Maminka.czZrcátko

Pomočování nejen po porodu. Jak si poradit s inkontinencí, prozradí Kamila Žižková

Vanda Stöckbauerová 20.  6.  2024
Téma inkontinence je bohužel stále trochu tabuizováno, ženy se stydí komukoli se svými problémy svěřit a doufají, že samy přejdou. A přitom se únik moči neobjevuje jen u starších ročníků. Nejčastější formou, stresovou inkontinencí, trpí každá pátá Češka kolem 45 let. Když ženy překonají stud a svěří se odborníkům, mají napůl vyhráno.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Močová inkontinence je stav, kdy žena nemůže udržet moč nebo kapky moči,“ vysvětluje v dalším díle seriálu Zrcátko gynekoložka Kamila Žižková. Postihuje častěji ženy (až 30−50 %) a výskyt se zpravidla zvyšuje s postupujícím věkem. „Inkontinence může těžce ovlivňovat kvalitu života ve všech rovinách. Ženy se stydí, vyhýbají se oblíbeným aktivitám, včetně intimních,“ podotýká gynekoložka. Kvůli obavám z úniku moči se někdy vzdají oblíbených sportů, nechtějí přespávat mimo domov a celkově sníží své společenské aktivity. Strach často řeší sníženým pitným režimem, a vystavují se tak riziku dehydratace.

VIDEO:   Podcast Maminka: Inkontinence po porodu se dá zbavit cvičením

Různé druhy inkontinence

Pokud pomineme vrozené příčiny, rozlišuje se několik typů inkontinencí. Nejběžněji se objevuje tzv. stresová inkontinence, tedy únik malého množství moči například při smíchu, zakašlání, kýchnutí, těžké fyzické námaze, jako je zvedání břemen nebo intenzivní silově-vytrvalostní cvičení. „Nepředchází jí nucení na močení. Tento druh inkontinence je dán oslabením močového svěrače a svalstva pánevního dna,“ podotýká gynekoložka.

Za urgentní inkontinenci označujeme mimovolný únik moči spojený se silným nucením k močení. Často ženy ani nedoběhnou na záchod. „Je součástí syndromu hyperaktivního močového měchýře, standardně se léčí léky,“ vysvětluje Kamila Žižková.

Reflexní inkontinence vychází z poruchy v centrálním nervovém systému. „Často se objevuje u mužů se zvětšenou prostatou. Dále se může pomočování objevit v noci u takzvané noční polyurie – při nadměrné tvorbě moči,“ říká MUDr. Žižková.

Příčinou úniku moči ale může být kombinace zmíněných druhů inkontinence. „To je taky důvod, že vám nemusí pomoci to stejné co sousedce,“ doplňuje gynekoložka.

doporučení fyzioterapeutky

Nechtěný únik moči může mít mnoho příčin, zdaleka se nejedná pouze o pokročilý věk a vliv menopauzy. Významným faktorem bývá obezita nebo chronický kašel a astma, které vyvíjejí větší zátěž na močový měchýř. S inkontinencí se také často potýkají maminky po těžkých porodech nebo sportovkyně, které jsou dlouhodobě vystavovány extrémním tréninkovým dávkám.

„V situacích, jako je zakašlání nebo smích, dochází ke zvýšení nitrobřišního tlaku, který zdravý člověk vyvažuje automatickou kontrakcí svalů pánevního dna. Pokud dané svaly nepracují správně, může se to projevit neovladatelným únikem moči. U pacientů vždy zkoumáme postavení pánve, stav kostrče, sakroiliakálního kloubu a funkci dalších zapojených svalů. Naším cílem není pouze aktivace problematických svalů, v některých případech potřebujeme dosáhnout u určité svalové skupiny naopak relaxace. Důležitá je správná spolupráce všech svalových komponentů, včetně správného nastavení držení těla a dechového stereotypu,“ vysvětluje Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Pánevní dno je součástí pohybového aparátu jako celku a hraje významnou roli v hlubokém stabilizačním systému. S projevy stresové inkontinence je proto dobré seznámit buď praktického lékaře, anebo rovnou vysokoškolsky vzdělaného fyzioterapeuta. Ten využívá znalosti z několika vědních oborů a sestavuje léčebný plán na míru pacienta. Pomůže ženě pochopit funkci svalů pánevního dna, bránice a nitrobřišního tlaku a sestaví individuální cvičební plán na míru.

„Příčiny stresové inkontinence jsou díky fyzioterapii snadno řešitelné. Typickým problémem pacientek bývá neschopnost kvalitně aktivovat pánevní dno. Místo toho ženy nejčastěji aktivují hýžďové a břišní svalstvo nebo adduktorovou skupinu stehen s minimální aktivitou svalů pánevního dna. V takových případech se v léčbě zaměřujeme na nácvik izolované aktivace správných svalů a poté na jejich zapojení do správných stereotypů k zajištění kontinence (schopnosti udržení) moči. Léčba inkontinence znamená každodenní cvičení a dodržování režimových opatření podle návodu fyzioterapeuta, ale už po pěti týdnech lze vidět výsledky. Naučit se aktivovat svaly pánevního dna je prospěšné i pro rizikové skupiny lidí, kteří věčně bojují s bolavými zády. Předejdou tak pozdějším potížím právě s únikem moči a pomohou si od problémů s páteří,“ dodává fyzioterapeutka.

Stresová inkontinence

„K rehabilitaci nebo posílení pánevního dna se využívají různé metody, například metoda dle Mojžíšové, Kegelovy cviky… Důležité je problém neodkládat a svěřit se do rukou odborníka co nejdříve,“ říká MUDr. Žižková a doplňuje: „V některých závažných případech inkontinence se doporučuje i operační léčba, jako jsou různé pásky na podporu močové trubice nebo závěsné operace. Případně se aplikují podpůrné látky k močové trubici.“

Inkontinence po porodu nemusí být tabu. Nechtěný únik moči vyřeší vhodné cvičení

Kamila Žižková se ve své praxi často setkává s tím, že si pacientky stěžují na vlhké skvrny na spodním prádle, které často zaměňují s výtokem. „Apeluji hlavně na prevenci a nezanedbávání pánevního dna ještě předtím, než se úniky objeví,“ radí gynekoložka.

Ženy se často ptají i na to, zda mají začít cvičit s pomocí Venušiných kuliček. Kamila Žižková radí: „Nechte si potvrdit druh inkontinence a poraďte se s urogynekologem, urologem nebo fyzioterapeutem. Fyzioterapeutky totiž často upozorňují i na riziko přeposílení pánevního dna, proto se nechte odborníkem poučit, jak s nimi pracovat.“


Kdo je Kamila Žižková?

Sympatická maminka pracuje jako lékařka v oboru gynekologie a porodnictví a ve volném čase se věnuje instagramovému profilu moje_gynpor, ve kterém vtipnou formou vzdělává o ženském těle a sexualitě. Vyhrála první místo v soutěži Maminka roku 2022 v kategorii Maminka blogerka. Nedávno vydala knihu Vulva není vagína, která pojednává o různých tématech nejen z oboru gynekologie, ale také z běžného života a sexu. S lehkostí a humorem, aby tomu každý rozuměl.

Klepněte pro větší obrázek
Děsí vás únik stolice u porodu? Nejste v tom sama. Co si o tom myslí porodníci? Kamila Žižková uklidňuje
Témata: Porod, Zrcátko, sportovkyně, Kamila Žižková, Fyzioterapie, Pánevní dno, Inkontinence, sval, Iva Bílková, Pomočování, Gynekoložka, Únik, Mojžíšová, Moč