Maminka.czLáska a vztahy

Pomýšlíte na rozvod? 5 věcí, které pomohou zachránit vztah, když máte krizi!

Simona Procházková 4.  11.  2020
Pomýšlíte na rozvod? 5 věcí, které pomohou zachránit vztah, když máte krizi!
Často si neuvědomujeme, že pokud má dlouhodobý vztah bez problémů fungovat, vyžaduje to obrovské úsilí a systematickou práci. Jenže mohou nastat situace, kdy nám zkrátka chybí chuť, motivace, síla a energie. Ocitli jste se v mezní situaci? Necítíte se s partnerem šťastni? Hádáte se? Nedokážete spolu mluvit o problémech? Neřešíte nedorozumění včas? Sexuální život stagnuje? Dříve, než se rozhodnete pro radikální řešení, kterého byste možná později litovali, pokuste se jiskru vzkřísit. Jak na to?

Jak se to stalo, že dříve vám partner připadal zajímavě excentrický, dnes už je ve vašich očích „jen“ otravný a lehkomyslný, obdivovali jste jeho klid a uvolněnost, které dnes považujete za pohodlnost a lenost, které vás přivádí k šílenství? Imponovala vám jeho přátelská povaha, vstřícnost a otevřenost, zatímco dnes mu vyčítáte, že si udělá čas a je milý na každého kromě vás?

Je to tak, v průběhu času se naše vnímání partnera a jeho vlastností mění a ty, které jste v počátku vztahu považovali za neodolatelné, vás nyní mohou nebetyčně iritovat. Pokud žijeme s partnerem delší dobu, postupně si o něm vytvoříme vlastní nereálná očekávání a představy, které by měl podle nás naplňovat.

Takhle Covid mění partnerské a rodinné vztahy. Ubráníte se?

Jenže se tak zpravidla neděje a zde začínají první potíže. Jednoduše to vše lze shrnout do jedné věty: Pokud chcete šťastné a spokojené soužití s partnerem, pracovat na tom musí začít každý sám u sebe, u svých chyb a nejistot. Protože:

„Neexistuje nic takového jako šťastný nebo nešťastný pár, pouze šťastní nebo nešťastní lidé, ze kterých se pár skládá,“ jak trefně uvádí americký psycholog  Michael S. Broder ve své knize „Zůstat spolu, nebo se rozejít?“. Co tedy můžete udělat pro to, aby váš společný život začal znovu fungovat, pokud o to oba skutečně stojíte?

Témata: Rodina, Rodina a vztahy, Láska a vztahy, Chování a vztahy, Nevěsta, Pár slov, Kompromis, Odpor, Dialog, Servis, Psycholog, Motivace, Partner, Nedorozumění, Šílenství, Úsilí, Mezní situace, Rozvod, Vztah, Zac, Krize, Otevřenost, Obrovské úsilí, Průběh času
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
10 podomácku vyrobených hraček a her, které vás naladí na jaro
Dílnička
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Zenklová Veronika
Retro
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Procházková Simona
Mateřství
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství