Maminka.czŠestinedělí

Poporodní návštěva pomůže i psychice. Koho si pozvat a proč?

24.  8.  2019
Poporodní návštěva pomůže i psychice. Koho si pozvat a proč?
Miminko přibralo, vás nic netrápí. Hurá z porodnice domů – a ideálně co nejrychleji! Jenže co dál? Vaše tělo po životním výkonu někdo prohlédne až za dlouhých šest týdnů. Předejděte komplikacím a pozvěte si domů porodní asistentku.

Dřív to ostatně byla běžná věc. Ještě před dvěma desítkami let existovala funkce „terénní porodní asistentka“. Ta ženu doma po porodu navštívila několikrát, poradila ohledně očistků, koupání miminka a dalších zásadních věcí. A to i poté, co čerstvá maminka strávila v porodnici běžně i deset(!) dní. Takže dnes, kdy nás vrhnou s miminkem do velkého světa už tři dny po porodu, si tuhle péči my mámy zasloužíme. A taky zaplatíme, zdravotní pojišťovny ji většinou nehradí. Ale klid a prevence za to stojí. 

Hluché období

„Poporodní návštěvy považuji za velmi důležité,“ říká komunitní porodní asistentka Martina Suchardová. „Především proto, že se dnes ženy vracejí z porodnice domů hodně brzy. A nastává jakési hluché období.“ V prvotní euforii a štěstí, že si vezete svůj uzlíček, se totiž určitě nezabýváte tím, že se vám příští dny mohou bolestivě nalít prsy nebo vás bude bolet poranění. Neřešíte charakter a množství očistků. Miminko už přibralo, takže nad technikou kojení mávnete rukou. Tohle všechno může běžet přirozeně správně. Anebo taky nemusí. Od toho je tu právě návštěva porodní asistentky.

Únava a žádný sex! Známe nejčastější partnerské problémy po porodu

V porodnici se vše nestihne 

„Ideální je absolvovat tři poporodní návštěvy, první či druhý den po příchodu z porodnice, další v rozmezí několika dnů,“ doporučuje Martina Suchardová. „Během nich se obecně zaměřím nejprve na ženu, pak i na miminko.“ Když se totiž zpětně vrátíte myšlenkami do porodnice, vzpomenete si na rutinní otázky, zda kojíte, jestli jste si došla na záchod a kdy už miminko přibralo. Tečka. Hotovo. Domů. Jaký byl vlastně váš porod? Jak jste ho vnímala? Jak vám je a jak se cítíte? Zajímalo tohle někoho? Nebyl čas, což je při provozu zdravotnických zařízení pochopitelné. „V porodnicích je málo času. Neřeší se tu zpětně porod ani jak ty začátky s miminkem maminka zvládá,“ pokračuje Martina Suchardová. „A velkou výhodou pro mě je, když se o ženu starám celé těhotenství a jsem i u porodu. Na poporodní návštěvě můžeme celý průběh porodu probrat a zhodnotit jej. Ale i pokud ženu neznám, má poporodní návštěva zásadní význam.“ 

Péče v šestinedělí se projeví i v přechodu. Jak se zotavit po porodu?

Babské rady pomohou

První, co se při ní řeší, je stav vašeho těla. Především jde o to, zda se v pořádku zavinuje děloha. K tomu dochází postupně, ale nejintenzivnější fáze nastává asi týden po porodu. Porodní asistentka toho spoustu pozná pohmatem přes bříško. A může pomoci odvrátit velké zdravotní potíže. Zajímá ji totiž i charakter a množství očistků. Tedy věci, které třeba během miminkovského kolotoče nestíháte příliš vnímat. 

„Dá se tak do jisté míry vydedukovat další vývoj,“ říká porodní asistentka. „Očistky se totiž mohou v těle zadržovat a hrozí potíže. Ty mohou vyústit až na kontrole po šestinedělí, kdy gynekolog ženu musí odeslat na kyretáž, tedy vyčištění dělohy v narkóze. A tomu se dá často předejít.“ Třeba obyčejnými správně mířenými babskými radami, jako je časté ležení na břiše s polštářkem vloženým na podbřišek. Dříve se podle Martiny Suchardové ostatně úspěšně používal po porodu na břicho pytlík s pískem. 

