[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Popáleniny jsou úrazem velice trýznivým, omezujícím a v případě vysoké intenzity také vážným. Vyžadují dlouhodobé, trpělivé a bohužel také bolestivé léčení. Nadto zde je vysoká pravděpodobnost trvalých fyzických i psychických následků. Každý z nás se někdy opařil od vroucí vody či popálil o horký předmět, takže si jistě dokážete představit onu palčivou bolest v postiženém místě. Jak to teprve musí vnímat malé dítě?
Na úvod je třeba přiblížit dva možné typy úrazu horkem, se kterými budeme v článku pracovat. Tím prvním je popálenina, která vzniká působením suchého tepla na pokožku. Jedná se typicky o styk s nějakým horkým předmětem – plotýnka kamen, žehlička, zapnutá žárovka i samotný oheň atd. Jiný typ popálení představuje kontakt s vlhkým teplem, tedy nejčastěji tekutinou či párou.
Takovémuto úrazu říkáme opařenina a jejím nejtypičtějším příkladem bývá polití vařící polévkou, kávou apod. Na všechny tyto úrazy je citlivý i dospělý člověk, jehož kůže je výrazně pevnější, tvrdší a odolnější. U malých dětí, zejména do 3 let věku, je pokožka velice jemná. Poškozují ji tak i podmínky, které dospělému neuškodí. Je třeba tedy mít na paměti, že pro vás příjemně teplá voda tekoucí z kohoutku už může kojenci způsobit opařeniny.
Není žádným tajemstvím, že popáleniny mívají různou intenzitu. Setkat se tak můžeme se třemi stupni poškození kůže tak, jak je definují lékaři. První stupeň je tím nejlehčím. Postižené místo zarudne a je citlivé na vnější podněty – dotyky, další teplý kontakt atd. Toto poranění se po čase zcela zahojí bez jakýchkoli následků. K tomuto popálení může dojít i vlivem působení slunečního záření, takže je třeba péče o odkrytou pokožku dítěte během pobytu venku za slunného počasí.
Při druhém stupni již dochází k výraznému zčervenání kůže a výskytu puchýřů. Bolest je velice intenzivní a u dětí do tří let hrozí již při postižení 5 % tělesného povrchu popáleninový šok, což může znamenat ohrožením života, přestože se na první pohled nemusí jednat o velkou plochu. Pro představu, pokud si dítě popálí celou jednu ruku, jedná se o 10 % tělesného povrchu. Po dlouhém a bolestivém léčení mohou zůstat trvalé následky v podobě jizev.
Nejtěžší mírou popálení je třetí stupeň, kdy dojde k naprosté tepelné devastaci kůže i nervů pod ní a následné nekróze. Odumřelá tkáň již nebolí, přesto je stav pacienta velice vážný s výraznými doživotními následky a zpravidla i nutností chirurgických zákroků k opravě poškození i kosmetických úprav.
Žádný sebelepší medicínský zákrok nemůže vynahradit preventivní opatření rodiče, aby vůbec k nějakému poranění nedošlo. Na druhé straně nelze brát následující doporučení jako záruky bezpečnosti vašeho dítěte, protože jednoduše neštěstí nechodí po horách ale po lidech. Pečlivou starostí a patřičným dohledem přesto dokážete rizika výrazně snížit.
První a jednou z nejdůležitějších věcí, jakou pro bezpečí dítěte můžete udělat, je zrušit ubrusy na stolech, nebo je alespoň (spíše až při vyšším věku dítěte) zabezpečit sponkami proti strhnutí. Pro jistotu také pokládejte nádoby s horkým obsahem do středu stolu, kam vaše ratolest nedosáhne. Při vaší manipulaci s horkou polévkou či rozpáleným olejem by děti měly být v bezpečné vzdálenosti.
Pozor také na držadla rozpálených hrnců a pánví trčících do prostoru, stejně jako na nebezpečně visících šňůr elektrických spotřebičů, typicky rychlovarné konvice, žehličky či elektrické plotýnky. Při koupání miminek myslete na to, že vhodná teplota vody by neměla přesahovat 37°C. A obligátní heslo na závěr – sirky nejsou hračka!
V případě, že k nějakému maléru přeci jen dojde (a dochází), je vhodné nezmatkovat a znát alespoň základní postupy první pomoci při popálení. Nejdříve je nutné zabránit dalšímu působení tepla na tělo. Hořící tkaniny je třeba udusit, oblečení nasáklé horkým olejem okamžitě sundat, ovšem pokud je přiškvařené, za žádnou cenu nestrhávejte! Další krok je ihned přejít k chlazení postiženého místa.
Jedná-li se o lokální poškození, je vhodné jej zchladit proudem studené tekoucí vody alespoň po dobu patnácti minut. V případě plošného postižení nedávejte dítě celé do studené koupele, abyste nepřispěli k rozvinutí případného šoku. Lázeň by měla být vlažná na úrovni kolem 25°C. Pokud se ovšem jedná o vážnější popáleninu, vyhledejte ihned lékaře, v případě rozsáhlejšího postižení rovnou volejte tísňovou linku.
Rozhodně na popálené místo neaplikujte jakékoli tišící či hojivé masti, zásypy a další prostředky. Nejenže při silných popáleninách nepomohou, ale stíží rovněž práci ošetřujícímu lékaři, který musí následek vyhodnotit. Na popálenou kůži raději přiložte sterilní obvaz, případně jinou čistou, vyžehlenou a hladkou látku.