Maminka.czNovorozenec

Poporodní blues prožije více než polovina rodiček

26. 2. 2014
Poporodní blues prožije více než polovina rodiček
Takřka každá druhá rodička si projde krátkým obdobím smutku, plačtivosti, podrážděnosti, někdy až zlosti (hádejte na koho). „Bluesové období“ na rozdíl od laktační psychózy nebo neurotické deprese naštěstí většinou odezní samo.

Statistiky uvádí, že tzv. poporodním blues si projde zhruba 50 – 75 % novopečených maminek. Jak již sám teskný název naznačuje (blues – angl. mrzutá či teskná nálada) jde o přechodné období nenadálého smutku, skleslosti, plačtivosti, podrážděnosti (někdy až zlosti). Čerstvá maminka se nejčastěji 3 dny po porodu – tedy paradoxně v době, kdy jde z porodnice konečně domů – začne cítit osamělá, nepochopená, nevěří si, je značně citlivá až labilní, velmi snadno jí cokoliv rozteskní, ale i rozčílí (nejčastěji bohužel partner).

Na vině jsou nejen poporodní a laktaci startující změny hormonálních hladin, ale i zcela nová, a život obvykle velmi měnící životní situace. Tolik změn najednou není lehké natož automatické zvládnout. Dobrá zpráva nejen pro maminky, ale možná naprosto stejnou měrou i pro tatínky a další blízké osoby je, že během maximálně 14 dní bývá blues „odzpíváno“.

Sama doma: Aneb ještě temnější blues

Máte-li napsáno kdesi ve hvězdách, že si „bluesovým“ obdobím po porodu projdete, mnoho proti tomu nenaděláte. Ve výhodě jsou dobře informované dámy a samozřejmě i jejich (obvykle z předporodních kurzů) informovaní pánové. Kvůli poporodnímu blues zpravidla není potřeba navštívit psychologa, tedy alespoň tehdy, pokud jste depresemi či jiným psychickým onemocněním netrpěla už před porodem. Že není cosi v pořádku, může naznačovat i déle než 14 dní trvající „blufování“. Tehdy raději konzultujte svůj stav s odborníkem.

A co můžete vy nebo vaši nejbližší udělat, jste-li již „v tom“? Dobré je nenechávat novopečenou maminku napospas samotě. A nemusí jít jen o partnera, společnost a pomocnou ruku i ucho může skvěle obstarat i oblíbená babička, teta nebo maminka (naopak tchýně je většinou spíše nevhodná volba). Pokud je to možné, měla by maminka hodně odpočívat. „Blues zpívající maminka“ kráčí dobrým směrem, daří-li se jí o svých pocitech mluvit a ventilovat je.

Když se blues vleče: Aneb buďte na pozoru!

Trvá-li blues více týdnů, obvykle se uvádí déle než 14 dní, může tento nepříjemný depresivní stav přerůst v tzv. neurotickou depresi, často zaměňovanou za laktační psychózu. Neurotická deprese postihuje okolo 10 % žen v poporodním období. Poměrně často se jedná o dámy, k jejichž osobnostním rysům patří nízké sebevědomí, dále pak o ženy, pro které je každá životní změna a obtíž dvojnásob veliká a takřka nepřekonatelná. Neurotická deprese si rozhodně zaslouží péči odborníka a samozřejmě i velkou emoční, ale i naprosto praktickou (vaření, úklid, péče o starší děti apod.) podporu ze strany rodiny a přátel.

Jde do tuhého: Laktační psychóza

Označením „laktačka“ velmi rády laicky označujeme jakoukoliv psychickou nepohodu, která se váže na poporodní období. Jenže laktační psychóza je mnohem víc než „nepohoda“, laktační psychóza je závažné onemocnění, které naprosto vždy vyžaduje odbornou péči, medikaci a hospitalizaci. Laktační psychóza, která se naštěstí vyskytuje u pouhého 0,1% žen, však může v ojedinělých případech, kdy není léčena, skončit tragicky – např. sebevraždou matky či vraždou novorozence!

Stav, který na sebe upozorňuje zejména ztrátou kontaktu s realitou, halucinacemi, bludy a třeba i neodůvodněným patologickým strachem o dítě či naopak naprostou neschopností se o miminko starat, se může objevit bezprostředně po porodu, nebo kdykoliv během šestinedělí. Spektrum příznaků této závažné choroby je pestré; nešťastná, strachy, depresemi a třeba i nočními děsy zužovaná maminka však nemusí mít všechny uvedené symptomy!

Buďte zkrátka na blízku

Ať již se jedná o nekomplikované poporodní blues, nebo velmi závažnou laktační psychózu, vždy je důležité, aby daná maminka nebyla na vše sama. Nejenže pak není nikdo, kdo by jí vyslechl, podpořil ji, pomohl, nebo jen prostě byl po ruce, ale není ani nikdo, kdo by si případného nestandardního chování všiml.

Což samozřejmě neznamená, že se po porodu stáváme nesvéprávnými divoženkami, ale i moudří předkové i mnohé národy a kultury napříč světadíly věděly, že novorozenec i jeho maminka potřebují hřejivou a láskyplnou péči blízkých – dříve matek, babiček, tetiček, kmotřiček a sousedek, dnes nejčastěji otců.

Témata: Děti, Novorozenec, Šestinedělí, Rodiče, Životní změna, Noční děs, Depresivní stav, Osobnostní rys, Blue, Nepohoda, Poporodní období, Nízké sebevědomí, Čerstvá maminka, Poporodní blues, Pól, Přechodné období

Mohlo by vás zajímat
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Monika Bagárová porodila. Holčička má netradiční jméno po babičce
To byla ostuda! Účesy, s nimiž už byste dneska mezi lidi nevylezli
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Alena Šeredová porodila holčičku. Jak něžně ji oslovuje?
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj

Horoskopy

Váhy Hned po ranním probuzení zjistíte, že se musíte něčím profesně motivovat. Nemá cenu plížit se po…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Kristián, Kristian, Christian

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné