávat klíče? Vrtat tajně díry do nádrže? Plakat, prosit, zapřísahat…

Klepněte pro větší obrázek

Proč je to tak baví, když je to tak nebezpečné

Možná, že také nechápete, proč má někdo potřebu koupit si motorku, když se dá kamkoli dojet vlakem, autobusem, nebo autem. Jenže motorka není dopravní prostředek! Kluci na motorce prožívají adrenalinovou radost z rychlosti, když cítí vítr, je to volnost, svoboda a taky pocit sounáležitosti s ostatními na dvou kolech. Všichni motorkáři to cítí stejně. Jirka teď zkrátka patří do výlučného spolku.

Martina přitakává: „Nejsem včerejší, vím, že je to celý životní styl. Jirka utratil spoustu peněz za kožené oblečení, přilbu, boty… Já mu přece tu radost přeju, ale bojím se o něho. Můžu něco udělat pro to, aby se nezmrzačil?“ Co se dá Martině poradit? Jirkovi bude brzy dvacet, maminky už se na nic neptá. Jako by se potvrzovalo ohrané: malé děti – malé starosti, velké děti – velké...

Co radí odborník?

Vztahový kouč a rodinný terapeut Tomáš Mrázek radí: „Martinu chápu a vím, co prožívá, ale doporučil bych jí, aby proti synovi nechodila tzv. na sílu. Nemá smysl vznášet ultimativní požadavky, ani radikálně zakazovat. Jirka by stejně neposlechl, navíc je dospělý, čehož si je vědom a pravděpodobně si to užívá. V tomto věku mají všichni lidé pocit, že jsou nesmrtelní a že se jim nemůže nic stát.“

A dodává: „A pokud to Martinu uklidní, Jirkovi se také s největší pravděpodobností nic nestane, je vychovaný k zodpovědnosti, autoškolu má, přilbu nosí. Pokud má Martina potřebu pro syna něco udělat, dát mu najevo, že stojí na jeho straně a být mu užitečná, mohla by mu pomoci zorientovat se například v pojištění. To je potřebné, ale takové ryze praktické věci, které prožitek z jízdy nezkvalitní a navíc stojí další peníze, bývají to poslední, nač dvacetiletý motorkář myslí. Přitom mohou nastat situace, kdy to bude naopak extrémně důležité.“

Klepněte pro větší obrázek

Jak pojistit motorku?

Nikdo by neměl vyjet na ulici bez tzv. povinného ručení. To Jirka jistě ví a toto základní a povinné pojištění určitě uzavřel. Bude se mu hodit v případě, že způsobí škodu někomu dalšímu. Dále je důležité havarijní pojištění na motocykl. Uzavírá se pro případ krádeže, poškození při nehodě, vandalem nebo přírodními živly.

Jirka dal do motorky všechny peníze, které měl. Kdyby mu ji zítra někdo ukradl, jako nepojištěnému by mu zbyly oči pro pláč. Šetřit na havarijním pojištění není dobrá strategie, ale dá se vybrat výhodná varianta. Existuje možnost pojistit motorku jen sezonně: od dubna do října platíte celé havarijní pojištění, ale mimo sezonu (v zimě se přece nejezdí) jen za krádež, vandalismus a živly.

Pojišťovny poskytují různé slevy například těm, kteří si na motorku pořídí vlastní zabezpečení: padací rám proti poškození, GSM vyhledávací systém atp.

A s čím by Martina také mohla pomoci je roční frekvence placení. Když se platí pojištění jednou ročně, je o cca 5 % levnější. Jirka ale asi nebude mít tolik peněz, aby zaplatil pojištění najednou.

Pojistník nemusí být zároveň vlastník. Pojistníkem může být Martina. Součástí povinného ručení i havarijního pojištění jsou asistence, v rámci kterých je hrazena například pomoc tlumočníka, právní pomoc, odvoz nepojízdné motorky do servisu, zásah mechanika atd.

Martina říká: „To všechno jsou dobré nápady a pustím se do toho, ale víte, motorka sice stála balík, ale o ten stroj mi ani tak nejde. Spíš o Jirku samotného.“

Jak pojistit Jirku?

Jirka potřebuje rizikové životní pojištění. To samo sice nemůže zabránit úrazu, ale když už se stane, že máte smůlu, peníze z pojistného vám pomohou udržet životní standard. Jirka si jistě nechá vysvětlit, že v případě nehody s trvalými následky na zdraví by se mu z invalidního důchodu nežilo dobře. Peníze z pojistky by však mohly dorovnat jeho příjem na úroveň, která by mu zaručila pohodlný život spoustu let.

Životní pojištění by měl mít ostatně každý člověk, který nemá dostatek vlastních peněz a jehož příjem je závislý na schopnosti pracovat, ať už jezdí na motorce nebo ne. Při sjednávání pojistky Jirka zohlední svou aktuální životní situaci a pojistí se, jak se teď říká, NA PŘÁNÍ – přesně na rizika a částky, které jeho konkrétní situaci odpovídají. Takové pojištění nemusí být drahé, jen ho nemůže maminka sjednat za dospělého syna sama. Jiří musí souhlasit a smlouvu podepsat.

Klepněte pro větší obrázek

Dárek na usmířenou

Martina se svěřuje: „Mám dojem, že se mi Jirka teď vyhýbá, protože už se mu nechce poslouchat mé výčitky. Ale já bych ráda dala naše vztahy zase do pořádku. Pojištění je dobrý nápad, jen potřebuji, aby mě bral Jirka zase vážně. Co budu moci, zařídím sama a pak to s ním proberu.“

A dodává: „Koupila jsem mu na usmířenou dárek, chránič páteře pro motorkáře a nádherné kožené rukavice. Bude mít radost, to vím. A řeknu vám, když jsem ty věci vybírala, jednu koženou bundu jsem si taky zkusila a byla parádní! Dostala jsem v té prodejně úplně kacířský nápad - snad budu mít také někdy příležitost se na nějaké pořádné mašině svézt!“

Témata: Rodina