Maminka.czPorod

Poprvé maminkou - Fyziologický porod - Denisa

, Časopis Maminka
27. 2. 2009
Poprvé maminkou - Fyziologický porod - Denisa
V sobotu 16. června jsme se konečně dočkali. Narodil se nám zdravý syn, kterému jsme dali jméno Denis.

Karlovy Vary, kosmetička, poprvé maminkou

Čekání na porod bylo trošku dlouhé a nervózní, protože termíny porodu byly 2., 9. a 12. června a celé okolí se mě nedočkavě ptalo: „Kdy už to bude?“ Onu sobotu jsem šla dopoledne v doprovodu manžela na běžnou kontrolu a natáčení CTG do porodnice. Monitor zaznamenal slabé kontrakce a lékař při kontrole zjistil, že branka je otevřená na 1,5 cm. Já však ještě nic necítila. Protože jsem byla ve 40. týdnu + 5, pozvali si mě na pondělí k příjmu na indukovaný porod, ovšem pokud se nerozeběhne sám.

Vrátila jsem se tedy domů a začala uklízet byt. Kontrakce začaly být během poledne pravidelné, nejdříve po deseti a pak po pěti minutách. Když začaly zesilovat, rozhodli jsme se s manželem Davidem, že se vrátíme raději do porodnice.

Znovu natočili CTG, znovu zkontrolovali a přijali mě. Měla jsem velké štěstí, protože službu měl zrovna můj gynekolog pan doktor Jiří Klikar, byl volný i nadstandardní pokoj a na oddělení byl klid. Přesunuli jsme se s Davidem do porodního boxu, který je zároveň pokojem a může zde rodit jen jedna maminka. Já se nejdříve rozdýchávala na míči a pak jsem si napustila vanu teplé vody. Bylo to báječné uvolnění a navíc se postupně dobře otevírala branka. V půl osmé večer mi porodní asistentka provedla dirupci vaku blan. Trochu jsme se polekali, protože plodová voda byla lehce nazelenalá. Od toho okamžiku už šlo všechno velice rychle. Kontrakce opravdu zesílily a přicházely po dvou minutách. Po osmé hodině už jsem cítila velký tlak. Hlavička byla sestouplá, branka otevřená, a tak porodní asistentka přivolala lékaře a začala jsem rodit.

Byl nutný malý nástřih hráze, ale ten jsem vůbec necítila. Celou dobu jsme se s Davidem drželi za ruce. Pan doktor i jeho asistentka mě bezvadně povzbuzovali a naváděli, jak tlačit, jak dýchat, a tak se Denisek za pět minut půl deváté večer vyklubal na svět. Byl to nádherný pocit, když mi ten teplý uzlíček položili na břicho. David přestřihl pupečník a pak si miminko odnesla dětská sestřička ke změření, zvážení a ošetření. Vážil 3450 g a měřil 51 cm. Zůstali jsme pak na pokoji sami tři, celá naše nová rodina. Po dvou hodinách po porodu nás převezli na oddělení šestinedělí. Prožili jsme spolu nádherný den, na který se určitě nedá zapomenout. Začala nám nová a úplně jiná etapa našeho společného života, na kterou jsme se moc těšili. Velké poděkování patří zejména Klinickému centru ISCARE I. V. F., Imunologickému centru Imumed s. r. o. a celému personálu porodnického a dětského oddělení nemocnice v Karlových Varech.

S DENISOU JSME PROŽILI ALESPOŇ KOUSEK Z JEJÍHO ŠŤASTNÉHO DNE...

Nikdo cizí by neměl zbytečně zasahovat do okamžiku narození nového človíčka. Přítomnost manžela Denisy, Davida, byla samozřejmostí, já s fotografem Štěpánem jsme jen tiše doufali, že budeme moct sledovat Denisin porod alespoň zpovzdálí... a zachytit Denisiny prožitky. Něco se podařilo, něco ne - porod je skutečně intimní záležitost, která patří plně jen rodící ženě a jejímu partnerovi. Denisa rodila spontánně, tedy fyziologicky. Jak říká MUDr. Viktor Kačer z Gyncentra v Praze, porodem „v termínu“ se nazývá ukončení těhotenství v době mezi 38. a 42. týdnem jeho trvání. Porod se dělí do třech základních fází, které na sebe navazují.

