Maminka.czČasopis Maminka

Poprvé na tábor? Máme pro vás pár praktických rad a tipů

Simona Procházková 8.  6.  2023
Jen málokdo z rodičů si může dovolit trávit s potomky celé prázdniny a babičky na plný úvazek jsou nedostatkové zboží. Žádný div, že jsou letní dětské tábory a kempy tak v kurzu. Jak poznat ten kvalitní, kde hledat a na co se připravit, pokud vaše dítko vyráží letos poprvé?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pobytové tábory jsou ideálním řešením, jak dětem aspoň na část léta zajistit dohled a péči, zábavu i dobrodružství. Náš sedmiletý prvňák si letos tábor doslova vybulel. Chtěla jsem ještě rok počkat, přece jen mi pořád připadá tak malý… Jenže stůj co stůj trval na svém, že pojede. Těší se na spaní v dřevěné chatičce, dny plné sportu, koupání, večerní táboráky i bojovky. A mně jako lehce úzkostné matce od té chvíle kolují hlavou hrůzostrašné scénáře, co všechno se může stát: Bude se mu stýskat a po nocích bude tajně fňukat do polštáře? Co když si natluče a bude chtít pofoukat rozbité koleno? Ba co hůř, může si zlomit nohu nebo rozbít hlavu! Uklidňuje mě, že jede s „prověřenými“ lidmi, k nimž už čtvrtým rokem dochází na sportovky, absolvoval s nimi dokonce už dva příměstské kempy. Usilovně se tudíž snažím zapudit podobné myšlenky a těšit se společně s ním.

VIDEO: Podcast Maminka: Vysvědčení - jak poznat že má dítě psychický problém?

Jak a kde vybrat ten správný tábor

„Tábor vybírejte spolu s dítětem. Soustřeďte se na jeho zájmy a zaměření tábora. Zkontrolujte si i téma celotáborové hry. Jak poznáte dobrou úroveň? O kvalitě vám napoví délka jeho existence a reference, nejlepší je samozřejmě šeptanda a doporučení od kamarádů. Většina táborů zveřejňuje fotografie i videa, má vlastní webové stránky – ukažte dítěti na internetu prostor, kde bude tábor probíhat. A vyprávějte si o táboře, podělte se o vlastní zkušenosti a vtipné zážitky, udělejte maximum, aby se dítě těšilo,“ doporučuje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, která je sama maminkou čtyř dětí a s organizováním táborů má letité zkušenosti.

Snažte se o táboru získat co nejvíce informací. Podrobně si prostudujte webové stránky, podívejte se do táborového řádu, zajímejte se o vzdělání, kvalifikaci a zkušenosti vedoucích. V přihlášce je organizátor povinen uvést své IČ, nahlásit konání tábora krajské hygienické stanici a uzavřít pojištění odpovědnosti. To vše si můžete ověřit. Nedílnou součástí formálního zajištění tábora je potvrzení o zdravotním stavu dítěte a prohlášení o bezinfekčnosti. Pokud toto organizátor vyžaduje po vás, bude totéž žádat po všech rodičích.

Je moje dítě připravené?

Dobře zvažte, zda je pobyt na táboře a odloučení od nejbližších pro vaše dítko vhodné vzhledem k jeho věku a celkové vyzrálosti. Prostě (pokud možno objektivně) posuďte, jestli na to potomek opravdu má. Na jednu stranu svou ratolest samozřejmě nejlépe znáte vy sama, na druhou stranu ji můžete vidět v jiném světle než lidé, kteří dokážou zralost odborně zhodnotit, třeba učitelky ve škole, vychovatelky v družině nebo vedoucí v zájmových kroužcích a sportovních oddílech. Zeptejte se jich.

Usnadněte dítěti odjezd a loučení, třeba dárkem, který smí rozbalit až po odjezdu autobusu (může tam objevit malou hračku, bonbonky, zkrátka něco, co mu udělá radost a rozptýlí případné smutnění po rozloučení). V časovém předstihu si pak napište pohledy, ať na malého táborníka pozdravy od vás čekají hned v den, kdy na tábor dorazí. Někdy proto organizátoři vybírají od rodičů pohledy na každý den tak, aby při rozdávání táborové pošty nikdo nečekal marně. Mnoho táborů umožňuje poslat každý den krátký e-mail, který vedoucí vytisknou a předají na večerním nástupu.

 

Není ostuda, když si jako rodič přiznáte, že tábor je pro vás východisko, jak pokrýt volné prázdninové dny!

 

Napoprvé stačí pobyt na týden

Pro začátek upřednostněte sedmidenní tábor. Pokud vaše dítě v pohodě zvládlo školku nebo školu v přírodě, nemusíte mít z týdenního odloučení obavy. Nejmenší děti asi nebudete posílat hned pod stan, lepším řešením jsou chatky. Většina organizátorů má i v chatovém táboře nějakou hlavní budovu se zázemím, v níž jsou obvykle ubytováni ti nejmenší společně s vedoucími, aby se cítili v bezpečí. Pro některé děti je ale právě chatka to správné dobrodružství! Zeptejte se tedy potomka, co by se mu líbilo nejvíc.

Kam s dětmi o prázdninách? Řešením jsou příměstské tábory. Kde hledat a který vybrat?

Podobně pak přemýšlejte a rozhodujte se podle programu tábora. Když bude dítě každý den plně zaujaté svou oblíbenou činností, na stýskání po domově si skoro nevzpomene. Napoprvé je vždy lepší vyrazit na tábor se sourozencem nebo s kamarádem, ratolesti přibalit plyšáka nebo jinou hračku a naopak nechat doma mobil. To pomůže především vám, rodičům.

