Maminka.czPsychika

Pomoc, selhávám! 7 tipů, jak se ve snaze být dokonalá matka nepřizabít

16.  3.  2021
Když jste si sama sebe kdysi představovala v mateřské roli, možná jste viděla krásnou, usměvavou, mírnou a vyrovnanou ženu, která sportuje, hraje si s dětmi, vaří teplé večeře, vytváří harmonický a útulný domov. Že se jí váš dnešní odraz v zrcadle příliš nepodobá? Přestaňte se soudit. Jste totiž lepší, než si myslíte!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jen málokterá z nás dokáže sama sebe za něco pochválit. Od rána jsme v jednom kole, neustále máme pocit, že nestíháme, a navíc je tu ta nelítostná potřeba se stále s někým srovnávat. A současná situace všechny vnitřní boje ještě umocňuje. 

Připomíná vám tenhle vnitřní monolog něco, nebo spíš někoho?

"Jak to, že vypadá tak dobře? Má tři děti, je štíhlá, perfektně oblečená, s dokonalým make-upem, zatímco já nejsem schopná si týden umýt vlasy... Vážně bych měla zhubnout... A vůbec, proč je tu pořád tak strašný bordel? Měla bych vařit zdravěji... Už žádné bonbony! Musím umýt ta okna a začít s tou velikonoční výzdobou... Už nikdy na ně nebudu křičet, co mají asi tak dělat, když nikam nemohou? Už dlouho jsem nic neupekla. Co třeba tu hrníčkovou bábovku, tu snad zvládnu... Nebudu jim pouštět pohádky, počítač jim škodí. Vypadám fakt hrozně, potřebuju nutně k holiči!..."

Zastavte to. Vypněte na chvíli hysterického autopilota ve své hlavě a soustřeďte se na věci, které jsou opravdu podstatné. Tohle je 7 způsobů, jak se dostat do mateřského zenu. Alespoň na chvíli.

1. Nesuďte se

Uvědomte si, že jste pro tuhle chvíli sama sobě tím nejpřísnějším soudcem. Nikdo jiný vaše dnešní chyby nebo prohřešky s největší pravděpodobností hodnotit nebude. Rozhodně ne vaše děti. Ty vás chtějí mít hlavně pohodově naladěnou. Tak tedy, už jste dnes posnídala šampaňské? A co takhle kousíček čokolády?

2. Vyškrtejte to-do list

Je opravdu nutné dvacetkrát denně leštit terasové okno, když se vám o něj dvacetkrát denně opře upatlanýma rukama váš dvouletý syn? Nebylo by užitečnější se s ním místo toho raději pomazlit nebo mu přečíst pohádku?

3. Nesrovnávejte

Není na světě člověk ten, aby se zavděčil... Vždyť to znáte. Jedna matka možná peče domácí housky, ale odmítá zpívat svým dětem na dobrou noc. Jiná se tak moc snaží věnovat dětem, že zapomíná na sebe. Najděte rozumnou míru mezi sebeobětováním a zdravým sobectvím. Vyplatí se vám!

4. Oslavujte momenty, kdy jste nemožná!

Připálila jste bábovku, zaprala bílé prádlo, vjela kočárkem na psí exkrement? Výborně! Za každý svůj fail se odměňte. Nemusí to být zrovna rovnice co exces, to kabelka, ale uvařit si kafe a hlasitě se zasmát, to je luxus, který byste si mohla dopřát i z rodičáku.

5. Jaká matka, taká Katka!

Co byste přála svým dětem? Aby byly zdánlivě dokonalé, nebo spíš veselé a šťastné? Tak jim jděte příkladem.

6. Zápas od zápasu

Nemůžete stihnout všechno najednou. Pokud ale přesto toužíte po nové terase nebo si chcete vytřídit šatník, jděte na to pomalu a od lesa. Vrací se váš manžel ve středu dříve z práce? Vyhraďte si právě tenhle den a čas na vaše "rekonstrukční" plány. 

7. Uvolněte se

Několikrát za den si zopakujte mantru, že dokud nejde o život, nejde o nic. Drobky na koberci, flek na sedačce, tři hodiny u pohádek, instantní příkrm, zvýšený hlas... To všechno vaše děti přežijí. 

VIDEO: Jak začít den? Nabíráním energie a každodenním rituálem. Jak na to, se dozvíte ve videu.

Témata: Mateřství, Rodina a vy, Péče o dítě a jeho výchova, Chování a vztahy, Matka, Naše tipy, Bonbony,, Psychika, pomoc, Zrcadlo, Pohádka, Mateřská role, Lest, Šampaňské, Večeře, Make-up, Tip, Katka, Bábovka, Zen, Odraz, Děti
Mohlo by vás zajímat
Vojta Kotek se stal otcem. Syn dostal žertovné jméno po židovských předcích
Formánková Simona
Miminko
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Upečte si dokonale vláčný perník. S nastrouhanými jablky bude nepřekonatelný
redakce
Recepty
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Herečka Táňa Pauhofová se stala maminkou. Je to holčička, nebo kluk?
Mrázková Dita
Slavné maminky