Maminka.czŽivotní příběh

Popálená modelka, která proběhla ohnivým peklem, se nikdy nevzdává. Dnes je z ní dvojnásobná máma a inspiruje ostatní

Lenka Knápková 10.  9.  2023
V roce 2011 modelka a atletka Turia Pitt netušila, co jí osud chystá. Při běžeckém závodu v australské buši ji zasáhl ničivý požár, který navždy změnil její život. Jak se jí povedlo překonat děsivé popáleniny? A jak se ke znetvoření postavil její životní partner?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Když se v roce 2011 čtyřiadvacetiletá Turia rozhodla závodit na ultramaratonu v Austrálii, netušila, že jí tento závod navždy změní život. Tamní buš při závodu vzplála a Turia zůstala uvězněna ve skalní soutěsce. Aby se zachránila, musela ohněm proběhnout, plameny jí však způsobily rozsáhlé popáleniny a mladá sportovkyně měla velké štěstí, že vůbec přežila. 

Lékaři jí moc šancí nedávali, vážné popáleniny měla na 65 procentech těla, museli jí amputovat čtyři prsty na levé ruce, palec na pravé, z obličeje zbyla jen velká bolestivá jizva. Po tragédii Turia podstoupila 18 velkých operací a více než 100 menších zákroků. Na těle má desítky kožních štěpů a v nemocnici strávila přes 800 dnů.

Na všech popálených místech na těle musela dva roky nosit kompresní oblek. Když už se zdálo být vše na dobré cestě, přestala při reoperaci nosu dýchat a málem zemřela. Místo zlepšení a naděje na nový život byla zase úplně na dně.  

„V ten moment jsem si přála jenom smrt, protože jsem tvrdě makala na zlepšení a skončila zase v původním stavu,“ řekla později k další tragické události.

VIDEO: Popálená Týnuš Třešničková: Co má společného s filmem Můj příběh?

Turia však ukázala, že má obrovskou vnitřní sílu a odhodlání vrátit se zpět k normálnímu životu. Ale jak sama říká, nedokázala by to bez nekonečné podpory milovaného muže Michaela Hoskina, který jí byl obrovskou psychickou podporou. Pomáhal jí rehabilitovat a podporoval ji i v následné léčbě a rekonvalescenci. Přestože věděl, že Turia už bude navždy znetvořená, neopustil ji, a naopak ji požádal o ruku. Dnes spolu mají dokonce dvě zdravé krásné děti: chlapečky Rahitiho a Hakavaie, které Turia sama odnosila a porodila. Lékaři to považují za zázrak.

Přes velký fyzický handicap se časem vrátila k tomu, co tak miluje – ke sportu. V rámci charitativních projektů sportuje, běhá, plave a jezdí na kole. Pracuje pro charitativní organizaci Interplast, která zajišťuje operace pro podobně postižené popáleninami. Vydala několik knih, má vlastní podcast a také projekt o běhání Run with Turia. Na Instagramu ji sleduje téměř 1 milion lidí. Díky své síle, odhodlání a pomoci ostatním se objevila také na obálkách mnoha časopisů.

Možná byla ta nehoda tím nejlepším, co mě mohlo potkat. Dala mi svobodu, abych svůj život znovu nastartovala. A dala mi příležitost být slyšena," svěřila se. 

Její příběh inspiruje miliony lidí po celém světě a připomíná, že i v nejtemnějších chvílích lze najít světlo, naději a sílu zvednout se a pokračovat vpřed. 

Nemá ruce, ale i bez nich dokázala nemožné. Malovat, sportovat, stát se mámou. Jak zvládá péči o novorozenou dceru?
Témata: Příběhy, Mateřství, Instagram, Životní příběh, Sport, Bolest, Inspirativní ženy, modelka, Austrálie, osud, atletka, Nehoda, Jizvy, Máma, Běžecký závod, Peklo, Popáleniny, Sport na Heureka.cz