Povídejte, čtěte, nakupujte

Pokud už máte jasno, že letní tábor bude součástí prázdnin, pomalu a pozvolna začněte ratolest na odjezd připravovat. Povídejte si o tom, co se na táboře obvykle dělá, jak to tam chodí, zavzpomínejte na své vlastní dětství a vytáhněte z paměti nějaké zábavné a veselé historky. Děti rády uslyší vaše zkušenosti a vtipné vzpomínky.

Čtěte si společně knížky nebo si pusťte nějaký dětský film, kde se téma letních táborů objevuje. Společně můžete vyrazit do obchodu a pořídit nějaké nové táborové vybavení. Ať si malý táborník sám vybere baterku, holínky, batůžek nebo pláštěnku. Většina organizátorů táborů dává na internet fotografie z dřívějších ročníků. Určitě je dětem ukažte, aby se seznámily s místem, kam pojedou.

Čemu věnovat pozornost?

Klepněte pro větší obrázek
Kristýna Přibylová, zakladatelka a lektorka dětských tělocvičen Monkey‘s Gym, které pořádají sportovně zaměřené příměstské tábory pro děti.
 • Abyste své děti svěřili do skutečně dobrých rukou, zjistěte si předem, jaké má organizátor tábora zkušenosti s pořádáním podobných aktivit.
 • Důležité je, nejen v případě sportovně laděných táborů, kvalitní zázemí. Jinak se může stát, že dítko, natěšené na olympiádu v přírodě, stráví při špatném počasí odpoledne pod střechou místní restaurace.
 • Neváhejte si prověřit odbornost vedoucích a lektorů. Zeptejte se jich na používanou metodiku, abyste měli jistotu, že se vaše dítko bude nejen bavit, ale také se něčemu naučí. Vždy se ptejte na znalost první pomoci, musíte mít jistotu, že lektoři budou vědět, jak případnou situaci řešit.
 • V neposlední řadě myslete i na storno a náhrady. Zákon schválnosti bohužel funguje a děti často onemocní, když si něco naplánujete. Abyste nepřišli o celou vynaloženou částku, měly by být storno podmínky nastaveny tak, abyste měli možnost si za uhrazené peníze alespoň vybrat náhradní termín nebo aktivitu – to je fér.

Co zabalit?

Vytvořte si seznam všech věcí a vylepte ho na vnitřní stranu víka kufru. Veškeré oblečení a další věci podepište permanentním fixem. A zavazadlo balte společně s potomkem, aby aspoň přibližně věděl, kde co má.

 • oblečení do teplého slunečného i deštivého počasí – raději více než méně
 • spací pytel (pokud je vyžadován)
 • obuv: tenisky, trekové boty, holínky, sandály a pantofle k vodě
 • pláštěnku nebo nepromokavou bundu s kapucí
 • nepromokavé kalhoty do deště
 • dostatek spodního prádla a ponožek
 • dvoje plavky
 • kšiltovku, sluneční brýle
 • hygienické potřeby: zubní kartáček a pastu, mýdlo, šampon, sprchový gel, hřeben
 • opalovací krém a repelent
 • papírové kapesníky, případně také vlhčené hygienické ubrousky
 • léky, které dítě pravidelně užívá (předat vedoucímu s rozpisem užívání)
 • batůžek na výlety a svačinu

Nic dítěti neslibujte!

Třeba že pro něj na tábor přijedete, když se mu tam nebude líbit. A kdybyste přece jenom měli nějaké poplašné zprávy přímo od něj, spojte se nejprve s vedoucím a porovnejte jeho informace se zprávami od dítěte. Pokud se opravdu potřebujete ujistit, že je vše v pořádku, využijte tzv. návštěvu natajno, kterou řada táborů nabízí. Tajná mise, kdy dítě o vaší přítomnosti neví, vás nejspíš uklidní. Ale nedožadujte se setkání s potomkem, opětovné loučení by mohlo přinést jen další neplechu.

Mobil odpočívá doma

Pokud zůstane mobilní telefon doma, pomůže to hlavně rodičům. Může se totiž stát, že dítě si prožije svých deset minut smutnění, zavolá vám, bude plakat do telefonu, ale pak si půjde radostně a bezstarostně hrát. Jenže to vy už nebudete vědět, zato se budete několik dnů trápit. A o spokojených chvilkách děti většinou zprávy nepíšou. Ty vyprávějí až po příjezdu.

Letní sportovní kempy jsou hitem. Atletika, plavání, brusle, badminton nebo tanec, v tom všem se mohou děti zdokonalit

Léto s dětmi

Hledáte inspiraci, co podniknout a kam vyrazit s dětmi  o prázdninách? Kde si užijete sport, zábavu a dobrodružství? Přinášíme spoustu inspirativních nápadů, praktických tipů a rad. Dozvíte se, kde najdete nejkrásnější místa na výlety, rodinné cyklo a pěší turistické stezky, kam se vydat za kulturou, kde objevíte zajímavá místa. Nechybí ani praktické tipy a důležité informace, týkající se dovolené a cestování, které potřebujete vědět.

Témata: Časopis Maminka, Děti a sport, Maminka cestuje, Prázdniny, internet, Léto s dětmi, Koupání, olympiáda, Letní tábory, vzpomínky, Ubytování, Znalost, Tábor, Organizování, Rada, Plný úvazek, Kristýna Přibylová, Dětský tábor, Organizátor, Potomek, Táborák, Štěpánka Štrougalová, Děti, Monkey's Gym, Krátký