„Kromě mechanické pomoci se dají úspěšně využít bylinky, třeba kontryhelový čaj nebo masáž podbřišku éterickým olejem z jasmínu,“ přidává zkušenosti odbornice. 

Stehy povolit, prosím 

Byl váš porod spojený s nástřihem hráze? A víte, že by to třeba nemuselo tak bolet, jak to vnímáte? Bolest se totiž opravdu rozvine třeba právě po návratu domů, když se po klidu v nemocničním pokoji pořádně rozhýbete. Pomoci ke snesitelnosti poranění může opět porodní asistentka. 

„V některých porodnicích se třeba používá silný materiál na zašívání a někdy lékař stehy hodně utáhne,“ objasňuje Martina Suchardová. „Třetí až čtvrtý den se rána začíná hojit, otok se zmenšuje, stehy začínají nepříjemně táhnout a bolet při jakémkoli pohybu. Ženě mohu pomoci tím, že stehy povolím, což přináší okamžitou úlevu.“ Pomohou i masti, sedací koupele nebo oplachy. Hlavní ale je, netrápit se a raději vše zkonzultovat. Porodní asistentka vám zároveň pomůže diagnostikovat možnou diastázu (rozestup břišních svalů). Tenhle problém, který je častou poporodní komplikací, patří do rukou fyzioterapeuta. Než se k němu ale dostanete, stačí pár chytrých triků, jak zamezit jeho zhoršování. Třeba vstáváním přes bok. 

Nástřih a šití mi zkazily porod, říká Dáša. Bylo to vůbec potřeba?

Jak se vám kojí? 

Pod drobnohledem odbornice se ocitnou i vaše prsy. Ty se totiž dočkají významných změn právě až doma. Třetí den po porodu dochází k jejich nalévání, mnohdy až bolestivému. A nabídka mléka může převyšovat poptávku. 
„Proberu s ženou, jak odstříkávat a co dělat, kdyby se stav horšil,“ shrnuje Martina Suchardová. „Můžeme zkontrolovat také bradavky, jejichž stav napovídá o technice kojení.“ Často stačí i malá dobrá rada - třeba ohledně úhlu hlavičky miminka - a kojení se ze strastiplných chvilek změní na krásné okamžiky. 

Kdo je kdo u porodu? Jaký je rozdíl mezi dulou a porodní asistentkou?

Jsi dobrá, mámo! 

Pochvala. To je také to, co potřebujete slyšet, a možná to má větší význam než jste si myslela. Informacím, které se na vás nahrnuly ze všech stran, je moc. Musíte se zorientovat, a navíc pustit ke slovu instinkt. Ten třeba velí něco jiného, než jste dostala od zdravotníků v porodnici, přečetla v knihách nebo vám radí maminka. 

„S radami svých maminek mají ostatně dnešní ženy problém a nechtějí je přijmout. Často ženu jen pozoruji a pak ji pochválím, jak se snaží a poslouchá své instinkty. Někdy chce maminka jen ujistit, že to, co dělá, je dobré pro ni a miminko. Někdy také stačí jen drobná rada a povzbuzení,“ uzavírá vše důležité o poporodní návštěvě Martina Suchardová. 

Témata: Zdraví, Porod, Miminko, Tipy a rady porod, Šestinedělí, Porodnice, Po porodu, Maminka, Porodní asistentka, Utah, Asistentka, Tečka, Vyčištění, Desítka, Návštěva, Steh, Rozmezí
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Největší chyby, které dělají rodiče v prvním roce života dítěte. Proč to tak vadí?
Procházková Simona
Miminko
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Zenklová Veronika
Retro
Porodila čtyřčata, přežilo jen jedno z nich. Zázračná holčička slaví tři roky
kog Blesk pro ženy
Vaše příběhy
Poporodní deprese! Máma ukázala dvě odlišné fotky a sklidila neuvěřitelnou podporu!
Mateřství