[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Tzv. šestá nemoc je nepříjemné, avšak vcelku nezávažné onemocnění virového původu, které postihuje především kojence a batolata. Nedávno ji prodělala i devítiměsíční Eliška P., její maminka pro nás popsala průběh onemocnění:
„Eliška spinká ještě dvakrát denně, nedávno se ale odpolední odpočinek protáhl na u dcerky naprosto neobvyklé tři hodiny. Eliška se probudila až navečer, s pláčem a celá hořela. Po změření měla vysokou horečku, dostala dětský sirup na sražení teploty a brzy opět usnula. Nepozorovali jsme ale, že by jí kromě horečky něco bylo.
Noc byla divoká; po sirupu jí na chvíli klesla teplota, pak zas vyskočila nahoru. Ráno Eliška nechtěla nic jíst a zdála se nám lehce nastydlá – asi nějaká viróza, řekla jsem si. Odpoledne, až bude mít pediatr otevřeno, tak tam raději zaskočím. Pediatrička Elišku pečlivě prohlédla a prohmatala, udělala CRP test a řekla, že se jedná o virózu. Máme srážet teplotu, dbát na přísun tekutin a zachovat klidový režim.
Jenže asi 2 den, kdy vše vypadalo na dobré cestě, se dcerce na těle objevila červená vyrážka. Vyrážku měla na krku, trupu i končetinách, jen na obličeji ne. Měla jsem strach, že má spálu, nebo něco takového! Lékařka otvírala za hodinu, tak jsem radši dopředu zavolala, asi jsem působila hodně vyděšeně, protože mi řekla, ať přijdeme hned, než dorazí pacienti. Jak to dopadlo, asi tušíte.
Eliška měla šestou nemoc. Doma si pobyla asi 10 dní, vyrážka pomalu bledla, naštěstí nijak nesvědila, teploty byly na ústupu už v době, kdy jsem objevila vyrážku. Dá se říct, že šestá nemoc hůře vypadala, než jak ve skutečnosti probíhala.“
(Zdeňka F., 31 let)
Šestou nemoc prodělá v kojeneckém a batolecím věku až 90 % dětí. Že ji vaše děti rozhodně neměly? Možná o tom prostě jen nevíte a nenápadnou chorobu jste zařadili do banálních viróz, o které není v dětském věku nouze. Koneckonců i typická vyrážka se projeví jen u každého pátého nemocného dítěte.
Někdy se dokonce stane, že lékař mylně nasadí antibiotika; koneckonců vysoké horečky, celková slabost a zarudlý krk bývají typickými příznaky angíny. Pokud se v tomto případě objeví vyrážka, bývá pak často označena za alergickou reakci na antibiotika!
POZOR, při domácím podávání léků na snížení horečky se u dětí striktně vyhněte lékům obsahujícím kyselinu salicylovou (Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin aj.). „Rozhodně platí zákaz podávání léků obsahujících kyselinu salicylovou dětem pro riziko vzniku nebezpečného Reyova syndromu.“ upozorňuje lékař Jiří Štefánek.