[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
„Moje první těhotenství bylo velmi vytoužené, ale už v jeho průběhu jsem měla obavy, které mě úplně pohltily. Po porodu se to zhoršilo – bála jsem se úplně všeho, nechodila ven bez doprovodu, nechtěla se dotýkat věcí v domácnosti, protože jsem za vším viděla nebezpečí. Měla jsem pocit, že můj syn je v lepších rukou, když se o něj staral manžel,“ vzpomíná Veronika Kubrichtová v podcastu Moje Psychologie.
Brzy si uvědomila, že její stav není normální. Vyhledala psychologickou pomoc, ale nic nepomáhalo. „Bylo to strašné. Věděla jsem, že mé myšlenky nejsou racionální, ale nedokázala jsem je zastavit. Nakonec mi pomohla až medikace. Přijmout, že potřebuji psychiatra a léky, bylo těžké, ale zachránilo mě to.“
Mnoho žen, které trpí poporodní depresí, se bojí vyhledat odbornou pomoc. „Často slyšíme obavy typu ‚Seberou mi dítě' nebo ‚Nebudu moct kojit‘. Přitom existují léky, které lze brát i při kojení, a žádná matka nepřijde o dítě jen proto, že si řekne o pomoc,“ vysvětluje Veronika.
Problémem je také nedostatek informací. „Když jsem poprvé onemocněla, nebyl tu žádný specialista na poporodní depresi. Rodina a přátelé mi pomáhali hledat někoho, kdo by mi poradil, ale většinou jsem našla jen děsivé články na internetu. Dnes už existují organizace jako Úsměv mámy, které ženám pomáhají.“
Podle Veroniky je důležité sledovat některé signály:
„Lepší je jít k odborníkovi jednou zbytečně, než čekat, až se stav zhorší,“ zdůrazňuje Veronika.
Úsměv mámy dnes poskytuje podporu stovkám žen ročně. Kromě psychologické pomoci organizace nabízí také podpůrné skupiny a tzv. peer konzultantky – ženy, které si poporodní depresí prošly a pomáhají ostatním. „Nedávno nám napsala maminka, že nebýt nás, možná by už tady nebyla. Takové zprávy nám potvrzují, že to, co děláme, má obrovský smysl,“ říká Veronika. A proto všem maminkám radí, aby se nebály říct si o pomoc.
Veronika má tři děti, v čem se lišila jednotlivá těhotenství a poporodní období? Jak poznat, že nejde jen o běžné poporodní splíny, ale o něco vážnějšího? Co může rodina a okolí udělat pro ženu, která si prochází poporodní depresí? To a mnohem více se dozvíte ve videu v úvodu článku. O podpoře v těhotenství a mateřství mluví moderátorka Tereza Víchová s Veronikou Kubrichtovou v podcastu Moje psychologie.