Maminka.czMaminka v porodnici

Poporodní rozhovor: Proč je důležité, aby si žena o svém zážitku z porodu promluvila?

Před porodem má každá žena spoustu otázek, hledá odpovědi a řeší, co a jak bude. Ale co po porodu? I jeho průběh je potřeba probrat. A zdravotníkům by nemělo být jedno, jak na něj bude maminka vzpomínat a co si v sobě ponese. A proto ve FN Brno zavedli poporodní rozhovory.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jak se žena cítí po porodu, je velmi důležité. Nejen pro psychickou pohodu v šestinedělí, ale i do budoucna. A porodní zážitek ovlivňuje i další těhotenství a porody. Ačkoli se toto téma v mnoha porodnicích opomíjí, ve FN Brno se to snaží změnit.

„Když vedu předporodní kurzy s rodiči, tak s nimi mluvím o tom, že je to hrozně fajn, a chválím je, že spolu chodí na předporodní kurzy a mluví spolu o porodu ještě před porodem, ale podle mě je ještě důležitější mluvit o porodním zážitku po porodu,“ vysvětluje PhDr. Miloslava Kameníková, vedoucí Centra porodní asistence FN Brno.

Žena je u porodu velmi senzitivní 

Ženám nemusí vyjít jejich porodní přání a mohou se cítit jinak, než si představovaly. „Porod bolí a žena je během něj velmi senzitivní, všechno si pamatuje. Úplně všechno. Kdo se jak zatvářil, kdo co řekl. Spoustu věcí z porodu si potom v sobě nese dál,“ říká Miloslava Kameníková.

Ze strany zdravotníků je hrozně důležité to s ženou probrat. „Nemělo by nám být jedno, jak maminka bude na svůj porod vzpomínat a co si v sobě ponese. Ženy potřebují po porodu spoustu věcí znovu ventilovat, potřebují je říct a zopakovat si, proč zrovna to se stalo, a nějakým způsobem potřebují i pochválit. I když žena původně chtěla fyziologický porod, a byl to nakonec císařský řez, tak aby z toho vyšla, že ona je úžasná, že je šikovná, že je císařovna. Je zdravá a má zdravé miminko,“ vypráví Miloslava Kameníková.

Pro ženy je takový rozhovor očistný a často jim u něj tečou slzy. „Žena si to pak v sobě nějakým způsobem uzavře a nemusí potom třeba navštěvovat psychologa a trápit se s tím, nemusí být traumatizovaná," dodává Miloslava Kameníková. 

Protože ať už si to chceme přiznat nebo ne, pro mnoho žen představuje porod trauma. A už to, že se jich v porodnicích někdo po porodu zeptá, jak se cítí, a probere s nimi, co a jak (ne)vyšlo podle jejich přání, má terapeutický účinek.

Kdy takový poporodní rozhovor probíhá? Je přínosný i pro ženu, která měla hezkou porodní zkušenost? Podívejte se na video v úvodu článku.

Porodnice Brno: Co je to dobrá porodní zkušenost a jak ji zajistit?

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Rozhovor, Maminka v porodnici, Po porodu, Porodnice, Porodní asistentka, Nejlepší video, reportáž, žena, FN Brno, Zážitek, Zdravotníci, Miloslava Kameníková, Maminka, Fakultní nemocnice Brno