První fáze, tzv. doba otevírací, začíná okamžikem nástupu děložní aktivity, která vede k rozvíjení dolního děložního segmentu a hrdla děložního. Spouštěcí mechanismus tohoto děje je velmi komplexní a účastní se jej faktory endokrinní, neurogenní i mechanické. V této fázi se hrdlo děložní postupně zkracuje a rozvírá tak, aby se otevřela cesta plodu k průchodu porodními cestami. „Proces rozvíjení hrdla probíhá u prvorodiček poněkud odlišně než u vícerodiček, z čehož vyplývá i odlišná průměrná doba trvání této fáze porodu: u prvorodiček šest až sedm hodin, u vícerodiček zpravidla tři až čtyři hodiny,“ říká dr. Kačer. Nedojde-li ke spontánnímu puknutí vaku blan a odtoku plodové vody v průběhu počátku první doby, přistupuje se k tzv. amniotomii -protržení plodových obalů a uvolnění cesty k dalšímu průběžnému odtékání plodové vody. Tento manévr zvyšuje reflexně intenzitu kontrakcí a urychluje progresi porodního děje. Okamžikem zániku branky, to znamená úplným rozevřením hrdla děložního, začíná druhá fáze porodu, tzv. doba vypuzovací. Plod v jejím průběhu vstupuje do pánevního prostoru a prochází tvrdými a měkkými cestami porodními. Hlavička plodu postupuje komplikovaným dějem rotace v obloukovité ose porodních cest, který začíná vstupem hlavičky do roviny pánevního vchodu a končí poté, co hlavička vystoupí před rodidla matky.

V okamžiku počínajícího prořezávání hlavičky se zejména u prvorodiček provádí na vrcholu kontrakce tzv. epiziotomie, uvolňující nástřih hráze, který chrání rodičku před nekontrolovaným poraněním hráze s potenciálními dlouhodobými následky pro matku. Porod tělíčka plodu zahajuje třetí fázi porodu, během které se postupně odlučuje placenta od stěny děložní a rodí se společně se zbytkem pupečníku a plodovými obaly. Druhá doba porodní je fází aktivní spolupráce rodičky s porodníkem, kdy zapojením břišního lisu napomáhá progresi plodu skrz porodní kanál. Druhá doba zpravidla trvá u prvorodičky do třiceti minut, u vícerodičky asi polovinu; třetí pak je otázkou 5 až 10 minut. „Rodička je v celém průběhu porodu monitorována personálem porodnického pracoviště. Obvykle dáváme rodičce v první fázi porodu poměrně velkou volnost v pohybu. Případnou farmakologickou intervencí lékař napomáhá plynulosti porodu a tlumí rodičce vnímání porodních bolestí. Na většině porodnických pracovišť je dnes poskytována možnost rodit v epidurální analgezii,“ dodává lékař.

Témata: Porod, Časopis Maminka, Jen pro maminku, Fyziologický porod, Celé okolí, Nová rodina, Druhá fáze, Dětská sestřička, Den, Pánevní vchod, Denisek

Mohlo by vás zajímat
Dítě s horečkou nevyšetřím! Pozor, Covid mění pravidla návštěv u pediatrů
Jaké to je pořídit si dítě ve 20 a ve 40? Rozdíly, které mě překvapily
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?
Distanční výuka: Rodiče, buďme v klidu. Povinnosti nemáme téměř žádné!
Rodičovský trik: Odkoukejte účinný způsob, jakým Kate a William mluví s dětmi
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Tohle nejím! 40 vážně podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Nástup do školky s dítětem zamává. Proč chodí domů tak unavené?

Horoskopy

Vodnář Na sklonku měsíce jste spokojení a vyhledáváte společnost lidí, které máte rádi. Ani dnes to nebude…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Václav, Václava

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné